پس از اوضاع نسبتاً آرام بازارهای مالی در سال قبل، امسال شاهد نوسانات زیادی در بازار هستیم. درحالی‌که شروع نوسانات شدید قیمتی، خبر بدی برای عده‌ای از معامله‌گران بازار سرمایه است، معامله‌گران باتجربه به دنبال کسب سود از این موقعیت‌ها هستند (حال چه بازار صعودی باشد و چه نزولی)، اما توجه داشته باشید که این دسته از معامله‌گران با پیروی از یک استراتژی مشخص به سود دست می‌یابند. در ادامه به ده نکته برگرفته‌شده از پایگاه MarketWatch می‌پردازیم که سرمایه‌گذاران برای کسب سود در بازارهای نوسانی باید از آن‌ها پیروی کنند. (همچنین بخوانید؛ ارزان‌ترین راه برای تحقیق و خرید بهترین سهام چیست؟)

۱کوچک شروع کنید

گفتن این جمله که “یا بزرگ شروع کن یا برو خونه” می‌تواند الهام‌بخش باشد اما نه برای شروع معامله. با توجه به این‌که برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای به سال‌ها تمرین و مطالعه نیاز است، مهم است که اندازه ضررها با کوچک گرفتن حجم معاملات کاهش یابد. با کسب تجربه و کاهش اشتباهات، سرمایه‌گذاری حجم بیشتری از نقدینگی می‌تواند ریسک کمتری در پی داشته باشد.

۲- حساب‌های معاملاتی مجازی را فراموش کنید

معامله‌گری یک بازی ذهنی است، به همین دلیل بسیار مهم است که درد از دست دادن پول واقعی و شادی دستاوردهای پولی خود را حس کنید. یک حساب واقعی برای معامله در بازار سهام افتتاح کنید و اثرات روانی معامله در بازار را تجربه کنید. (برای افتتاح حساب با مشاوران ما تماس بگیرید).

۳انتخاب کنید

زمانی که در ابتدای راه معامله‌گری هستید، روز خود را با دوجین از موقعیت معاملاتی روزانه شروع نکنید. این مسیر را آهسته و پیوسته طی کنید، در خصوص هر معامله تفکر کنید و سرانجام بهترین موقعیت را انتخاب کنید.

۴اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد نداشته باشید

اعتمادبه‌نفس خوب است اما اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد می‌تواند بانک را هم ورشکست کند. بسیار مهم است با آن مبلغی معامله کنید که با از دست دادنش هیچ مشکلی نداشته باشید. حفظ یک نگرش فروتنانه، منجر به سود ثابت در بلندمدت خواهد شد.

۵بی‌احساس باشید

به‌جای پیروی از احساسات خود، استراتژی معاملاتی‌تان را دنبال کنید. از دست دادن پول می‌تواند اعتمادبه‌نفستان را کاهش دهد، درحالی‌که کسب سود باعث افزایش آن می‌شود. اگر به استراتژی و روتین خود پایبند باشید، احساسات کمترین تأثیر را بر رفتار معامله‌گری‌تان خواهد گذاشت. (همچنین بخوانید؛ چند قانون سرمایه‌گذاری)

۶یک دفتر حسابداری برای معاملات خود درست کنید

پایش عملکردتان در طول زمان باعث بهبود استراتژی‌تان می شود و تکرار اشتباهاتتان بسیار کمتر خواهد شد.

۷متمرکز بمانید

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، معامله در بازارهای مالی یک بازی ذهنی و نیازمند تمرکز است. زمانی که یک موقعیت معاملاتی باز است، باید به‌طور روزانه رصد شود. در برخی از موارد رفتن برای صرف ناهار یا شام هم می‌تواند موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیر شود.

۸تنها چند سهم را معامله کنید

زمانی که تازه‌کار هستید، تنها بر روی چند سهم و یا چند شاخص تمرکز کنید. افزایش تعداد معاملات باعث بروز اشتباهات می‌شود.

۹به سود کم قانع باشید

حرص و طعم یکی از صفاتی است که می‌تواند شمارا از بین ببرد. به دستاوردهای کوچک خود قانع باشید و سعی کنید یک معامله‌گر منظم و همیشگی باشید.

۱۰هرروز معامله نکنید

معامله‌گران روزانه در نوسانات بازار خوب عمل می‌کنند، بنابراین اگر نوسانت کاهش یافت، به‌جای ایجاد یک موقعیت معاملاتی جدید ممکن است مجبور به حفظ سهام برای دوره طولانی‌تر باشید.

سخن مشاور

هرگز فراموش نکنید که معامله‌گری بسیار پر ریسک است. این کار مانند یک شغلی ثابت با حقوق و ساعت کاری مشخص نیست. زمانی که با معامله‌گری امرارمعاش می‌کنید ممکن است سرمایه زندگی‌تان را از دست دهید. به همین دلیل مهم است که استراتژی مدیریت ریسک داشته باشید (همچنین بخوانید؛ اگر بازار سهام نوسان دارد چرا در آن سرمایه‌گذاری کنیم؟)

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان

درصورتی‌که برای معامله در بازارهای مالی نیاز به مشاوره دارید کلیک کنید.