این سخن که بیت کوین یک ارز جهانی قدرتمند است و می‌تواند جایگزین ارزهای ملی ازجمله دلار شود، افسانه‌ای بیش نیست.

این جمله از زمان بحران بزرگ بازار جهانی ارز به گوش می‌رسد. آنچه سرمایه‌گذار بیت کوین انتظار دارد این است که بیت کوین هم در کنار سایر ارزها روند نزولی را در این بازار طی کند.

بحران اخیر بازار یک بحران ارزی است. سرمایه‌گذاران اعتماد خود را نسبت به ارز کشورهای بدهکار به دلار ایالات‌متحده از دست داده اند، همچنین بانک های مرکزی انگیزه‌ای به تغییر نرخ بهره ندارند.

مانند ترکیه و آرژانتین که در هفته گذشته شاهد کاهش ارزش ارز ملی خود بودند. هر دو کشور دارای بدهی زیادی به دلار آمریکا بودند. و بانک‌های مرکزی آن‌ها استقلال خود را برای مبارزه با تورم ازدست‌داده‌اند.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران در حال حاضر به دنبال وسیله‌ای دیگر برای سرمایه‌گذاری و پرداخت‌های مالی خود هستند. مانند وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده، که در زمان بحران جهانی مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری امن عمل می‌کرد.

اما مشکل این است که زمان پرداخت بهره وزارت خزانه‌داری هم این روزها زیاد شده است.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه خود مجبور به انتخاب راه‌حل‌های جایگزین هستند.

به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاران ترک به دنبال طلا برای سرمایه‌گذاری رفتند، چراکه نرخ واردات طلا در ترکیه در روزهای اخیر به‌شدت افزایش‌یافته است، هرچند که این خریدها در زمان کاهش ارزش فلز طلایی نمی‌تواند جلوی زیان سرمایه‌گذاران را بگیرد.

گزینه بعدی بیت کوین بود، ارز دیجیتالی که بسیار پرآوازه شد است، این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران جوان که به آینده فنّاوری ایمان‌دارند توانسته گزینه مناسبی جهت سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی‌ها شود.

اما بیت کوین هم تا امروز نتوانسته از بحران بازار ارز جان سالم بدر ببرد. بعد از یک کاهش شدید در هفته گذشته، ارزش بیت کوین کمتر شد و همراه با دیگر ارزهای بازار روند نزولی را تجربه کرد و برخلاف انتظارات روند مخالف آن‌ها را به خود نگرفت.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان