تعریف بیت کوین کش

بیت کوین کش یک رمزنگار دیجیتالی است که در اکتبر 2017 توسط یک fork از بیتکوین ایجاد شد. Bitcoin Cash باعث افزایش اندازه بلوک ها می شود به طوری که امکان پردازش بیشتر معاملات را فراهم می کند.

ساختار بیتکوین کش

از زمان راه اندازی بیت کوین، این ارزدیجیتال تحت فشار انتقاد کاربران برروی مقیاس پذیری بود. به طور معمول سایز بلاک ها، یک مگابایت یا یک میلیون بایت در 2010 تنظیم شدند، که همین امر موجب کاهش سرعت و افزایش زمان پردازش معاملات شده است. این امر باعث افزایش محدودیت بر روی این ارز دیجیتال می شود. هرچند که همین محدودیت یکی از دلایل اصلی محبوبیت بیت کوین شده بود.

محدودیت مقیاس به این دلیل بر روی بیت کوین قرار گرفت که در زمان ارزش پایین  بیت کوین از حملات هرزنامه ها جلوگیری شود.

تا سال 2015 شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت بیت کوین بودیم، به طوری که در آن زمان اندازه هر بلوک به 600 بایت رسیده بود و همین امر موجب کاهش سرعت پردازش تراکنش ها شده بود.

طی سالیان گذشته پیشنهادهای زیادی به منظور بهبود پردازش معاملات ارائه شد  که بیشتر آنها بر اندازه بلوک تمرکز داشتند. از آنجا که کد اصلی بیت کوین توسط یک مقام مرکزی مدیریت نمی شود، ایجاد تغییرات در کد نیازمند حضور معدنچیان است. بدین ترتیب اخذ اجماع نظرات تمام معدنچیان می تواند بسیار طولانی مدت شود. همین امر موجب شد تا برخی از معدنچیان به صورت گروهی استانداردهای جدیدی را در بلوک ها ایجاد کنند که fork نام می گرفت. چندین فورک بر روی بیتکوین صورت گرفته که تا به حال مورد پذیرش کاربران قرار نگرفته است. اما بیتکوین کش یکی از موفق ترین Forkها بود که در سال 2017 رونمایی شد.

همچنین بخوانید؛ چه اتفاقی برای بیت کوین در دهه آینده خواهد افتاد؟

از آنجا که برای پردازش بلوک های بزرگتر به قدرت پردازش بالاتری نیاز است، برخی معدنچیان از ادامه فعالیت باز ماندند، به همین دلیل منتقدان معتقدند که با این رویکرد، عرضه کنندگان نیز با مشکل عدم تولید کارت های پردازشی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین کش رو به رو خواهند شد. اما باتوجه به اینکه تعداد کمی از شرکت ها می توانند بیتکوین را کنترل کنند، به زودی شاهد تغییراتی خواهیم بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان