باوجود محبوبیت و حضور بورس در اخبار، بازار سهام یکی از مکان‌های بالقوه برای سرمایه‌گذاری پول شماست. سرمایه‌گذاری در بازار سهام که توجه زیادی به سود و زیان‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران دارد، اغلب خطرناک است. اگر ریسک را مدیریت کنید، می‌توانید از بازار سهام برای تضمین موقعیت مالی خود و کسب درآمد بهره‌مند شوید.

دستاوردهای سرمایه‌گذاری

یکی از مزایای اصلی سرمایه‌گذاری در بازار سهام، شانس رشد پول شماست. هرچند که قیمت‌های سهم‌ها به‌صورت انفرادی در طی روز با کاهش و افزایش قیمت همراه است، اما باگذشت زمان ارزش سهام فعال در بازار بورس افزایش می‌یابد،. سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پایدار که قادر به رشد هستند تمایل دارند، چراکه موجب افزایش سود بالقوه آنها می‌شود. به همین ترتیب، سرمایه‌گذاری در بسیاری از سهم‌های مختلف، با افزایش رشد در بخش‌های مختلف اقتصادی، باعث ایجاد سود خواهد شد حتی اگر برخی از سهم‌ها ارزش خود را از دست بدهند.

درصوتی که برای سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند مشاوره هستید، اینجا کلیک کنید.

درآمد حاصل از سود سهام

برخی از سهم‌ها درآمد را به شکل سود سهام عرضه می‌کنند. درحالی‌که تمام سهم‌ها سود تقسیمی را ارائه نمی‌دهند، برخی از آنها به سرمایه‌گذاران سود تقسیمی DPS را ارائه می‌دهند. این پرداخت‌ها می‌تواند ارزش ازدست‌رفته سهام را جبران کند (در صورت کاهش ارزش). درآمد حاصل از سهام در بلندمدت می‌تواند به‌عنوان یک منبع درآمدی و یا ایجاد حساب پس‌انداز برای دوران بازنشستگی در نظر گرفته شود.

تنوع

برای سرمایه‌گذارانی که پول را به انواع موقعیت‌های سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهند، بازار سهام می‌تواند یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاری باشد. سرمایه‌گذاری در بازار سهام مستقل از سایر کلاس‌های سرمایه‌گذاری مانند اوراق مشارکت، املاک و مستغلات، طلا و غیره است. سرمایه‌گذاری در سهام می‌تواند به شما در جبران زیان‌های سایر سرمایه‌گذاری‌هایتان کمک کند. هرچند سهام در سبد سرمایه‌گذاری موجب افزایش ریسک می‌شود، اما در مقابل بازده بالقوه سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. (همچنین بخوانید؛ پرتفوی چیست؟)

مالکیت

خرید سهام به معنی داشتن حق مالکیت در شرکتی است که سهام آن را خریده‌اید. بدین معنا که سرمایه‌گذاری در بورس علاوه بر منافع سرمایه‌گذاری منافع حاصل از توسعه کسب‌وکار هم برای سرمایه‌گذاری در بردارد. سهامداران می‌توانند در مورد تصمیمات اعضای هیئت‌مدیره اظهارنظر کنند و در مجامع تشکیل‌شده شرکت فعال داشته باشند. آنها همچنین گزارش‌های سالانه مالی را برای بررسی عملکرد دوره‌ای شرکت دریافت می‌کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان