ازآنجاکه پس‌انداز برای دوران بازنشستگی از اهمیت بالایی برخوردار است، بسیاری از افراد اقدام به پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی می‌کنند و برخی دیگر هم سید سرمایه‌گذاری خود را تشکیل می‌دهند. اما در خصوص اهداف پس‌اندازی کوتاه‌مدت چطور؟ شاید بخواهید یک پس‌انداز برای مسافرت ایجاد و یا مقداری پول نقد ذخیره کنید تا بتوانید انتهای سال یک ماشین، قایق و یا خانه بخرید. و شاید نگران داشتن مقداری پول برای حساب‌های اضطراری باشید.

اگر قصد دارید سه تا پنج سال آینده یک خرید بزرگ انجام دهید و یا برای اهداف لوکس و یا صندوق‌های اضطراری حساب پس‌انداز تشکیل دهید و می‌خواهید با استراتژی پس‌انداز کوتاه‌مدت به این اهداف برسید، چند نکته برای شما در ادامه این مقاله آورده‌ایم که می‌توانید براین اساس برنامه شخصی مالی خود را طراحی کنید. (همچنین بخوانید؛ چرا پس‌انداز مهم است؟).

اول، ریسک را در نظر بگیرید

به دنبال اوراقی باشید که قابلیت نقدینگی بالاتری دارند، این اوراق از کمترین ریسک و بیشترین مقدار سرمایه‌گذاری برخوردارند. بنابراین زمانی که صحبت از پس‌انداز کوتاه‌مدت است، رویکردها کمی متفاوت‌تر از پس‌انداز بلندمدت و دوران بازنشستگی خواهد بود.

به‌طور مثال فرض کنید قصد بازنشسته شدن در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده رادارید، در این مورد مشاور مالی شما احتمالاً سبد سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌کند که بیش از ۶۰ درصد آن را سهام تشکیل می‌دهد. با چنین پنجره بزرگی از زمان، اگر نوسانات کوتاه‌مدت به پرتفوی ضربه بزند، گذشت زمان می‌تواند میانگین بازده را ثابت نگه دارد. (همچنین بخوانید؛ پرتفوی چیست؟).

از سوی دیگر اگر شما به دنبال پس‌انداز برای آینده دورتری هستید باید در موقعیت‌هایی با ریسک بالا سرمایه‌گذاری کنید. شاید بپرسید چرا؟ درصورتی‌که نوسانات بازار سهام پس‌انداز شمارا از بین ببرد، پنج سال کافی نخواهد بود تا ضررهایتان جبران شود و به سود برسید. بدین معنی که نمی‌توانید به پس‌انداز سفرهای اروپایتان برسید.

درحالی‌که سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک، به‌طورکلی به‌عنوان پناهگاه‌های امن در نظر گرفته می‌شود، معمولاً به‌طور ماهانه نرخ‌های بازده پیش‌بینی‌شده‌ای را ارائه می‌دهند که اندک نوسان مختص به خود رادارند. به‌این‌ترتیب سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت تمایل دارند در موقعیت‌های کم ریسک با نرخ‌های بهره ثابت و قابل پیش‌بینی وارد شوند.

حساب‌های پس‌انداز

اکثر مصرف‌کنندگان با دسته‌چک و حساب‌های پس‌انداز آشنایی دارند. بااین‌حال گذشتن از این گام اولیه می‌تواند امری الهام‌بخش برای سرمایه گذران کوتاه‌مدت و تازه‌کارِ جوان باشد. انجام کمی تحقیق در خصوص حساب‌های پس‌انداز بانک‌های کشور موردنظرتان می‌تواند بازده حساب‌های پس‌انداز شمارا تا ۵ درصد افزایش دهد. بسیاری از بانک‌ها حساب‌های پس‌انداز بلندمدت با نرخ سود بیشتر را تبلیغ می‌کنند. گزینه‌های آنلاین نیز وجود دارند. این سیستم‌ها غالباً به این صورت عمل می‌کنند که با پول شما در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند و بخشی از سود را به شما اختصاص می‌دهند. (همچنین بخوانید؛ چگونه خود را مجبور به پس‌انداز کردن کنیم؟).

مزایای اوراق مشارکت

برای رسیدن به یک هدف سپرده‌ای کوتاه‌مدت، ممکن است بخواهید نیم‌نگاهی هم به اوراق مشارکت بی اندازید. اوراق مشارکت به‌طورکلی نرخ بهره سالانه را افزایش می‌دهند و از ریسک بسیار پایینی برخوردارند. این اوراق جزء سرمایه‌گذاری‌های بدهی هستند که اساساً پول را به دولت قرض می‌دهید. بانک‌های مرکزی توسط پول‌های جمع‌آوری‌شده پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای را اجرا می‌کنند. در طی یک بازه زمانی مشخص شما نرخ بهره متغیر و یا ثابتی را دریافت می‌کنید. می‌توانید اوراق خود را در زمان سررسید بفروشید و یا در طول زمان آن را در بازار فرابورس به فروش برسانید.

یکی از مزایای عمده اوراق مشارکت این است که درآمد بهره معمولاً بیشتر از حساب‌های سپرده بانکی است. به‌علاوه اینکه ارزش برخی از اوراق در طول زمان تا رسیدن به سررسید افزایش می‌یابد و شما می‌توانید آن را بفروشید. این گزینه سرمایه‌گذاری موقعیت کم ریسک تری را در بازار سهام ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که اقدام به خریدوفروش اوراق مشارکت می‌کنند.

بااین‌حال این اوراق ریسک خود را زمانی که نرخ بهره افزایش می‌یابد همراه دارند. زمانی که بهره اوراق جدید افزایش پیدا می‌کند، ارزش بازاری اوراق کنونی کاهش می‌یابد و تقاضا برای این اوراق در بازار سهام افت می‌کند. این ریسک در صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمانی که مدیر صندوق، اوراقی با همبستگی مثبت بخرد، افزایش می‌یابد. بنابراین اوراق مشارکت در بازار، برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که به دنبال بهینه‌سازی سبد سهام خود هستند، مناسب است.

انتخاب محصول

در سراسر بازارهای مالی چندین محصول برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت وجود دارد. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت یکی از بهترین گزینه‌ها در بین این محصولات است چراکه درآمد پایین با ریسک کم را عرضه می‌کنند. سرمایه‌گذاری در سهام برای افزایش درآمد نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاران خبره باشد.

جمع‌بندی

همان‌طور که به دنبال پس‌انداز برای اهداف کوتاه‌مدت مالی خود هستید، مهم است که سرمایه‌گذاری‌های خود را عاقلانه انتخاب کنید و از تغییرات بازار با ریسک‌های کم سرمایه‌گذاری منتفع شوید. اگر می‌خواهید در طول سه تا پنج سال به پولتان دسترسی داشته باشید، بازده بالا در کنار ریسک پایین بهترین گزینه سرمایه‌گذاری برای شما است اما سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند کمی پر ریسک باشد. بااین‌حال سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند موجب افزایش درآمد کوتاه‌مدت شما شود آن‌هم درصورتی‌که از تخصص یک مشاور مالی در این زمینه بهره ببرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان