در این مقاله به بررسی پیشرفت فنّاوری بلاکچین در صنعت بانکداری می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم آیا پیشرفت این فنّاوری تا به امروز مناسب و کارا بوده است.

برخی، ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین را به‌عنوان یک عامل مزاحم در صنعت بانکداری می‌بینند که مشکلات زیادی را برای دولت‌ها جهت کنترل نظام اقتصادی ایجاد کرده است همچنین این افراد معتقدند که بلاکچین فنّاوری‌ای زودگذر است. از سوی دیگر بسیاری بر این عقیده‌اند که این فنّاوری مزایای بسیاری را برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان نهایی ایجاد کرده است. درهرصورت این فنّاوری برای بانک‌ها بسیار چشمگیر است به‌طوری‌که نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند. (همچنین بخوانید؛ انقلاب ارزهای دیجیتال: جایگزینی پول نقد؟).

در ادامه نحوه عملکرد بلاکچین و کاربردهای آن در آینده توسط تیم تحلیلی سامان بررسی‌شده است.

تاریخچه

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و بدون مرز است که در سال ۲۰۰۸ اختراع شد. بنیان‌گذار بیت کوین، که تنها بانام مستعار Satoshi Nakamoto شناخته می‌شود، آن را تا حدی در واکنش به بحران مالی جهانی که در همان سال گسترش‌یافته بود، توسعه داد. یکی از اهداف اصلی ناکاماتو، ایجاد ارزی بود که تحت تأثیر کاهش کمی ارزش قرار نگیرد. برای این منظور، او یک سیستم معدنکاری خودکار ایجاد کرد که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین موجود در آن قابل‌استخراج خواهد بود. به این معنی که ارزش بیتکوین همیشه بر اساس عرضه و تقاضا خواهد بود.

طبیعت بدون مرز Bitcoin به این معنی است که هزینه تراکنش‌ها در خارج از کشور بسیار پایین‌تر از تراکنش‌های بانکی خواهد بود.

ماهیت غیرمتمرکز blockchain آن را امن‌تر و قابل‌اطمینان‌تر از پایگاه داده‌های بانکی سنتی می‌کند، زیرا هیچ پایگاه داده‌ای وجود ندارد که توسط هکرها به خطر بیافتد یا با خطاهای سیستمی مواجه شود.

معاملات Bitcoin در یک دفتر مالی کل غیرمتمرکز به نام blockchain ذخیره می‌شود. این دفتر کل به‌جای قرارگیری در یک سرور مشخص، می‌تواند بر روی هر کامپیوتری که به اینترنت متصل می‌شود، قرار بگیرد. ماهیت غیرمتمرکز blockchain آن را امن‌تر و قابل‌اطمینان‌تر از پایگاه داده‌های بانکی سنتی می‌کند، زیرا هیچ پایگاه داده‌ای وجود ندارد که توسط هکرها به خطر بیافتد یا با خطاهای سیستمی مواجه شود. (همچنین بخوانید؛ ارز دیجیتال: یک کلاس دارایی جدید برای سرمایه‌گذاری؟)

معاملات بیت کوین به‌صورت نام‌های مستعار انجام می‌شود و هیچ قدرت مرکزی‌ای وجود ندارد که شما را از انجام معاملات بیت کوین منع کند. مزایای استفاده از بیتکوین در برابر پول فیات، باعث افزایش چشمگیر رشد بازاری بیت کوین شده است.

زیبایی بلاکچین

فنّاوری Blockchain اولین بار به‌عنوان یک دفتر کل برای معاملات بیت کوین اختراع شد. بااین‌حال با توجه به ماهیت غیرمتمرکز، تغییر نام و بدون مرز بدون می‌تواند در صنایع بی‌شمار دیگری هم بکار گرفته شود.

اختراع Ethereum در سال ۲۰۱۵ یک‌لحظه تاریخی برای فنّاوری بلاکچین بود. این پلت فرم منبع باز به کاربران این اجازه را می‌دهد که هر نرم‌افزاری را بدون محدودیت بر روی بلاک چین ایجاد کنند. به نظر می‌رسد فناوری‌های انقلابی بلاکچین مانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مستقل غیرمتمرکز (dApps) آماده ایجاد تغییرات بنیادی در صنعت بانکداری باشند.

(بیشتر بخوانید؛ ارز دیجیتال)

بانک‌ها چگونه بهره می‌برند

بدون شک بانک‌های کوچک نمی‌توانند این حقیقت را که فنّاوری بلاک چین بسیار امن‌تر و سریع‌تر از سیستم سنتی آن‌ها است، انکار کنند. در ابتدا طبیعت ناشناخته بودن صاحب حساب در بلاک چین می‌تواند به افزایش تخلفات کمک کند. از طرف دیگر طبیعت غیرمتمرکز بلاکچین می‌تواند منجر به پرداخت‌های بسیار سریع‌تر شود که در سیستم سنتی بانکی این امر ممکن نیست.

درحالی‌که برخی از بلاکچین ها (به‌خصوص بیت کوین) به‌شدت آهسته هستند اما برخی دیگر به‌اندازه یک رعد سریع هستند. Ripple یکی از ارزهای باارزش است که می‌تواند در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش را انجام دهد. همچنین استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند کارایی معاملات بانکی را افزایش دهد. بانک‌ها برای تمام محصولاتشان از کارت‌های اعتباری گرفته تا پرداخت تسهیلات متکی به قراردادها هستند.

قراردادهای هوشمند می‌توانند بر تمام محصولات و خدمات بانکی مدیریت و کنترل داشته باشند و هزینه‌های پردازش معاملات را به‌شدت کاهش دهند، درواقع انتظار می‌رود که سیستم قراردادهای هوشمند به‌مرور با سیستم قراردادهای سنتی (از فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری گرفته تا سایر فرآیندهای پیشرفته) جایگزین شوند.

عدم اتلاف زمان

در یک دهه اخیر چندین شرکت استارت آپی برای توسعه مفهوم فوق گسترش پیداکرده‌اند، هرچند که اکثر آن‌ها هنوز در مرحله ایده هستند. به همین دلیل است که مقدار ارزش واقعی ارزهای دیجیتال به‌سختی برآورد می‌شود. (بیشتر بخوانید؛ ارز دیجیتال: یک کلاس دارایی جدید برای سرمایه‌گذاری؟).

بااین‌حال، چندین بانک بزرگ در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری و توسعه فنّاوری بلاکچین اقدام کرده‌اند. گروهی از مؤسسات مالی تحت رهبری بانک UBS سوئیس موافقت کرده‌اند که از Ethereum برای بهبود کیفیت داده‌های مرجع خود استفاده کنند. به‌جای سپردن این کار به یک شخص سوم آن‌ها خوشحال هم هستند که به فناوری بلاکچین روی آورده‌اند.

در همین حال، Santander از Ripple برای استفاده در برنامه جدید تلفن همراه خود استفاده خواهد کرد و به‌طور گسترده‌ای پیش‌بینی‌شده است که بانک‌های مرکزی برای نخستین بار در سال جاری در صندوق ذخایر خود بیت کوین و اتریوم را نگهداری کنند.

دیدگاه بلندمدت

شاید این امر که بسیاری از دولت‌ها تلاش می‌کنند از پیشرفت بلاکچین جلوگیری کنند، ترسناک به نظر برسد. یکی از این تلاش‌ها جلوگیری از رشد بیت کوین جهت تبدیل‌شدن به ارز اول جهان است. تمامی این موانع در افزایش نوسانات این بازار و کاهش سرعت تراکنش‌های بیت کوین نقش داشته‌اند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

اگر علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه هستید کلیک کنید، مشاوران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند.