اکثر مردم در بد بودن بدهی توافق نظر دارند. اما منظور ما از بدهی یک وام مناسب مسکن یا وام دوساله ماشین با نرخ بهره کم نیست. منظور از بدهی بد، یک وام شش‌ساله با نرخ بهره بالا برای ماشینی که به آن نیاز ندارید است و یا یک وام مسکن چندساله که هرماه در بازپرداخت آن با مشکل مواجه می‌شوید.

در ادامه پنج دلیلی که بیان می‌کند چرا بدهی دشمن شماست، بیان‌شده است:

  • هر چیزی که می‌خرید، هزینه بیشتری به خود اختصاص می‌دهد

زمانی که شما قرض دارید با هر بار خرید، از میزان مبلغی که می‌توانست بدهی شمارا کاهش دهد، دورتر می‌شوید. اگر به وام یا قرضِ شما بهره تعلق گیرد، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که این بهره به هر خرید شما هم اضافه خواهد شد اما شما آن را نمی‌بینید. به‌عبارت‌دیگر اگر شما چیز جدیدی نخرید، مبلغ نقد شما می‌تواند بدهی شمارا بکاهد که درنهایت موجب کاهش بهره پرداختی هم خواهد شد.

  • نرخ پس‌انداز بازنشستگی را کاهش می‌دهید

داشتن بدهی به این معنی است که شما بهره‌ای را می‌پردازید که می‌توانستید آن را برای خود پس‌انداز کنید. از دست دادن پرداخت‌های پس‌انداز به معنی از دست دادن بهره مرکب یا پیوسته‌ای است که می‌توانستید بر روی سرمایه خود دریافت کنید. علاوه بر این تمام بدهی‌ها همان مبالغی هستند که شما برای پرداخت طرح بودجه خود می‌توانستید کنار بگذارید.

  • زمان بازنشستگی شما دورتر خواهد شد

اگر قبل از دوران بازنشستگی بیش‌تر از درآمد خود خرج می‌کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که در زمان بازنشستگی با همان کیفیت دوران جوانی‌تان به زندگی ادامه دهید. اگر دریابید که چگونه تمام بدهی‌های خود را قبل از بازنشستگی تسویه کنید، خواهید توانست به کیفیت مطلوب خود در زمان بازنشستگی و با زمانی زودتر دست‌یابید. (همچنین دانلود کنید؛ فایل برنامه‌ریزی برای دوران بازنشستگی)

  • ضعف در مواقع بحران‌های اقتصادی

اگر به‌جای داشتن حساب سپرده برای دوران اضطراری، حسابی مملو از بدهی دارید، پس در موقعیتی قرار ندارید که در بحران‌های مالی یا موارد اضطراری بتوانید تصمیم بگیرد. صاحبان خانه و خودرو یاد گرفته‌اند که همه‌چیز می‌تواند به‌یک‌باره خراب شود و هرچه خانه و ماشین قدیمی‌تر باشد، هزینه‌های نگهداری هم بیشتر می‌شود و شامل پوشش گارانتی نخواهد شد. هرچند که همه افراد بیمار نیستند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند، اما یک‌بار مراجعه کوتاه به بیمارستان حتی با پوشش بیمه می‌تواند هزینه‌های زیادی در بر داشته باشد.

  • بدهی موجب استرس می‌شود

این تفکر روزانه که بخشی از اموال شما در گروه بدهی است، یک عامل اصلی استرس در زندگی خواهد بود. کسانی که به سفرهای پرخرج با وام‌های چندساله می‌روند، از آرامش بسیار کمتری در طول سفر برخوردارند. حتی افرادی که برای پرداخت بدهی‌هایشان دریکی دو سال آینده برنامه‌ریزی دارند هم از استرس برخوردارند، که اگر کارشان را از دست دهند و یا به مشکلات سلامت و یا ازدواج بربخورند چه پیش خواهد آمد. (همچنین بخوانید؛ سلامت مالی را بخشی از برنامه زندگی خود قرار دهید).

بیرون آمدن از بدهی آسان نیست. برای افرادی که نمی‌توانند درآمدشان را بیشتر کنند، سبک زندگی در دوران بدهکاری تغییر می‌کند. مهم این است که در عادات هزینه‌ای خود تغییر ایجاد کنید. حتی تغییرات کوچک می‌تواند اثرات چشمگیری داشته باشد. می‌توانید مقاله؛ چند قدم ساده برای رسیدن به امنیت مالی را در این راستا مطالعه کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان