بازار ارزهای خارجی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرمایه جهان است که بیش از ۴ تریلیون دلار معامله را به‌صورت روزانه در خود جای می‌دهد. ازآنجاکه هیچ بازار مرکزی برای فارکس وجود ندارد، معامله‌گران باید یک کارگزاری فارکس را که به آنها در انجام معاملات کمک کند، انتخاب کنند. تعداد زیادی از کارگزارهای فارکس وجود دارد و انتخاب آنها باید بااحتیاط انجام شود چراکه بسیاری از آنها صرفاً شعارهای تبلیغاتی هستند. در این مقاله پنج موردی که به انتخاب کارگزار مناسب بازار فارکس کمک می‌کند را بررسی می‌کنیم.

۱-رعایت مقررات

عموماً کارگزارهای معتبر باید عضو سازمان NFA باشند و در کمسیون معاملات کالاهای اساسی و آتی CFTC به‌عنوان یک فروشنده و کارگزار با حق دریافت کمسیون عضو شوند. NFA سازمان تنظیم مقررات صنعت و معدن در ایالات‌متحده است. این سازمان، قوانین، برنامه‌ها و خدمات را برای محافظت از یکپارچگی بازار، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران و همچنین تقویت مکانیسم‌های نظارتی، توسعه و تدوین می‌کند. CFTC یک سازمان مستقل دولتی است که قوانین بازارهای آتی و کالاهای اساسی در ایالات‌متحده را تنظیم می‌کند. مأموریت CFTC محافظت از کاربران بازار و مردم از تقلب، دست‌کاری و رفتارهای سوءاستفاده کننده در رابطه با فروش ابزارهای مالی و گزینه‌های رقابتی بازار است.

یک وب‌سایت با ظاهری شکیل و زیبا الزاماً تحت نظارت NFA و یا عضو سازمان CFTC نیست. کارگزارانی که عضو CFTC هستند و تحت نظارت NFA فعالیت می‌کنند، در قسمت درباره ما و یا سایر صفحات وب‌سایت، این موضوع را به‌صورت شفاف اعلام کرده‌اند. هر کارگزاری که خارج از ایالات‌متحده فعالیت کند باید تحت نظارت سازمان‌های مقرراتی کشور میزبان به فعالیت خود ادامه دهد. با توجه به نگرانی‌هایی که در مورد واگذاری پول به کارگزاران فارکس وجود دارد، باید مطمئن شد که در کارگزاری‌هایی که در چارچوب قوانین و مقررات فعالیت می‌کنند، وجه نقد واریز شود. (درخصوص بازار معاملات جفت ارز، در این لینک بیشتر بخوانید).

۲-جزئیات حساب

هر کارگزار فارکس حساب‌های مختلف با گزینه‌های متفاوتی ازجمله موارد زیر، ارائه می‌دهد؛

  • Leverage و Margin: سرمایه‌گذاران بازار فارکس با توجه به‌حساب و کارگزار خود می‌توانند به انواع اهرم سرمایه‌گذاری من‌جمله ۵۰:۱ و ۲۰۰:۱ دسترسی داشته باشند. اهرم نوعی وام است که به دارنده حساب فارکس از سوی کارگزاری تعلق می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال با حساب اهرمی ۵۰:۱، یک معامله‌گر با یک حساب هزار دلاری، می‌تواند با مبلغ ۵۰ هزار دلار در بازار معامله کند. تا زمانی که احتمال افزایش سود بالا باشد، اهرم یا لوریج به نفع معامله‌گران کار می‌کند. بااین‌حال اهرم می‌تواند حساب معامله‌گران را نیز به‌راحتی خالی کند. اهرم باید در بازارهای مالی بااحتیاط استفاده شود. (همچنین بخوانید؛ ۵ اشتباه در معاملات روزانه فارکس که باید از آن‌ها اجتناب کرد).
  • Commissions و Spreads: یک کارگزار از این دو مورد کسب درآمد می‌کند. کمسیون کارگزارهای به یک درصد مشخص از spread بستگی دارد، به‌طوری‌که spread اختلاف قیمت عرضه و تقاضا در یک جفت ارز است. بااین‌حال بسیاری از کارگزاران در تبلیغ خود این‌طور می‌گویند که هیچ هزینه‌ای از معامله‌گران دریافت نمی‌کنند اما به‌جای آن کمسیون بیشتری دریافت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال یک spread می‌تواند به‌صورت ثابت ۳ Pip در نظر گرفته شود (یک پیپ عبارت است از کوچک‌ترین واحد تغییر قیمت در بازار فارکس) البته spread اغلب با توجه به نوسانات بازار متغیر است. به صور مثال این مقدار در جفت ارز EUR/USD با نرخ ۱٫۳۹۴۳ – ۱٫۳۹۴۶، سه پیپ است.
  • سپرده اولیه: اکثر کارگزاری‌های فارکس حساب سرمایه‌گذاری با حداقل مبلغ ۵۰ دلار را افتتاح می‌کنند. البته با استفاده از قدرت اهرم، مبلغ سرمایه‌گذاری بیش‌تر از سپرده اولیه است که این همان جذابیت اصلی بازار فارکس برای معامله گران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه است. بسیاری از کارگزاران قادر به افتتاح حساب‌های کوچک با الزامات مشخص برای سرمایه‌گذارانشان هستند.
  • سهولت در برداشت و پرداخت: هر کارگزاری فارکس، سیاست و الزامات مربوط به‌حساب خود را دارد. کارگزاران ممکن است به دارندگان حساب امکان شارژ موجودی را با کارت‌های اعتباری، PayPal و حتی ارزهای دیجیتال و پرداخت نقدی بدهند. برداشت معمولاً به‌صورت انتقال اینترنتی به‌حساب بانکی صورت می‌گیرد. ممکن است کارگزار به ازای هر برداشت یک هزینه انتقال دریافت کند.

۳-جفت ارزهای پیشنهادی

درحالی‌که جفت ارزهای زیادی برای معامله وجود دارند اما تعداد کمی از آنها موردتوجه بسیاری از معامله‌گران قرارگرفته‌اند و از نقدینگی بالاتری برخوردار هستند. عمده این جفت ارزها عبارت‌اند از دلار آمریکا / ین ژاپن (USD / JPY)، یورو / U.S. دلار (EUR / USD)، دلار آمریکا / فرانک سوئیس (USD / CHF) و پوند انگلیس / U.S. دلار (GBP / USD). ممکن است کارگزاران این ارزهای محبوب را به مشتریانشان ارائه ندهند. حتماً به دنبال کارگزارانی باشید که ارزهای موردنظر شمارا جهت معامله ارائه می‌دهند.

۴- سرویس مشتریان

معاملات فارکس در ۲۴ ساعت شبانه‌روز صورت می‌گیرد، بنابراین سرویس پشتیبانی باید در هرزمان پاسخگوی مشتریان باشد. نکته دیگر این است که بتوانید با پشتیبانی به‌صورت آنلاین در تماس باشید و نه اینکه پیام خود را به‌صورت آفلاین ارسال کنید. جهت ارزیابی این مورد زمان پاسخگوی پشتیبانی، سرعت، نحوه پاسخگویی و راه‌های ارتباطی با تمیم پشتیبانی را ارزیابی و بررسی کنید.

۵-پلت فرم معاملاتی

آخرین و مهم‌ترین نکته، پلت فرم معاملاتی و طراحی آن است. دقت کنید که دکمه‌های خریدوفروش به‌درستی طراحی‌شده باشند و انجام معاملات را برای شما آسان‌تر کنند. رابط کاربری ضعیف می‌تواند اشتباهات ایجادشده در معاملات را به‌شدت افزایش دهد و موجب ضرر و زیان برای سرمایه‌گذاران شود.

گزینه‌های دیگر جهت ارزیابی کارگزار مناسب می‌تواند شامل انواع سفارش‌های ورودی، استراتژی‌های معاملاتی موجود، موجود بودن یا نبودن اکسپرت معاملاتی باشد. اکثر کارگزاری‌ها اجازه ساخت و معامله با حساب دمو و مجازی را به معامله‌گران می‌دهند تا بتوانند قبل از سرمایه‌گذاری واقعی، کارگزاری و بازار فارکس را جهت معامله‌گری باهدف کسب سود ارزیابی کنند.

جمع‌بندی

اگر به کارگزاری فارکس خود اعتماد دارید می‌توانید زمان بیشتری را صرف تدوین و توسعه استراتژی‌های معاملاتی خود کنید. باکمی تحقیق در خصوص کارگزاری و استراتژی معاملاتی می‌توانید از بسیاری ریسک‌های معاملاتی جلوگیری کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان