سرمایه‌گذاری برای بسیاری از مردم گیج‌کننده است، به‌طوری‌که صنعت مشاوره مالی در جهان بسیار رشد کرده است. مشاوره مالی گاهی اوقات مؤثر خواهد بود و گاهی هم اثر معکوس دارد. (برای دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری کلیک کنید).

اجازه دهید به چند مفهوم قدیمی در صنعت مشاوره مالی که همیشه هم اثربخش نیستند نگاهی بی اندازیم. در دنیای سرمایه‌گذاری موارد اندکی وجود دارد که می‌توان با قاطعیت به آن‌ها تکیه کرد، به‌طور کل در دنیای مالی و سرمایه‌گذاری با عدم قطعیت روبه‌رو هستیم. در ادامه برخی از بهترین و بدترین مشاوره‌های سرمایه‌گذاری که ممکن است شما هم آن‌ها را شنیده باشید، بیان می‌کنیم.

مشاوره‌هایی که نیاز به تجدیدنظر دارند

۱- تنوع: تنوع یک راهکار مدیریت ریسک سبد سرمایه‌گذاری است که از قدیم به کار گرفته می‌شده است. این نظریه می‌گوید وقتی برخی از سرمایه‌گذاری‌ها با ضرر روبه‌رو می‌شوند برخی دیگر بازدهی بیشتر خواهند داشت. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند یکی از کوچک‌ترین نمونه‌های تنوع‌بخشی به دارایی‌ها باشد. بحران اقتصادی جهانی می‌تواند این نظریه را رد کند. (همچنین بخوانید: چطور سبد سرمایه‌گذاری را فراتر از سهام ببریم؟)

۲-خرید بلندمدت و سرمایه‌گذاری بدون ریسک: سیاست‌های بیمه عمر در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرارگرفته‌اند. منتقدان این صنعت نرخ پایین بازده بیمه را نشان داده و بررسی کرده‌اند که بازار سهام در بلندمدت می‌تواند بازدهی بیشتری داشته باشد. درست است که سیاست اصلی بیمه عمر پرداخت بهره پایین است اما این نرخ از نرخ بهره بازار سهام نزولی هم گاهی کمتر می‌شود.

۳-عدم پرداخت وام مسکن: منطق این حرف در سرمایه‌گذاری مبلغ قسط وام است به‌طوری‌که با سود آن بتوان اقساط را پرداخت کرد. اما زمانی که بازار پر نوسان باشد ریسک سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد و آنگاه این منطق دیگر پاسخگو نخواهد بود.

۴-سرمایه‌گذاری در املاک مطمئن است: این ایده که ارزش خانه شما روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند، بسیار دلگرم‌کننده است. اما سال‌های رکود بازار املاک را هم به خاطر بیاورید.

۵-ایجاد تنوع از طریق سهام مختلف: این نظریه زمانی که بحران مالی جهانی به وجود بیاید کاربرد نخواهد داشت، زیرا تمامی اوراق بازار با کاهش ارزش روبه‌رو خواهند شد. البته که در این مورد استثنائاتی هم هست، به‌طوری‌که برخی از بازارها وجود دارند که در هر شرایطی سعی می‌کنند مثبت بمانند اما خیلی از سرمایه‌گذاران به این بازارها دسترسی ندارند و یا دانش کافی برای انتخاب بازار مالی درست را ندارند. (همچنین بخوانید؛ ارزان‌ترین راه برای تحقیق و خرید بهترین سهام چیست؟).

۶-نرخ ثابت بهره خوب نیست: نرخ‌های بهره ثابت سپرده‌های بانکی بسیار موردانتقاد قرارگرفته‌اند. اما هیچ‌یک از این انتقادها موردتوجه کسانی که به دنبال سرمایه‌گذاری بدون ریسک با سود مطمئن هستند، قرار نگرفته است.

آیا همه موارد فوق مشاوره‌های بدی هستند؟

شاید بپرسید “کاری بدی است که از توصیه‌های فوق پیروی می‌کنید؟” شاید در زمان ارائه مشاوره به سرمایه‌گذار بد نبوده باشند و راهکاری منطقی هم به نظر می‌رسیدند. اما هیچ‌کدام از این توصیه‌ها برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهد در زمان نوسانات بازار یا بحران‌های مالی بازده بالا داشته باشند، مفید نخواهند بود.

به یاد داشته باشید، هر ایده‌ای خوب است ولی تا زمانی که نتیجه دهد.

مشاوره‌هایی که هرگز از مٌد نمی‌افتند

مانند یک ساعت شکسته، همه مشاوره‌ها حداقل زمانی خوب هستند. اگر به دنبال موقعیت‌های سرمایه‌گذاری بی‌نظیری می‌گردید که مانند برخی لباس‌ها هرگز از مد نمی‌افتند، نکات زیر را در نظر بگیرید.

۱- یک برنامه داشته باشید: یک مشاوره کلیشه‌ای اما کاملاً اثربخش. هیچ‌کسی برای شکست برنامه‌ریزی نمی‌کند اما بسیار در برنامه‌ریزی شکست می‌خورند. داشتن یک طرح جامع و مقایسه‌ای مالی، درک اهداف مالی و مدیریت فعالانه سرمایه‌گذاری‌ها هرگز ایده‌های بدی نیستند. (برای دریافت یک برنامه ریزی جامع مالی کلیک کنید).

۲-نقدینگی کافی داشته باشید: صندوق سپرده اضطراری یک گزینه کلاسیک است. درست مانند بیمه شما آرزو می‌کنید هرگز از آن استفاده نکنید، اما اگر به آن احتیاج پیدا کردید در دسترستان خواهد بود.

۳-کاهش توقعات: عادت کنید کمتر از درآمدتان خرج کنید در این صورت اگر چند ماهی هم درآمد نداشته باشید به مشکل نمی‌خورید. از دست دادن شغل امری ناراحت‌کننده است. اما از دست دادن ماشین و خانه در صورت نداشتن شغل بسیار ناراحت‌کننده‌تر خواهد بود.

۴-هیچ‌چیز بدون ریسک نیست: حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هم می‌توانند دچار زیان شوند. هیچ‌وقت تمام پولتان را دریک ایده سرمایه‌گذاری که گفته می‌شود بدون ریسک است قرار ندهید حتی اگر دوست صمیمی‌تان آن ایده را به شما توصیه کند.

۵- هیچ‌چیزی همیشه صعودی نیست: از بازار بورس تا قیمت املاک، این حقیقت را بارها و بارها ثابت کرده‌اند.

۶-اگر به نظر می‌رسد که درست است، پس حتماً درست است: امید و طمع باعث می‌شود سرمایه‌گذار درگیر موردهای سرمایه‌گذاری عجیب شود. قبل از سرمایه‌گذاری به حس درونی‌تان توجه کنید.

جمع‌بندی

همه مشاوره‌های مالی خوب نیستند اما درعین‌حال همه آن‌ها هم بد نیستند. تا می‌توانید مطالعه کنید و دانش مالی خود را بالا ببرید تا بتوانید درست تصمیم‌گیری کنید. اگر به دنبال مقالات مرتبط با دانش مالی می‌گردید کلیلک کنید. درنهایت متوجه خواهید شد کدام مشاوره برای شما کاربرد دارد و چه سبک سرمایه‌گذاری مناسب شما است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان