حتی باوجود بازار کار، اکثر افراد در تکاپوی پرداخت هزینه‌های ماهانه خود هستند. بسیاری از خانواده‌ها در آستانه فاجعه مالی قرار دارند و نمی‌توانند حساب‌های خود را مدیریت کنند. دلایل مشکلات اقتصادی خانواده‌ها متفاوت است اما درنهایت همه باید هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهند. در ادامه نگاهی به چهار راهکار برای کاهش هزینه‌های زندگی خواهیم کرد.

۱کوچک کردن وضعیت زندگی

هزینه‌های مسکن احتمالاً جزء بیشترین هزینه زندگی شما است. حال چه در یک آپارتمان زندگی کنید یا در خانه پدری و یا خانه اجاره‌ای، درهرحال هزینه ماهانه مسکن وجود دارد. ازآنجاکه هزینه مسکن بخش بزرگی از درآمد شمارا به خود اختصاص می‌دهد، سعی کنید شیوه‌های کاهش هزینه‌های مسکن خود را ارزیابی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر در یک آپارتمان یک‌خوابه زندگی می‌کنید، می‌توانید به گزینه سوییت هم فکر کنید. به همین ترتیب اگر صاحب یک‌خانه هستید به خانه کوچک‌تر فکر کنید.

۲بیشتر بخورید

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که فرصت انجام دادن خیلی از کارها را نداریم، در دنیایی زندگی می‌کنیم که خانواده ها به‌ندرت باهم شام می‌خورند و یا حتی آشپزی می‌کنند. برای بسیاری غذا خوردن در رستوران و یا سفارش غذا گزینه راحت‌تری است. غذا خوردن ارزان نیست و هزینه‌هایش می‌تواند به‌یک‌باره زیاد شود، به‌خصوص اگر در هفته چندین روز بیرون از منزل غذا بخورید. یک راهکار سریع و آسان برای حل این موضوع این است که در فواصل زمانی کوتاه غذا بخورید. وعده‌های غذایی گران خود را کاهش دهید.

۳از پرداخت هزینه‌های بانکی اجتناب کنید

بانک راهی برای پس‌انداز است و نه صرف پول بیشتر. بااین‌حال بسیاری از افراد پول زیادی در راه کارمزدهای بانکی خرج می‌کنند. به این مورد فکر کنید، تنها یکی از درآمدهای سالانه بانک‌ها کارمزدهای دریافتی از مشتریان می‌باشد که این مقدار عدد بسیار بالایی است، البته بدون در نظر گرفتن کارمزدهای ATM و انتقال‌های الکترونیک. شاید کارمزدهای بانکی به‌ظاهر ناچیز برسند اما در طول زمان می‌توانند بسیار چشمگیر شوند. از هزینه‌های اضافه بانکی اجتناب کنید، سعی کنید پول نقد از خودپرداز دریافت کنید، همچنین قبل از افتتاح حساب، بانک خود را خوب بررسی کنید.

۴به‌صورت نقدی پرداخت کنید

در این اقتصاد بسیار آسان است اعتباری خرید کنیم و مبلغ خرید را فراموش کنیم، از خریدهای هیجان‌انگیز خودداری کنید. سعی کنید بین هزینه و درآمد خود تعادل ایجاد کنید و توجه داشته باشید که خریدهای اعتباری می‌تواند به‌راحتی جیب شمارا خالی کند. اگر مصرف‌کنندگان برای هر چیزی پول نقد پرداخت کنند، از پرداخت اعتباری اجتناب خواهند کرد و دوباره قبل از انجام خرید فکر می‌کنند.

جمع‌بندی

ایجاد هزینه‌های زندگی آسان است اما پوشش دادن آن‌ها می‌تواند مشکل باشد. مصرف‌کنندگان (ولخرج) برای کاهش هزینه‌های زندگی خود گزینه‌های زیادی پیش رو دارند که اصلی‌ترین آن‌ها کوچک کردن وضعیت زندگی است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان