برخلاف باور عمومی، مشاوران مالی فقط مختص افراد ثروتمند نیستند. بسیاری از افرادی حقیقی از داشتن یک مشاور مالی امتناع می‌کنند چراکه از هزینه‌های آن می‌ترسند. رد کردن گزینه مشاور مالی به دلیل نداشتن هزینه آن آسان است، اما سؤال اصلی که باید از خود بپرسید این است که آیا می‌توانم مشاور مالی نداشته باشم؟

به مزایایی که یک مشاور مالی می‌تواند در زندگی شما داشته باشد دقیق‌تر نگاه کنید. اگر در حال حاضر برای پرداخت هر چک یک چک دیگر میکشید، اگر پس‌انداز کمی برای دوران بازنشستگی دارید، اگر نتوانسته‌اید به اهداف مالی خود برسید، پس دوباره فکر کنید قبل از اینکه بگویید نمی‌توانم از عهده هزینه‌اش بربیایم. با توجه به برنامه‌ریزی و توصیه‌های مشاور مناسب مالی، شما به‌احتمال بسیار بالاتری می‌توانید به اهداف مالی خود دست‌یابید. (برای دریافت برنامه مالی کلیک کنید).

به سراغ مشاوران مالی مستقل بروید

اساساً سه نوع مشاوره مالی وجود دارد؛ برنامه‌ریزی مستقل، برنامه‌ریزی با دریافت کارمزد، برنامه‌ریزی بر اساس کمسیون. با برنامه‌ریزی برمبنای کارمزد و کمسیون، پیش‌پرداخت اولیه کمتری خواهید داشت. اما این مشاوران محصولات مشخصی را تبلیغ می‌کنند که از آن‌ها کمسیون می‌گیرند و  این امر می‌تواند مشاوره آن‌ها را  از مسیر اصلی خود منحرف کند. ممکن است تلاش کنند تا محصولات خاصی را به شما بفروشند که شاید بهترین گزینه برای شما نباشد.

بااین‌حال مشاوران مالی باید در راستای منافع مشتریان خود قدم بردارند. باید برمبنای وضعیت مالی شما، مشاوره دهند به‌جای اینکه محصولات خود را بفروش برسانند.

درست است که مشاوران مستقل هزینه‌های بیشتری به همراه دارند اما برنامه‌ای که برای شما تنظیم می‌کنند شامل هزینه‌های بعدی نمی‌شود و با یک‌بار هزینه کردن می‌توانید چند سال از برنامه تهیه‌شده بهره ببرید.

مشاوره با هزینه درصدی

یکی دیگر از گزینه‌های مشاوره مالی، مشاوره با دریافت درصدی از دارایی‌ها به‌عنوان حق مشاوره است. این درصد می‌تواند ۲ تا ۵ درصد از دارایی‌های تحت مدیریتشان باشد و باعث می‌شود که زمانشان ارزشمندتر شود. هرچند که ممکن است این دسته از مشاوران هم به نظر پرهزینه باشند اما آنها برای افزایش سرمایه شما بسیار باانگیزه هستند چراکه از ثروتمند شدن شما هم‌سود می‌برند. هرچه پول بیشتری دربیاورید، سود آن‌ها هم بیشتر می‌شود.

مشاور مالی چه مقدار پول برای شما ذخیره می‌کند؟

مشاور مالی یک هزینه است و زمانی که یک بودجه منقبض دارید، ممکن است داشتن آن‌یک اتلاف پول به نظر برسد. بااین‌حال این موضوع را در نظر بگیرید که در سال مشاور چقدر می‌تواند برای شما پس‌انداز کند و پول بسازد. اگر مبلغ یک تا دو میلیون در سال به مشاور بپردازید، مشاور می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب به شما در پس‌انداز ۲ میلیونی سالانه کمک کند همچنین با مدیریت سرمایه‌گذاری‌هایتان درآمد بالقوه شما را افزایش می‌دهد. قبل از اینکه از خدمات مشاور مالی بهره ببرید، مزایای آن را حساب کنید.

مزایای مشاور مالی را در نظر بگیرید

مشاور مالی می‌تواند بیش از طراحی سبد مزایا داشته باشد. آن‌ها می‌توانند در بازپرداخت وام‌ها به شما یاری دهند، و یا در برنامه‌ریزی خرید خانه از آن‌ها مشاوره بگیرید و حتی اطمینان حاصل کنید که پول کافی برای فرزندانتان پس‌انداز کرده‌اید. اجازه ندهید که وضعیت مالی شما قرمز شود و سپس به مشاور مالی روی بیاورید.

جمع‌بندی

مشاوران مالی فقط مختص به ثروتمندان نیستند. در حقیقت کسانی که ثروتمند نیستند بیشتر در امور مالی خود نیازمند کمک و راهنمایی هستند. قبل از اینکه گزینه داشتن مشاور مالی را رد کنید به مزایای داشتن آن در امور مالی و سرمایه‌گذاری خود خوب فکر و تحقیق کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان