“اثر ثروت” به فرضیه ای اشاره دارد که در آن مصرف کنندگان تمایل دارند که بیشترِ وقتِ خود را صرف سرمایه گذاری در دارایی های گسترده که ثروتشان را افزایش می دهد، مانند، املاک و مستغلات، سهام و سایر دارایی ها، کنند. این مفهوم که به نام اثر ثروت در علم مالی شناخته می شود، به طور بصری قابل درک است. خود شما تمایل به خرید یک تلویزیون LCD یا ماشین SUV دارید و یا اینکه ترجیح می دهید پول خود را صرف خرید سهام یا پرتفوی سرمایه گذاری جهت رشد بازده سرمایه تان کنید.

همچنین بخوانید؛ روان شناسی خرید کالاهای لوکس

برخی از مشاوران مالی می گویند، خرید املاک می تواند منجر به اثر ثروت شود اما بازار سهام این تاثیر را به همراه نخواهد داشت. صرفنظر از اینکه اثر ثروت توسط سرمایه گذاری در بازار املاک ایجاد می شود یا سهام، تاریخ درس هایی از این موضوع در دل خود دارد که سرمایه گذاران باید از آنها پند بگیرند، چرا که در این شرایط از سرمایه گذارای، سودهای بدست آمده که بسیار حساس به نوسانات بازار هستند می تواند بسیار به راحتی از دست روند.

بازار املاک در مقابل بازار سهام. اثر ثروت

یکی از مطرح ترین مقالات علمی که درخصوص مقایسه اثر ثروتِ ناشی از بازار املاک و بازار سهام وجود دارد توسط کارل کیس و رابرت شیلر (توسعه دهندگان شاخص Case-Shiller home) نوشته شده است. این مقاله با عنوان “مقایسه اثرات ثروت: بازار سهام در مقابل بازار املاک”، اولین بار در ژانویه 2011 در موسسه  ملی تحقیقات اقتصادی ارائه و در تابستان 2005 بروزرسانی شد، یعنی همان زمانی که شاهد رشد حباب مسکن بودیم. (مقاله منتشر شده را می توانید از اینجا دانلود کنید).

آنها مطالعات خود را بر روی دوره های 1982 تا 1992 انجام دادند و نشان دادند که تاثیر بازار سهام در ایجاد اثر ثروت بسیار ضعیف است، در مقابل بازار املاک با توجه به افزایش مصرف تاثیر بسزایی در رشد مفهوم اثر ثروت داشت. آنها اینطور نتیجه گرفتند که تغییرات در قیمت مسکن باید تاثیری بزرگتر و بیشتری نسبت به تغییرات قیمت سهام برروی مفهوم اثر ثروت در کشورهای توسعه یافته داشته باشد.

قیمت خانه با کاهش مصرف، تقلیل می یابد

این نویسندگان، تحقیقات خود را بروز و نتایج آن را در یک مقاله جدید و در ژانویه 2013 منتشر کردند. در این تحقیق آنها بر روی داده های مصرفی در بازار سهام و املاک در طول 37 سال گذشته مطالعه کردند. به طوری که داده ها از سال های 1975 تا 2012 را در بر می گرفتند. درحالی که در مقاله قبل نشان داده بودند که با افزایش مصرف املاک شاهد افزایش قیمت خانه ها هستیم، در این مقاله اثبات کردند که با کاهش قیمت املاک نرخ مصرف در این بازار به شدت کاهش می یابد.

آنها رشد 4 درصدی مصرف در بازار املاک و تاثیر آن بر مفهوم اثر ثروت را نشان دادند. به همین ترتیب کاهش رونق مسکن در سال های 2005 تا 2009 باعث کاهش 3.5 درصدی قیمت املاک شده بود. (همچنین بخوانید؛ چگونه در زمان تورم به سود برسیم؟).

فلسفه اثر ثروت

در مقاله ایی که در ژانویه 2009 توسط سه اقتصاددان مطرح در وال استریت ژورنال به چاپ رسید مشخص شد که تاثیر بازار مسکن بر این مفهوم بزرگ نمایی شده است به طوری که بازخورد مصرف در بازار املاک بر اثر ثروت بسیار کم است. این سه اقتصاددان با اشاره به مقاله 2005 شیلر اظهار داشتند که روش برآورد استفاده شده غیرقابل استناد است، چرا که نویسندگان “مشکل همزمان” را که به مبحث رشد همزمان مصرف در بازار املاک و قیمت مسکن به دلیل رشد درآمد آتی اشاره داشت، درنظر نگرفته بودند. زمانی که بر روی داده های شیلر توسط تکنیک های آماری و با درنظر گرفتن مشکل همزمانی مطالعه شد، مشخص شد که بازار مسکن ثایر بسزایی بر این مفهوم نداشته است. همچنین نتایج نشان داند که مصرف در بازار مسکن بسیار کمتر از تاثیرات بازار سهام بر نرخ مصرف و اثر ثروت است.

این یافته ها، کاملاً برخلاف نتایج رابرت شیلر و کارل بودند.

مسکن

با این حال، تاثیر بازار مسکن برمفهوم اثر ثروت می تواند با توجه به جامعه آماری متفاوت باشد. همچنین باید نوع مصرف از مسکن (سرمایه گذاری، سکونت و یا انبار) مشخص شود. تحقیقات نشان داده اند که بسیاری از خانه ها به دلیل کاربری انبار خریداری می شوند.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد Moody’s Analytics، برآورد کرده است که پیش از بحران مالی 2008، هر 1 دلار افزایش در بازار مسکن باعث افزیش 0.08 دلار در مصرف بوده است، در حالی که هر 1 دلار افزایش در بازده سهام، تنها رشد 0.03 دلاری مصرف را به دنبال داشت. این اقتصاددان برآورد کرده است که این نسبت در سال های آینده می تواند متعادل تر شود.

“اثر ثروت” و ثروت شما

ثروت افراد در طول زمان دچار نوسان می شود. به طوری که ارزش خالص مسکن بر این مقدار تاثیر می گذارد.

اگر باوجود رشد بازار مسکن و سهام احساس ثروتمند بودن نمی کنید، تنها نیستید. در ادامه برخی نکات برای مقابله با تاثیر مفهوم “اثر ثروت” بر ثروت شما بیان شده است.

  • تمرکز بر حفظ و ایجاد ثروت: در دورهای مثبت اثر ثروت باید تمرکز شما بر خلق ثروت و در دوره منفی “اثر ثروت” تمرکز شما باید بر نگهداری از ثروت باشد. اما چنین رویکرد خلق و نگهداری باید کاملاً مدیریت شده و قابل اندازه گیری باشد، همچنین ریسک باید کاملاً درنظر گرفته شود.
  • در زمان داغ بودن بازار از رویکردهای تهاجمی پرهیز کنید: فروش خانه یا سهام به منظوری خرید و یا تفریح مناسب نیست.
  • یک شبه ثروتمند شدن را نادیده بگیرید: بودند کسانی که با این ایده سرمایه خود را از دست دادند. برای اینکه بهتر سرمایه گذاری کنید بهتر است تاریخ بازارهای مالی و سرمایه گذاران و رویکردهای آنها را مطالعه کنید.
  • با روند مبارزه نکنید: ساده ترید راه برای تولید ثروت، راه آمدن با روند است. همچنین بخوانید؛ معامله‌گری بر اساس روند: ۴ اندیکاتور محبوب
  • توجه به حفظ ثروت:  ایجاد ثروت تنها نصف معادله است؛ حفظ ثروت نیمه دیگر است. اگر نگران نوسانات بازار هستید از استراتژی های مدیریت ریسک و دستورهای حد ضرر استفاده کنید.
  • پایبندی به ارزیابی و سیگنال ها: سیگنال ها می توانند هشدارهایی از روند احتمالی و نقاط بالقوه موقعیت های معاملاتی به سرمایه گذاران بدهند. برای این منظور راهکارهایی وجود دارد که می توان آنها را فرا گرفت اما مهمتر از تعیین سیگنال، پایبندی به آن است. (همچنین بخوانید؛ آیا تحلیل تکنیکال، پیش گویی می کند؟).

برای دریافت آخرین مقالات ما در خبرنامه وبسایت عضو شوید

منبع: گروه مشاوران مالی سامان