سفته بازان بازارهای جهانی طی هفته های اخیر اقدام به خرید و فروش سهام شرکت های بیوتکنولوژی و درمانی کرده اند به طوری که قیمت سهام این دسته از شرکت ها روند صعودی در پیش گرفته است. بسیاری از این سهم ها رشد 40 درصدی را در یک هفته تجربه کرده اند. همچنین بسیاری دیگر دو تا سه برابرشدن قیمت را داشتند. هرچند بسیاری از این شرکت ها نتوانستند کرونا ویروس را درمان کنند اما به هرحال فرصتی مناسب در بازارهای مالی را برای سفته بازان سهام ایجاد کردند.

اما اگر واقع بین باشیم، می بینیم که سهام این دسته از شرکت ها در زمان شیوع ویروس ابولا، سارس و یا زیکا هم مانند دوره فعلی، نوسانات شدیدی را تجربه کردند. سرمایه گذاران بلند مدت به همه این نوسان ها آگاه هستند و در صورت انتشار اخبار ترسناکِ شیوع ویروس اقدام به سرمایه گذاری می کنند. آنها همچنین در صورت کاهش قیمت سهام، تنها قسمتی از پرتفوی خود را می فروشند و بخش دیگری از سهام چنین شرکت هایی را نگه می دارند.

سه گروه از فعالان بازارهای مالی تمایل زیادی به این نوسانات بازار دارند. دسته اول فعالانی هستند که در کمترین قیمت سهام را می خرند و در بالاترین قیمت با هدف افزایش حاشیه سود، سهام را می فروشند. گروه دوم اما معامله گران حقیقی هستند که با مطالعه اخبار و مشاهده قیمت ها سعی در ورود به موج افزایشی قیمت دارند. گروه سوم و پرخطر اما سرمایه گذاران واقعی هستند که به امید ساخت دارو جهت درمان ویروس، اقدام به سرمایه گذاری می کنند به امید آن که سهامدارِ بزرگترین شرکت دارو سازی تاریخ شوند.

در حال حاضر اما زمان انتخاب استراتژی سرمایه گذاری در شرکت های دارویی جهت درمان ویروس کرونا نیست و بسیار برای اینکار دیر شده است. با این حال اگر در این مقطع زمانی سعی در کسب سود از این موقعیت سفته بازی را دارید، نقدترین دارایی را از منظر حجم خریدار و فروشنده انتخاب کنید و منتظر اصلاح عمیق در روند قیمت ابزار مالی باشید. در نظر داشته باشید که اصلاح در روند قیمت به راحتی توسط الگوریتم های تحلیل تکنیکال مانند الگوریتم های هارمونی قابل تشخیص هستند. (همچنین بخوانید؛ ۳ ابزار تکنیکال جهت بهبود معاملات شما).

معرفی برخی شرکت های تولید دارو به منظور سرمایه گذاری

شرکت Co-Diagnostics، Inc (CODX) به معرفی سطح مولكولي كه براي آزمايش تشخيصي مورد استفاده قرار مي گيرد، می پردازد. سهام این شرکت در ژانویه 2017 با قیمت 6 دلار به ازای هر سهم وارد بازار بورس شد و روند صعودی در پیش گرفت تا جایی که در ژانویه 2019 به کمترین مقدار خود یعنی 0.69 دلار به ازای هر سهم رسید. به طوری که شاهد فاز اصلاح قیمتی هستیم.

قیمت امروز سهام توانست مقاومت تاریخی 2017 با قیمت 6.84 دلار به ازای هر سهم را بشکند و به بالاترین قیمت خود یعنی 21.75 دلار به ازای هر سهم برسد. قیمتی پیشنهادی به منظور خرید این سهم 18.50 دلار است. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در این دسته از شرکت ها بسیار مخاطره امیز می تواند باشد.

شرکت Vir Biotechnology, Inc. (VIR) به دنبال درمان و پیشگیری برای بیماری های عفونی است. سهام این شرکت در اکتبر 2019 با قیمت 16.16 دلار وارد بازار شد و در ماه نوامبر 2019 وارد فاز نزولی خود شد به طوری که چند هفته بعد به قیمت 11.60 دلار به ازای هر سهم رسید و ژانویه سال 2020 به بالاترین قیمت خود یعنی 20 دلار رسید.

شرکت کانادایی Trillium Therapeutics، Inc. (TRIL) درگیر تحقیقات در زمینه سلولهای بنیادی برای معالجه سرطان و بیماریهای دیگر است. سهام این شرکت با قیمت 7.80 دلار به ازای هر سهم در دسامبر 2014 وارد بازار بورس نیویورک شد و فورا روند صعودی را دنبال کرد به طوری که در آپریل 2015 به بالاترین قیمت خود یعنی 29.92 دلار به ازای هر سهم رسید.

جمع بندی

15 تا 20 درصد از پرتفوی بسیاری از سفته بازان بازارهای مالی پس از شیوع ویروس کرونا شامل سهام شرکت های دارویی و بیوتکنولوژیکی شده است. به طوری که این بخش از بازار بسیار پرحجم است به طوری که مشاوران گروه مالی سامان به افرادی که ریسک پذیر نیستند، پیشنهاد سرمایه گذاری در این بخش از بازار بورس جهانی را نمی کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان