مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس EFT

از زمان حضور ETF ها در بازارهای نوین مالی، این ابزارها بسیار موردتوجه معامله گران و سرمایه‌گذاران قرارگرفته‌اند و همچنان در حال افزایش توانایی خود برای جمع‌آوری دارایی‌های بیشتر هستند. برای کسانی که با این ابزار آشنا نیستند باید عرض کنیم که ETF ها شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند با این تفاوت که مانند سهام در بازارهای مالی خریدوفروش می‌شوند. از سوی دیگر صندوق ‌های شاخص در بازارهای مالی حضورداشته‌اند. این صندوق‌ها بخشی از بازار را در بردارند به‌طوری‌که تغییرات آنها میانگینی از تغییر قیمت نمادهای زیرمجموعه‌شان است. این صندوق‌ها در دسته مدیریت منفعل صندوق قرار می‌گیرند و در بیشتر موارد این صندوق‌ها نرخ ROI بالاتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک ارائه می‌کنند، بااین‌حال این مورد با توجه به هر صندوق متفاوت است.

در ادامه این مقاله، مشاوران ما (گروه مشاوران مالی سامان) برخی از مزایای ETF ها را نسبت به صندوق‌های شاخص بیان کرده‌اند.

تنوع و انتخاب بیشتر

تعداد صندوق‌های شاخص و ETF ها قابل‌مقایسه هستند، بااین‌حال ETF ها می‌تواند ۵ تا ۶ برابر تعداد شاخص‌ها را دنبال کنند. در سال‌های اخیر ETF های نوینی به‌منظور دنبال کردن شاخص‌های مشخص به‌جای صندوق‌ها ایجاد و تشکیل‌شده‌اند. (برای مطالعه مقالات مرتبط با ETF ها اینجا کلیک کنید).

یکی از مزایای قوی ETF ها این است که توانایی سرمایه‌گذاری در چندین طبقه از دارایی‌ها به شیوه‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه رادارند. بدیهی است که مدیران صندوق‌های شاخص بیشترین تلاش خود را می‌کنند تا تقاضای مشتریان را بر اساس تنوع دهی کلاس دارایی‌ها افزایش دهند. اما واقعیت این است که ETF ها برای اکثر سرمایه‌گذاران جذابیت بیشتری دارند چراکه نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شاخص‌ها از انعطاف بیشتری در مبادلات برخوردارند.

این طیف وسیع از تنوع و انتخاب می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا با توجه به همبستگی منفی دارایی‌ها، سبد متنوعی را ایجاد کنند. بنابراین ETF ها مناسب سرمایه‌گذارانی هستند که به دنبال تنوع بخشیدن به دارایی‌هایشان هستند. مقدار زیادی از ETF ها وجود دارند که علاوه بر پوشش شاخص‌های اصلی بازار، کلاس دارایی‌های مختلف (مانند طلا، صندوق ثابت و مختلط، ارز، استراتژی‌های) را در برمی‌گیرند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران می‌توانند در ETF های بین‌المللی هم سرمایه‌گذاری کنند.

مزیت هزینه بالقوه

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ETF ها نیازی به گروه‌های تحلیلی، مدیر و کارگزارانی که با سرمایه مشتریان اقدام به خریدوفروش دارایی‌هایم بکنند، ندارند. به همین دلیل اغلب ETF ها نسبتاً هزینه‌های پایین‌تری دارند. همچنین با توجه به داده‌های تاریخی بازده سالانه ETF ها به‌طور میانگین بالاتر از سایر کلاس دارایی‌های بازارهای نوین مالی بوده است.

ETF ها همچنین مزایای بهره‌وری بسیار بالایی را برای معامله گران فعال فراهم می‌آورند. ازآنجایی‌که آنها به قیمت پایانی روزهای معامله وابسته نیستند، در طول روز می‌توانند مانند روزهای پایه‌ای برای سهامدارانی که به دنبال روند روزانه هستند، معامله شوند – برای معامله گران فعال کوتاه‌مدت هم مهم است که ETF های بسیار سیال را انتخاب کنند. علاوه بر این، ETF ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند که استراتژی‌های احتمالی در معاملات خود (شامل معاملات در حاشیه یا فروش کوتاه‌مدت) را استفاده کنند.

جمع‌بندی

علاقه معامله گران و سرمایه‌گذاران به ETF ها بوده که موجب رشد این کلاس از دارایی‌ها تا به امروز شده است، که به‌عنوان بمب ETF هم از آن یاد می‌شد. تنوع ETF ها و استراتژی‌های مختلف توسط سرمایه‌گذاران فعال و مهندسین مالی شکل می‌گیرد. بااین‌حال ETF ها یکی از اجزای اصلی سبدهای سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران بلندمدت هستند. اما تمام مطالب بیان‌شده بدین معنا نیست که ETF ها از صندوق‌های شاخص برتر هستند، چراکه دارای برخی از معایب سرمایه‌گذاری هستند که صندوق‌های سنتی آنها را پوشش داده‌اند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان