باندهای بولینجر میزان نوسان قیمت یک سهام را به‌صورت حدودی نشان می‌دهند. آنها حرکت احتمالی قیمت را قبل از اینکه نیروی مخالف جهت اصلاح قیمت وارد شود پیش‌بینی می‌کنند به‌طوری‌که نشان می‌دهند قیمت همیشه به حد مرکزی بازمی‌گردد، چر ا که خط مرکزی این اندیکاتور از میانگین متحرک ساخته‌شده است. تعاملات بین قیمت‌ها و باندها موجب ایجاد الگوهای مختلف معاملاتی می‌شود و این ابزار برای ایجاد سودهای پایدار می‌تواند مورد اعتماد باشد.

اجازه دهید نگاهی بی اندازیم به جعبه‌های ایجادشده در الگوهای Bollinger Band بر روی روند بلندمدت قیمت سهام، سپس بر روی آنها فیلترهای تکنیکال را اضافه می‌کنیم و ارزش خرید سهام را بررسی و درنهایت قیمت ورود به موقعیت معاملاتی را مشخص می‌کنیم. درحالی‌که در بازار بورس ایران ما بر روی پنجره‌های زمانی روزانه تمرکز بیشتری داریم، معامله گران بازارهای مالی دیگر هم می‌توانند از این الگو بر روی نمودارهای ۶۰ دقیقه‌ای بهره‌مند شوند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این شاخص بخوانید؛ مفاهیم پایه Bollinger Bands).

معامله جعبه

باندهای بولینجر غالباً پس از اتمام فاز روند قیمت به حالت خنثی و Range درمی‌آیند، به‌طوری‌که دامنه تغییرات قیمت در هر دو سمت را محدودتر و یک الگوی جعبه مانند ایجاد می‌کنند و در این حالت سیگنال بالقوه معاملاتی در هر دو سمت جعبه وجود دارد. این حالت یک استراتژی بسیار مناسب در اختیار معامله گران قرار می‌دهد به‌طوری‌که در صورت شکست جعبه به سمت پایین موقعیت فروش و شکست به سمت بالا موقعیت خرید را اتخاذ کنند. سیگنال‌ها زمانی اثربخش‌تر هستند که توسط اندیکاتورهای تکنیکال هم تائید شوند، چراکه مدت‌زمان اصلاح با این استراتژی محدود است و معامله گران جهت ماکزیمم سازی سود خود باید از استراتژی‌های تهاجمی‌تر در کنار این ابزار بهره ببرند.

در چارت قیمتی فوق قیمت سهام پس از اصلاح در ماه دسامبر وارد محدوده جعبه و روند خنثی می‌شود. باند پایینی بالاتر می‌آید و قیمت توسط میانگین متحرک آزمون می‌شود و به‌صورت یک پشتیبان برای چارت قیمت عمل می‌کند. در این مرحله ما هنوز نمی‌دانیم که قیمت همچنان صعودی است و یا قصد دارد وارد  مرحله نزولی شود. در حال حاضر سود می‌تواند به میانگین یا حد بالایی محدود شود. همچنین برای خارج شدن از معامله خط پایینی رسم شده می‌تواند به‌عنوان حد ضرر در نظر گرفته شود.

اولین برخورد در کنار بالاترین قیمت روند فعلی با خط رسم شده رخ‌داده است و با توجه به اینکه نتوانسته مقاومت را بشکند مجدداً به پایین برگشته است. معامله بعدی در خط پایینی رخ می‌دهد و باید منتظر حرکات قیمت ماند. مجدداً شاهد چرخش به سمت میانگین ۵۰ روزه و میانه جعبه هستیم. ویژگی‌های جعبه تأثیرات بالقوه‌ای بر روی رفتار قیمت دارند، چراکه قیمت در حال نوسان است اما میانگین متحرک حرکت خنثی و افقی خود را ادامه می‌دهد.

قبل از استفاده از جعبه نسبت ریسک به بازده خود را حساب کنید. معامله را زمانی شروع کنید که این نسبت ۳ به ۱ است. پاداش را از نقطه شروع تا نقطه پایان بر روی خط میانه نمایی ۵۰ روزه و یا حد بالایی بولینجر تعیین کنید. (همچنین بخوانید؛ نگاهی به استراتژی های خروج).

فیبوناچی و بولینجر

نخستین روند خنثی پس از به پایان رسیدن روند بلندمدت شروع می‌شود به‌طوری‌که در این ناحیه می‌توان محدوده نوسانات بعدی را مشخص کرد. از طریق ابزار فیبوناچی می‌توان سطوح اصلاحی آتی را مشخص و بر اساس آنها تصمیمات سرمایه‌گذاری اتخاذ کرد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابزار فیبوناچی اینجا کلیک کنید). به دنبال ترازهای هارمونیک ۰٫۶۱۸ و ۰٫۷۶۸ باشید. این الگوها می‌توانند برای مدت‌زمان طولانی ادامه یابند پس از تائید تراز سه و چهار فیبوناچی می‌توانید وارد موقعیت معاملاتی شوید.

همان‌طور که در چارت قیمتی فوق می‌بینید، قیمت پس از یک دوره روند نزولی به ارزش ۳۷ پرش کرده است. سطوح فیبوناچی برای یک دوره ۴ ماهه بر روی روند خنثی تشکیل‌شده پس از روند نزولی رسم شده است، سطح چهارم فیبوناچی با تراز ۰٫۷۶۸ بر روی باند پایینی بولینجر رسم شده و یک ناحیه پشتیبانی قوی ایجاد کرده است. معاملات تا زمانی که خط میانگین در میانه جعبه قرار دارد بر روی ترازهای میانی فیبوناچی دنبال می‌شوند. در این منطقه می‌توان سودهای خوبی از نوسانات کسب کرد.

جمع‌بندی

الگوی جعبه باندهای بولینجر، استراتژی خوبی برای کسب سود است، هرچند برای تقویت استراتژی بهتر است از سایر ابزارهای تحلیل قیمتی و زمانی تکنیکال بهره برد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان