تخصیص سرمایه‌گذاری‌های شما به کلاس‌های دارایی‌های مختلف یک استراتژی کلیدی برای کاهش ریسک و افزایش بازده بالقوه است. این کار را معادل مَثل” همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نچین” قرار دهید.

اولین گام در درک تخصیص بهینه دارایی‌ها، تعریف و تعیین اهداف آن است. پس‌ازآن نگاهی دقیق‌تر به این موضوع می‌اندازیم که چگونه تخصیص بهتر دارایی‌ها می‌تواند شمارا به سود مناسب برساند و بهترین ترکیب دارایی چیست.

تخصیص دارایی چیست؟

تخصیص دارایی، استراتژی تقسیم سبد سرمایه‌گذاری به کلاس‌های مختلف دارایی مانند سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بازارهای مالی است. اساساً تخصیص دارایی، سازمان‌دهی شده و اثربخش‌ترین روش تنوع سبد سرمایه‌گذاری است.

گزینه‌های شما معمولاً به سه‌طبقه تقسیم می‌شوند: سهام، اوراق مشارکت و پول نقد.  در داخل این سه‌طبقه، زیر طبقه‌ها یا جایگزین‌هایی هستند که می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • سهام
  • اوراق بدهی
  • صندوق سرمایه‌گذاری
  • سپرده بانکی

افزایش بازده و کاهش ریسک

هدف اصلی تخصیص دارایی‌های شما این است که کمترین ریسک را متحمل شوند، درحالی‌که سطح بازده مورد انتظار را برآورده می‌کنند. البته برای ماکزیمم کردن بازده و به حداقل رساندن ریسک، شما نیاز به دانستن ویژگی‌های ریسک و بازده تک‌تک کلاس دارایی‌های مختلف دارید. شکل زیر میزان ریسک و بازده برخی از کلاس دارایی‌های محبوب را نشان می‌دهد.

در نمودار فوق سهام دارای بالاترین بازده و درعین‌حال بالاترین ریسک است. همچنین اوراق بدهی دولتی کمترین بازده رادارند اما با توجه به اینکه به پشتوانه دولت چاپ می‌شوند از ریسک بسیار پایینی برخوردار هستند.

این‌یک معامله ریسک و بازده است. در نظر داشته باشید که انتخاب‌هایی با ریسک بالا برای سرمایه گذران ریسک‌پذیر (کسانی که تغییرات ارزش دارایی را تحمل می‌کنند) و سرمایه‌گذارانی که افق زمانی‌شان بلندمدت است، مناسب است.

این به دلیل معامله ریسک و بازده است- که بازده بالقوه در صورت قبول افزایش ریسک، افزایش می‌یابد- به همین دلیل ایجاد تنوع در سبد دارایی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. ازآنجاکه دارایی‌های مختلف دارای ریسک و نوسانات قیمتی مختلف هستند، تخصیص مناسب دارایی، سبد سرمایه‌گذاری شما را از خطر سقوط ارزش حفظ می‌کند. (درصورتی‌که برای سرمایه‌گذاری های خود نیاز به مشاوره دارید، کلیک کنید).

بنابراین هنگامی‌که بخشی از سبد سرمایه شما، شامل اوراق سهام با نوسانات قیمتی بالا است. بخش دیگر سبد باید شامل دارایی‌هایی با ریسک پایین باشد تا تعادل سبد حفظ شود. به همین دلایل است که می‌گوییم؛ تخصیص بهینه دارایی، کلید به حداکثر رساندن بازده و کاهش ریسک است.

چه چیزی برای شما مناسب است

همان‌طور که هر کلاس دارایی شامل ریسک و بازده منحصربه‌فرد خود است، سرمایه‌گذاران نیز دارای آستانه ریسک متفاوت و منحصربه‌فرد هستند. قبل از شروع به سرمایه‌گذاری باید آستانه تحمل ریسک سرمایه‌گذار، افق زمانی و سرمایه در دسترس به‌دقت موردبررسی قرار گیرند. افراد با افق زمانی بلندمدت ممکن است گزینه‌های پر ریسک تر را برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرند. در مقابل، افرادی که سرمایه کمتری دارند و افق  زمانی‌شان کوتاه‌تر است به دنبال موقعیت‌های محافظه‌کارانه‌ با بازده کمتر می‌روند.

برای ایجاد پروسه تخصیص دارایی مشتریان، ما (گروه مشاوران مالی سامان) مجموعه‌ای از سبدهای سرمایه‌گذاری را طراحی می‌کنیم که هرکدام ترکیبی از دارایی‌های مختلف هستند. این سبدهای سرمایه‌گذاری دارای آستانه تحمل ریسک متفاوتی هستند. به‌طورکلی این سبدهای سرمایه‌گذاری از سبدهای محافظه‌کارانه تا سبدهای تهاجمی دسته‌بندی‌شده‌اند:

سبدهای محافظه‌کارانه

این سبدها شامل اوراق بهادار بسیار محافظه‌کارانه است که توسط تیم مشاوران مالی سامان شناسایی‌شده‌اند. همچنین برخی اوراق بدهی بدون سود دوره‌ای و اوراق با نرخ بهره ثابت در این سبد قرار دارند (شکل زیر). هدف اصلی سبد محافظه‌کارانه حافظت از ارزش اصلی سبد (سرمایه اولیه) شما است. به همین ترتیب این مدل “سبد حفظ ارزش” نیز نامیده می‌شود. حتی اگر بسیار محافظه‌کار باشید و ترجیح دهید که از بازار سهام دور بمانید، برخی از اوراق به شما کمک می‌کنند تا از تأثیرات تغییر نرخ تورم در امان بمانید. برای این منظور می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

سبدهای نسبتاً محافظه‌کارانه

این مجموعه مناسب افرادی است که تمایل به حفظ بخش زیادی از سرمایه اولیه خود دارند و درعین‌حال مقداری ریسک برای کسب سود در مقابل تورم را می‌پذیرند. یک استراتژی مشترک در این سطح بانام ” درآمد فعلی” وجود دارد. با این استراتژی اوراقی که بیشترین سود دوره‌ای رادارند انتخاب می‌شوند.

سبدهای نسبتاً تهاجمی

این‌گونه سبدها اغلب با عنوان سبدهای متعادل نیز شناخته می‌شوند، به این دلیل که دارایی‌ها به‌صورت مساوی بین انواع اوراق و سپرده تقسیم‌شده اند تا تعادل را حفظ کنند. ازآنجاکه سطح ریسک این سبد از سبدهای نسبتاً محافظه‌کارانه بالاتر است، برای سرمایه‌گذاران بلندمدت (بیش از ۵ سال) با ریسک‌پذیری متوسط توصیه می‌شود (جهت شروع سرمایه‌گذاری در این سبد کلیک کنید).

سبدهای تهاجمی

سبدهای تهاجمی عمدتاً از سهام تشکیل‌شده‌اند، زیرا به‌شدت تمایل به نوسان قیمت دارند. اگر شما یک سبد تهاجمی داشته باشید، هدف اصلی رشد بلندمدت سرمایه شما خواهد بود. به همین ترتیب به این دسته از سبدها، “سبدهای رشد سرمایه” نیز گفته می‌شود. برای ایجاد تنوع، برخی اوراق با نرخ بهره ثابت هم به سبد اضافه می‌شود.

سبدهای کاملاً تهاجمی

بخش عمده این دسته از سبدهای سرمایه‌گذاری معمولاً از سهام تشکیل‌شده است. در این سبدها هدف اصلی رشد ارزش سهام در بلندمدت است. ازآنجاکه ریسک معاملات سهام بسیار بالا است، ارزش سبد در طول زمان بسیار متغیر خواهد بود.

اختصاص دارایی با توجه به نیاز شما

توجه داشته باشید که مطالب مطرح‌شده در بالا صرفاً استراتژی‌های خام در سرمایه‌گذاری هستند و نمی‌توانند به‌تنهایی مورداستفاده قرار بگیرند. سبدهای فوق با توجه به نیازهای هر سرمایه‌گذاری دوباره تنظیم می‌شوند. چگونگی تنظیم این سبدها با توجه به دانش مهندسان ما (گروه مشاوران مالی سامان) و نیازهای شما انجام می‌شود.

به‌طور مثال اگر سهام یک شرکت مناسب ارزیابی شود و شما هم فردی ریسک‌پذیر باشید، درصد بیشتری از سبد شما شامل سهام مذکور خواهد شد، با انجام این کار ریسک و بازده بالقوه افزایش می‌یابد.

همچنین میزان نقدینگی سبد و دارایی‌هایی که نقد شوندگی بالایی دارند، با توجه میزان نقدینگی مورد انتظار شما در شرایط اضطراری تعیین می شوند. که این مقدار قبل از شروع سرمایه‌گذاری توسط مشاوران ما محاسبه خواهد شد. اگر شما به پول خود پس از مدت‌زمان کوتاهی نیاز داشته باشید، ترکیب سبد شامل سپرده‌های بانکی، اوراق با سررسید کوتاه و سهام با نقدینگی بسیار بالا خواهد شد. سرمایه‌گذارانی که نیاز به نقدینگی بالا ندارند و همچنین میزان تحمل ریسکشان بالا است نیاز به تخصیص این ابزارها را ندارند.

استراتژی‌های توزیع دارایی

زمانی که تصمیم به تخصیص دارایی‌ها در سبد می‌گیرید، چندین روش و اهداف تخصیص را در نظر داشته باشید. هر یک از استراتژی‌ها با توجه به اهداف، آستانه تحمل ریسک و افق زمانی سرمایه‌گذار رویکردهای متفاوتی را ارائه می‌دهد. رایج‌ترین استراتژی‌ها عبارت‌اند از استراتژیک، تاکتیکی، وزن ثابت و تخصیص دارایی سیستماتیک.

اهمیت حفظ و نگهداری سبدهای طراحی‌شده

هنگامی‌که استراتژی موردنظر خود را انتخاب کردید، بسیار مهم است که در فواصل زمانی مشخص عملکرد سبد طراحی‌شده را پایش کنید زیرا ارزش دارایی‌ها در طول زمان تغییر می‌کند. این تغییرات بر وزن هر کلاس دارایی تأثیر می‌گذارد به این صورت که در طول زمان ترکیب کلاس دارایی‌ها در سبد ممکن است با یکدیگر جابه‌جا شود. به‌عنوان‌مثال، اگر شما با سبد نسبتاً محافظه‌کارانه شروع به سرمایه‌گذاری کنید، ممکن است ارزش سهام شما در طول زمان افزایش یابد در این صورت درصد سهام در سبد شما بیشتر خواهد شد، در این حالت ریسک سبد به‌شدت افزایش می‌یابد پس توصیه می‌کنیم روش‌های متعادل‌سازی سبد را تمرین کنید (برای اطلات بیشتر تماس بگیرید)

در حالتی که بخواهید تنظیمات سبد خود را به حالت اولیه دربیاورید نیاز به متعادل‌سازی سبد خواهید داشت. به‌طور خلاصه تعادل به‌صورت فروش بخش‌هایی از سبد که افزایش ارزش پیداکرده‌اند و خرید بخش‌هایی که ارزششان افت کرده است، انجام می‌شود. همچنین اگر آستانه تحمل ریسک یا افق سرمایه‌گذاری‌تان در طول زمان تغییر کرد باید از این فرآیند استفاده کنید.

جمع‌بندی

تخصیص دارایی یک اصل سرمایه‌گذاری است زیرا به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند همراه با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری سود خود را افزایش دهند. استراتژی‌های مختلف تخصیص دارایی که در بالا توضیح داده‌شده‌اند با توجه به آستانه ریسک، افق زمانی و اهداف سرمایه‌گذاری، طیف گسترده‌ای از سبک‌های سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهند.

پس از انتخاب استراتژی تخصیص دارایی مناسب، به یاد داشته باشید که پایش های دوره‌ای از عملکرد سبد خود را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که تخصیص موردنظر با توجه به اهداف اولیه عمل می‌کند و هنوز در مسیر اهداف سرمایه‌گذاری بلندمدت خود هستید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان