عدم اطمینان سرمایه گذاران در سراسر جهان در خصوص رشد بازده سرمایه گذاری ها، همیشه وجود دارد. بسیاری در تلاش برای یافتن پناهگاهی هستند که از رکود اقتصادی در امان باشند، پناهگاه هایی مانند طلا، کامودیتی ها، اوراق و ذخیره ارز های بین المللی. در این مقاله، مشاوران ما (گروه مشاوران مالی سامان) نگاهی اجمالی به چارت های تکنیکالِ چند صندوق قابل معامله طلا در بورس انداخته و در نهایت به این سوال که چرا امروز بهترین زمان خرید طلا است، پاسخ داده اند.

SPDR Gold Shares – GLD

تحلیلگران تکنیکال اغلب به اندیکاتورهای بلند مدت تکنیکال مانند میانگین متحرک و خطوط روند برای شناسایی تغییرات چشمگیر فاندامنتال، نگاه می کنند. این اندیکاتور ها می توانند دیدگاه و احساسات معامله گران را نشان دهند، همچنین سرنخ هایی از قیمت آتی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند.

در چارت قیمتی نماد GLD که در ادامه آمده است، مشاهده می شود که طی یک سال گذشته میانگین متحرک ۵۰ روزه (خط آبی) از میانگین ۲۰۰ روزه ( خط قرمز) دو بار عبور کرده است. تقاطع بین این دو میانگین متحرک یکی از رایج ترین سیگنال های خرید است و اغلب برای نشان دادن شروع یک روند پرقدرت مورد استفاده قرار می گیرد. دستاوردهای اخیر موجب یک حرکت صعودی شده اند که نشان می دهند در ابتدای راه یک روند صعودی بلند مدت قرار داریم.  معامله گران فعال، به دنبال ورود به موقعیت معاملاتی مشخص شده توسط این اندیکاتورها هستند. دستور حد زیان می تواند با ضریب اطمینان بالا در تقاطع حمایتی و نزدیک به ۱۱۹ قرار گیرد.

ETFS Physical Precious Metals Basket Shares- GLTR

سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در طلا و سایر فلزات گرانبها را دارند میتوانند سبد صندوق GLTR  را در نظر بگیرند. این صندوق همواره مورد توجه سرمایه گذاران علاقمند به خرید سبد طلا، نقره، پلاتین و شمش پالادیوم، بوده است. با نگاهی ساده به نمودار قیمت این نماد متوجه می شویم که الگوی رفتار قیمت مشابه نمودار قبل است. روند صعودی میان مدت شکل گرفته بین میانگین های متحرک حاکی از شروع روند بلند مدت صعودی است.

VanEck Vectors Gold Miners ETF- GDX

سرمایه گذارانی که مایل به قبول ریسک بالا هستند می توانند در GDX سرمایه گذاری کنند. از گروه صندوق های طلا، این ETF از نسبت ریسک به پاداش بهتری برخوردار است، چرا که سرعت افزایش قیمت طلا و سایر فلزات اساسی کند و پایدار بوده است. بسیاری از معامله گران در انتظار شکست میانگین متحرک ۲۰۰ روزه توسط میانگین کوتاه مدت، برخی هم در انتظار بسته شدن قیمت در نرخ ۲۱٫۵۴ هستند.

جمع بندی

روند هفته های اخیر برای برخی معامله گران فعال که به دنبال نقاط بالقوه رشد هستند، بسیار دشوار بوده است. به دنبال افزایش نگرانی ها، سرمایه گذاران به دنبال سرپناهی برای دارایی های خود هستند. باتوجه به نمودار های قیمتی فوق، به نظر می رسدکه طلا و فلزات گرانبها می توانند گزینه مناسبی برای پوشش ریسک ارزش دارایی های سرمایه گذاری شده باشند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان