بازارهای مالی در مواقعی زیادی با سرمایه‌گذاران مهربان بوده‌اند. در بسیاری از موارد شاهد رشد چنددرصدی بازارهای سرمایه در طول چند ماه بوده‌ایم. در همین روزهای بازار که شاهد رشد چشمگیر تورم بودیم، بازار هم سبز بود و بسیاری گمان می‌کردند که بورس به همین روند مثبت و پرشیب خود ادامه می‌دهد اما همان‌طور که بازار سخاوتمندانه سود می‌بخشد، همان‌طور هم یک‌شبه آن را باز پس می‌گیرد.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران در زمان بازار صعودی خوشحال هستند اما می‌دانند که نمی‌توان زیاد به اوضاع دل بست. زمانی که بازار بالا می‌رود، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید چه اقداماتی انجام دهند تا از دارایی و بازده‌های بالقوه خود محافظت کنند؟ در ادامه این مقاله چند راهکار برای این مورد معرفی‌شده است.

Trailing Stops

هنگامی معامله در حال انجام و پول در حال ایجاد شدن است، Trailing Stops یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توانید از آن بهره ببرید. همان‌طور که قیمت سهام افزایش می‌یابد، trailing stop خود را به‌طور خودکار به نحوی تنظیم می‌کند تا یک درصد مشخص و ثابتی پایین‌تر از قیمت قرار بگیرید. فرض کنیم می‌خواهید سهام خود را درصورتی‌که از سطح کنونی ۲ درصد افت کرد، باقیمت ۳۰۰ بفروشید. اگر شما یک دستور معمول حد ضرر Stop Order را دو درصد پایین‌تر از قیمت فعلی یعنی قیمت ۲۹۴ تعیین کنید، حتی اگر قیمت سهام افزایش یابد بازهم حد ضرر بر روی ۲۹۴ باقی می‌ماند. اما دستور trailing stop، قیمت را همیشه دو درصد پایین‌تر از قیمت حتی در زمان رشد قیمت نگه می‌دارد. زمانی که قیمت کاهش می‌یابد این دستور تنظیم نمی‌شود و می‌توانید مطمئن باشید که بیشتر از دو درصد سود خود را از دست نخواهید داد.

پیش‌بینی روند

پیش‌بینی زمان بازار تقریباً غیرممکن است، بنابراین تلاش کنید تا نقطه نهایی قله روند را شناسایی کنید به‌جای اینکه تمام موقعیت خود را بفروشید و استراتژی با شکست مواجه شود. زمانی که شما معتقدید سهام در نزدیکی قله روند صعودی قرار دارد، بخشی از سهام را به‌صورت پله‌ای می‌فروشید. اما اگر همچنان روند صعودی باقی ماند، بخش دیگر سهام را نگه می‌دارید تا بتوانید در قیمت‌های بالاتر بفروشید. سرمایه‌گذار “یا همه‌چیز و یا هیچ‌چیز ” نباشید. سعی کنید میانگین موقعیت‌های خود را بالا نگه‌دارید. میانگین در عملکرد لحظه‌ای پرتفوی بسیار مهم است.

وزن سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به‌ندرت برای طولانی‌مدت به‌طور ۱۰۰% در موقعیت خرید قرار می‌گیرند. با استفاده از ETF ها، فروش سهام، فروش شاخص، معاملات ارز و سایر موقعیت‌های فروش، سرمایه گذران می‌توانند از خود در مقابل صعودهای بی‌رویه بازار محافظت کنند. برخی از حرفه‌ای‌های بازار به این رویکرد؛ “محو شدن در مسابقه” می‌گویند. (همچنین بخوانید؛ مزایای ETF ها در مقایسه با صندوق‌های شاخص).

حتی در بهترین بازارهای مالی، معامله‌گران کوتاه‌مدت به‌ندرت همواره در موقعیت خرید باقی می‌مانند و همان‌طور که بازار بالا می‌رود آنها موقعیت‌های خرید خود را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می‌دهند. هریک از معامله‌گران استراتژی‌های فردی و منحصربه‌فرد خود رادارند، اما با صعود بلندمدت بازار، وزن دارایی‌ها و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری را به‌روز می‌کنند.

Put Options

زمانی که بازار رو به رشد است شاهد کاهش قیمت ابزارهای پوشش ریسک هستیم. (همچنین بخوانید؛ استفاده از ابزارهای مشتقه برای پوشش ریسک). مثال سهام باارزش ۳۰۰ را به یاد بیاورید، می‌توانید یک قرارداد فروش حق اختیار باقیمت پایین‌تر از قیمت فعلی یعنی ۲۹۰ بخرید و سرمایه خود را با این کار بیمه کنید. اگر قیمت سهام از ۲۹۰ کمتر شد شما می‌توانید آنها را همچنان باقیمت ۲۹۰ بفروشید. این رویکرد موقعیت سرمایه‌گذاری شما را بیمه و حداکثر سود ۲۹۰ واحد پولی را تضمین می‌کند، در صورت افزایش بیشتر قیمت می‌توانید این قرارداد را نادیده بگیرید. بهترین نکته در خصوص قرارداد Options این است که این روش یک بیمه ارزان‌قیمت و در دسترس است.

افزایش نقدینگی

حریص نباشید. (همچنین بخوانید؛ چند قانون سرمایه‌گذاری). اگر پول زیادی از بازار به دست آورده‌اید در زمان گرفتن سود حریص نباشید. همیشه بهتر است تا سود کمتری به دست آورید قبل از اینکه بازار تغییر رفتار دهد. افزایش نقدینگی انعطاف شما را در خرید موقعیت‌های سود ساز تر بیشتر می‌کند.

جمع‌بندی

در زمان صعود بازار، اعتقاد جمعی براین است که بازار همیشه افزایشی است، اما اگر به تاریخ رجوع کنیم می‌بینیم که بازار درنهایت وارد فازهای اصلاحی خواهد شد. اگر شما یک معامله‌گر هستید، باید از دارایی خود در زمان معکوس شدن بازار حفاظت کنید. اگر سرمایه‌گذار بلندمدت هستید پس نباید به اصلاحات کوتاه‌مدت واکنش نشان دهید چراکه طبق تحلیل فاندامنتال سهام را در ارزش مناسب خریده‌اید و منتظر رشد بلندمدت هستید. (همچنین بخوانید؛ اصلاح در بازارهای مالی).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان