شاید این جمله را شنیده باشید که می گوید؛ یک معامله گر روزانه به اندازه ای خوب عمل می کند که نرم افزار خوبی داشته باشد. درحالی که این دیدگاه قابل بحث است، یک بخش آن بسیار درست است که بخش اصلی کار معامله گر شامل تحلیل و تفسیر داده های نمایش داده شده می شود؛ در واقع، معامله گری روزانه که امروز آن را به عنوان day trading می شناسیم، بدون نرم افزار های معاملاتی و پلت فرم های الکترونیک وجود نداشته است. (همچنین دانلود کنید؛ جزوه آموزشی تحلیل تکنیکال با نرم افزار Advance GET).

بسیاری از برنامه های کاربردی و نرم افزاری از شرکت های کارگزاری و تولید نرم افزار وجود دارند که ادعا می کنند توابع متنوعی برای کمک به معامله گران ارائه می دهند. اکثر کارگزاران، نرم افزار معاملاتی را به مشتریان حقیقی، زمانی که یک حساب ساده در کارگزاری افتتاح می کنند ارائه می کنند، که شامل سازگاری با انواع معاملات، تحقیق، نمایش سهام و تجزیه و تحلیل توابع معاملاتی است. در حقیقت، تمام برنامه های کاربردی که برخی از آنها دارای زنگ و سوت براساس اندیکاتورهای تکنیکال جهت اعلام سیگنال، تحلیل فاندامنتال، برنامه های کاربردی یکپارچه معامله در بازارهای مالی، اخبار و ویژگی های هشدار هستند- اغلب به عنوان راهکاری جهت جذب مشتریان به کارگزاری ساخته شده اند.

بخش عمده ای از این نرم افزارها مجانی هستند و برخی هم حق شارژ ماهیانه دریافت می کنند، برخی هم ادعا می کنند که دارای بهترین چارت قیمت سهام یا بهترین پلت فرم معاملاتی رایگان هستند. واقعیت اما این است؛ هیچ چیزی به عنوان بهترین سیگنال یا بهترین نرم افزار نمایش روند سهام وجود ندارد. بازارهای مالی زیادی وجود دارد،که استراتژی ها و تنظیمات فردی زیادی را نیاز دارد. اما ما می توانیم برخی از نرم افزارهای معاملاتی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند را بررسی و ویژگی های کلیدی آنها را باهم مقایسه کنیم.

MetaStock: یکی از محبوبترین نرم افزارهای تکنیکال بازار بورس است، MetaStock بیش از ۳۰۰ اندیکاتور تکنیکال را ارائه می دهد، ابزارهای طراحی داخلی مانند اصلاح فیبوناچی برای تکمیل اندیکاتورهای تکنیکال ، اخبار یکپارچه، اطلاعات بنیادین با معیارهای نمایش و فیلتر کردن را در اختیار دارد. همچنین بازارهای جهانی در چندین کلاس دارایی: سهام، مشتقات، فارکس،
آتی و کالاهای اساسی را پوشش می دهد. هر دو اشتراک آن در MetaStock Daily Charts Subscriptions و بسته های MetaStock Real Time (مخصوص معامله گران روزانه) شامل نرم افزارهای نمودار سهام است که مورد توجه معامله گران بازارهای مالی جهانی قرار می گیرد.

Advance GET: معاملات خود را با “چشم باز شروع کنید”. قبل از وارد شدن به موقعیت معاملاتی خود می دانید که حوزه ورود، خروج، پشتیبان و مقاومت شما چیست. از روش های منحصر به فرد مبتنی بر قواعد  Advanced GETاستفاده کنید تا معیارهای معامله گری خود را معین و مشخص کنید. Advanced GET به شما اجازه می دهد که براساس معیار جدیدی با معاملات خود در ارتباط باشید. آیا شما یک معامله گر پیشرفته هستید که به دنبال یک موقعیت معاملاتی بهنیه می گردید، یک مبتدی به دنبال یک رویکرد مبتنی بر قاعده عینی هستید، یا فقط به دنبال یک نرم افزار نمایش چارت قیمت با رابط کاربری دوستانه هستید، Advanced GET می تواند نیازهای شما را برآورده کند.

eSignal: یکی دیگر از سیستم های محبوب معامله سهام است که قابلیت های تحلیلی را ارائه می دهد، ابزار معاملاتی eSignal ویژگی های مختلفی را در بسته های مختلف قرار داده است. این پوشش جهانی در سراسر کلاس های مختلف دارایی شامل سهام، صندوق، اوراق قرضه، مشتقات، و فارکس است. همچنین این نرم افزار به کاربران خود امکان سفارشی سازی پلت فرم را می دهد. اما اندیکاتورهای تکنیکال موجود در نرم افزار از نظر تعداد محدود هستند.

NinjaTrader: یک سیستم نرم افزاری یکپارچه متشکل از پلت فرم معاملاتی و برنامه نویسی است. راه حل های سازگار برنامه نویسی با قابلیت ادغام با پایگاه های داده را ارائه می دهد و با بیش از هزار برنامه و نرم افزار کابردی سازگار است. NinjaTrader یکی از پلت فرمهای محبوب تحلیل و معامله است. این نرم افزار می تواند مناسب معامله گران بازار معاملات ارزی و آتی باشد. این نرم افزار رایگان نیست و هزینه های اشتراک از ۳۵ دلار شروع می شوند. به غیر ۱۰۰ اندیکاتور تکنیکال، فاندامنتال، برنامه ریزی، و ابزارهای تحلیل، این نرم افزار یک شبیه ساز معاملاتی مناسب را ارائه می دهد که یادگیری تجارت بدون ریسک را برای معامله گران تازه کار فراهم می کند.

Wave59 PRO2: محصولات Wave59 PRO2 با ارائه محصولات پیشرفته برای معامله گران با تجربه همراه است. Wave59 PRO2 قابلیت هایی از جمله “ماژول هوش مصنوعی، astrophysics بازار، آزمایش سیستم، اجرای یکپارچه سفارش، ساخت الگو و تطبیق، سطوح فیبوناچی، مجموعه ای کامل از ابزار Gann، حالت آموزش، و شبکه های عصبی را دارا است.

EquityFeed Workstation: یکی از ویژگی های برجسته از ایستگاه کاری EquityFeed، یک ابزار شکار سهام به نام “FilterBuilder” است که بر اساس تعداد زیادی از معیارهای فیلترینگ است که باعث می شود تا معامله گران سهام خود را براساس پارامتر مورد نظر اسکن و انتخاب کنند. برخی از سرمایه گذاران ادعا می کنند که یکی از بهترین نرم افزارهای غربالگری سهام در بازار است.

ProfitSource: معامله گران روزانه و کوتاه مدت با استراتژی های ورود و خروج دقیق را هدف قرار داده است و ادعا می کند که با اندیکاتورهای تکنیکال پیچیده، به خصوص تجزیه و تحلیل موج الیوت و قابلیت backtesting با بیش از ۴۰+ اکسپرت معاملاتی خودکار مجهز شده است. پوشش کلاس دارایی آن شامل سهام، فارکس، مشتقات و آتی بازارهای مالی جهانی است.

جمع بندی

تصمیم به استفاده از سیستم عامل های رایگان و یا پرداخت اضافی برای نرم افزارهای معاملاتی باید بر اساس عملکرد محصول باشد به طوری که بهترین نیازهای معاملاتی شما را برآورده سازد. شما اغلب می توانید بدون هیچ هزینه ای، نسخه آزمایشی محصول را تست کنید: بسیاری از شرکت های نرم افزاری در بازار، دوره های آزمایشی بدون هزینه را ارائه می دهند. معامله گران تازه کار می توانند از قابلیت های رایگان شبیه سازی بازارهای مالی و معامله گری که توسط برخی از نرم افزارها ارائه می شود، استفاده کنند. (همچنین بخوانید؛ شبیه‌ساز بازار سهام: وارد مسیر سرمایه‌گذاری شوید).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان