تحلیل تکنیکال، مطالعه قیمت سهام و الگوهای قیمت‌گذاری است به‌طوری‌که به سرمایه‌گذاران در تعیین نقاط اشباع خرید (سهام گران) و اشباع فروش (سهام ارزان) کمک می‌کند. با استفاده از چند اندیکاتور تکنیکال در کنار هم که همبستگی نام دارد، معامله گران می‌توانند بر روی یک تصویر بزرگ‌تر از سهام تمرکز کنند. در این مقاله ما به اندیکاتور volume، Aroon و اعداد فیبوناچی نگاهی می‌اندازیم، سه ابزاری که به تسهیل معاملات سودآورتر کمک می‌کنند. در حقیقت سرمایه‌گذاران می‌توانند از این سه ابزار به‌طور هم‌زمان بهره ببرند تا روندهای جدید را شناسایی و از شلوغی پرهیز کنند. ادامه مقاله را بخوانید تا با نحوه عملکرد این اندیکاتورها در کنار یکدیگر بیشتر آشنا شوید.

Volume رو ببر بالا

حجم به‌صورت تعداد سهامی که در طول یک دوره مشخص زمانی (ساعات، روز، ماه و یا سال) معامله می‌شود، تعریف‌شده است. به‌طوری‌که قدرت حرکت صعودی و یا نزولی قیمت را نشان می‌دهد. به‌طورکلی، حجم زمانی کاهش می‌یابد که روندِ قیمت خنثی می‌شود و یا روند رنج یا نزولی را در پیش می‌گیرد. برعکس، حجم بالا (بیشتر از دو حجم بالا) نشانه شروع یک‌روند جدید در قیمت سهام است. حجم بالا زمانی که قیمت قله‌های جدید می‌سازد و روند قیمت همچنان افزایشی است، رخ می‌دهد و نشانه‌ای از تائید روند فعلی است. (همچنین بخوانید؛ معرفی استراتژی بر اساس اندیکاتور حجم تعادلی OBV)

اگر روند قیمت سهام صعودی باشد باید بیشتر حجم معاملات سبز و مقدار کمتری از حجم‌ها قرمز باشد. برعکس، زمان روند نزولی قیمت، حجم زیادی از معاملات منفی و حجم کمتری مثبت است. با استفاده از volume در کنار روند قیمتِ سهام شما می‌توانید نقاط بهینه ورود به معامله را شناسایی کنید.

Aroon

اندیکاتور Aroon می‌تواند اشاره کوچکی به قدرت روند و احتمال ادامه آن داشته باشد. به‌طورکلی، سرمایه‌گذاران به دنبال حرکات بالا و پایین صفر (بدون روند و یا محدوده خنثی) برای تعیین شکل‌گیری روند جدید هستند. تقاطع به سمت بالای صفر نشان‌دهنده روند صعودی Aroon up است، درحالی‌که تقاطع پایینِ صفر نشان‌دهنده وجود روند نزولی Aroon down است نشانِ نزدیکِ خط صفر بدون تقاطع بالا یا پایین نشان‌دهنده تقویت روند فعلی تا زمان شروع روند جدید است. اندیکاتور Aroon می‌تواند به کشف یک‌روند در حال ظهور کمک کند و شما را قادر می‌سازد تا سود خود را بیشتر کنید.

” ابزارهای تکنیکال شرح داده‌شده در این مقاله نمونه کوچکی از شاخص‌هایی هست که می‌توانید از آن‌ها برای پیش بردن استراتژی‌های خود بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات هرچه بیشتر می‌توانید در خبر نامه وب سایت عضو شوید.”

فیبوناچی ریتریسمنت

اعداد یا مطالعات فیبوناچی مجموعه‌ای از اعداد است که در آن هر عدد مجموع دو عدد قبلی است، به‌طوری‌که داریم؛ ۱,۱, ۲, ۳, ۵, ۸, ۱۳, ۲۱, ۳۴, ۵۵, ۸۹, ۱۴۴ و ۲۲۳٫ شما می‌توانید از این اعداد در کنار خطوط پشتیبان و مقاومت (بر اساس نقاط پیوت) استفاده کنید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فیبوناچی اینججا کلیک کنید).

پس از نوسانات قابل‌توجه قیمت به بالا یا پایین، سهام معمولاً حرکت خود را با درصد معینی اصلاح می‌کند. در طی این نوسان‌ها، معامله گران می‌توانند از نسبت‌های فیبوناچی استفاده کنند تا ببینند آیا سهام با ترازهای فیبو به شکل مقاومت عمل می‌کند و یا آنها را بادید پشتیبان دنبال می‌کند. اگر نسبت‌های فیبوناچی را شکست بدین معنی است که سهام همچنان به حرکت اصلی خود ادامه می‌دهد.

به‌طور یک قاعده کلی، از اعداد قیمتی فیبوناچی در کنار مقاومت و پشتیبان‌ها استفاده می‌شود که مشخص شود آیا قیمت در کف فعلی باقی می‌ماند و یا آیا قادر به شکستن مقاومت است یا خیر.

جمع‌بندی

استفاده هم‌زمان از حجم، شاخص‌های Aroon و فیبوناچی می‌تواند به سرمایه‌گذاران در تعیین وضعیت فعلی و آتی روند کمک کند. حجم نشانه‌های وجود اشتیاق و یا ترس در بازار را به‌خوبی نشان می‌دهد، که آیا سهام بالا می‌رود و یا کف‌های جدید را لمس می‌کند. اندیکاتور Aroon نشان می‌دهد که آیا سهام روند جدیدی را آغاز می‌کند و یا در محدوده معاملاتی خود باقی می‌ماند، درحالی‌که اعداد فیبوناچی وضعیت قیمت در خصوص سطوح حمایت و مقاومت را بررسی می‌کند. هیچ‌کدام از ابزارها نسبت به دیگری برتری ندارند و ترکیب هر سه می‌تواند سرنخ خوبی در خصوص جهت کلی حرکت سهام ارائه دهد. (بیشتر بخوانید؛ الگوهای قیمتی رایج در تحلیل تکنیکال).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان