باب فارل که ریاست بخش تحقیقات Merrill Lynch را برای چند دهه در اختیار داشت، خود را به‌عنوان یکی از تحلیلگران برتر بازار سرمایه در وال‌استریت مطرح کرد. بینش او در مورد علم تکنیکال و گرایش‌های بازار، بعداً با عنوان ” قوانین به‌یادماندنی بازار” به چاپ رسید و به‌صورت گسترده‌ای توزیع شد.

باهم نگاهی می‌اندازیم به این قوانین سرمایه‌گذاری که تاریخ انقضاء ندارند و بررسی می‌کنیم که چطور این قوانین برای داشتن بازدهی بهتر کمک خواهد کرد.

۱- بازارها در طول زمان به میانگین می‌رسند

چه خوش‌بین باشیم یا بدبین، بازارها در سطوح ارزیابی بلندمدت به سطح میانگین خود می‌رسند. برای سرمایه‌گذاران جزء این قانون مشخص است – یک برنامه داشته باشید و به آن پایبند باشید و در شرایط آشفتگی بازار این قانون را فراموش نکنید.

۲- اشباع معاملات منجر به اصلاح می‌شود

درست مانند ماشین‌های پرسرعت که توسط رانندگان بی‌تجربه و جوان هدایت می‌شوند، زمانی که بازار هم بیشتر از حد رشد کنند باید انتظار اصلاح به همان میزان را داشته باشیم. ترس به طمع دامن می‌زند همچنین طمع به ترس. در زمان‌های اصلاح بازار، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای مضرب نخواهند شد و با صبر و حوصله در زمان اصلاح بازار و یا پس‌ازآن، سود خود را برداشت می‌کنند.

۳هیچ‌چیز دائمی نیست

بیشتر سرمایه‌گذاران زمانی که روند بازار به نفع آن‌ها حرکت می‌کند، در انتظار سود بیشتر می‌مانند و فکر می‌کنند روند، قله‌های جدیدی را می‌سازد و سود نامحدود است. اما همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، بازار همیشه به میانگین خود برمی‌گردد.

۴اصلاحات به میانه نمی‌روند

روندهای شارپ و تند با اصلاحات شارپ همراه هستند و اجازه نمی‌دهند سرمایه‌گذاران با خیال آسود حرکات معامله‌گری خود را مشخص کنند.  بسیاری از معامله گران می‌دانند چگونه در این اصلاحات سریع به سود زیاد دست یابند و با حفظ آرامش خود از وحشت بازار دور می‌مانند. درس اصلی این است که یاد بگیریم چگونه در اصلاحات سریع به سود دست‌یابیم، همچنین همیشه حد ضرر یا Stop Loss خود را منطقی تعیین کنید و به آن پایبند باشید تا احساسات بر معامله شما تأثیر نگذارند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

۵بیشتر افراد در سقف قیمت  و عده کمی در کف قیمت خرید می‌کنند

بسیاری از سرمایه‌گذاران، آخرین اخبار بازار را در تلفن همراه خود دنبال می‌کنند، برنامه‌های بازار را می‌بینند و حرکات قیمت را در رسانه‌ها رصد می‌کنند. اما زمانی که همه رسانه‌ها نشان از صعود قیمت می‌دهند درواقع قیمت به سقف خود نزدیک می‌شود و می‌بایست قبل از اعلام رسانه‌ها وارد موقعیت خرید شد.

درصورتی‌که برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی نیاز به مشاوره دارید، کلیک کنید.

۶حرص و طمع معامله را تحت تأثیر قرار می‌دهد

شاید عواطف و احساسات انسانی بزرگ‌ترین دشمن موفقیت در سرمایه‌گذاری باشد. در مقابل، یک رویکرد منظم و منضبط در معامله‌گری – حال، سرمایه‌گذار بلندمدت باشید یا کوتاه‌مدت – کاملاً سودمند خواهد بود. شما باید برای هر معامله یک برنامه داشته باشید. باید دقیق مشخص کنید سهام خود را در چه سطوحی به فروش می‌رسانید.

مشخص کردن زمان خروج از بازار از تعیین زمان ورود به بازار دشوارتر است. مشخص کردن حد ضرر و سود با استفاده از قواعد تکنیکال معلوم است، اما زمانی که با اصلاحات سریع قیمتی مواجه می‌شوید، حرص و طمع به‌سرعت بر روحیات معامله شما تأثیر می‌گذارند.

۷بازارها زمانی که عریض هستند قوی و زمانی که باریک‌اند، ضعیف هستند

بسیاری از معامله گران فعال Dow هر حرکت زیگزاگی میانگین شاخص بازار را دنبال می‌کنند. زمانی که تمرکز معامله بر روی میانگین بیشتر می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که قدرت کلی بازار افزایش‌یافته است.

هرچه میانگین در نظر گرفته‌شده وسیع‌تر باشد، قدرت بازار هم بیشتر است. در مقابل فعالان شاخص Wilshire 5000، بیشتر به حرکات قیمتی شاخص برای تعیین سلامت بازار دقت می‌کنند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

۸وقتی همه کارشناسان با پیش‌بینی‌ها موافق باشند، اتفاق دیگری رخ می‌دهد

این امری عجیب نیست؛ وقتی همه خریداران بالقوه، سهم را بخرند دیگر خریداری باقی نمی‌ماند، در این نقطه بازار تمایل به اصلاح دارد و همه‌چیز برعکس پیش می‌رود.

۹همیشه بازارِ صعودی جذاب‌تر است

این موضوع برای اکثر سرمایه‌گذاران صادق است مگر اینکه شما یک سرمایه‌گذار کوتاه‌مدت باشید.

جمع‌بندی

قوانین فوق به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا مسیر خود را در میان پیچ تاب‌های بازار پیدا کنند.