چک چیست؟

چک یک ابزار مالی است، یک سند نوشته شده همراه با تاریخ و امضاء حاوی دستور برداشت پول بدون قید و شرط از حساب بانکی است که بانک را ملزم به پرداخت مبلغ مشخصی به دارنده چک می کند. این پول از حساب بانکی یا حساب جاری برداشت می شود.

ساختار چک

از لحاظ قانونی، چک یک قبض تبادل یا سند است که مبلغ مشخصی از حساب بانکی را جهت دریافت تضمین می کند. استفاده از چک به دو یا چند نفر از افراد این امکان را می دهد تا بدون استفاده از پول واقعی اقدام به انجام معاملات و جابجایی های پولی کنند. مقدار چک نوشته شده جایگزین پول فیزیکی خواهد شد.

زمانی که مبلغ چک بالاتر از میزان موجودی حساب جاری باشد، مبلغ چک بی ارزش خواهد بود چرا که امکان نقد شدن آن وجود نخواهد داشت. جایگزین های مدرن برای چک عبارتند از؛ کارت های اعتباری، انتقال بی سیم و بانکداری اینترنتی.

اجزاء چک

درحالی که شکل تمام چک ها لزوماً یکسان نیست، اما همه آنها به طور کلی بخش های مشابهی دارند. نام صاحب حساب و اطلاعات تماس که می تواند در بالای چک مشاهده شود. نام بانکی که حساب جاری را نگهداری می کند نیز بر روی چک نوشته شده است. مرکز چک متعلق به اطلاعات دریافت کننده مبلغ چک است. همچنین مبلغ برداشت در این قسمت درج می شود. چک باید توسط صاحب حساب امضاء شود تا از لحاظ قانونی معتبر باشد.

انواع چک

چک ها می توانند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند. یک مثال اعتبار و ضمانت است که نشان می دهد فرد، مقدار مشخصی در حساب خود به صورت پس انداز دارد که در صورت لزوم آن را پرداخت خواهد کرد. به عبارت دیگر چک تضمینی صادر می شود.

مثال دیگر، چک حقوق و دستمزد است که کارفرما برای تائید جبران خدمات کارمند صادر می کند. هرچند در سال های اخیر چک فیزیکی به بانک ارسال و پرداخت ها به صورت سیستمی به کارمندان انجام می شود.

تاریخچه چک

چک در یک شکل دیگر و در زمان های گذشته وجود داشته است. بسیاری معتقدند که چک های اولیه در میان مردم روم باستان رواج پیدا کرده است. درحالی که تمام ملت ها سیستم منحصر به فرد خودشان را در استفاده از چک داشتند، اما همه آنها از یک ایده اصلی برای کاربرد چک حمایت می کردند. در سال ۱۷۱۷، بانک انگلستان اولین سازمانی بود که به صورت فیزیکی یک برگه چاپ شده با عنوان چک را معرفی و صادر کرد. قدیمی ترین چک های آمریکا به سال های ۱۷۹۰ باز می گردند.

چک های مدرن به شکلی که امروزه آن ها را می بینیم در قرن ۲۱ محبوب شدند. در سال ۱۹۵۰ با افزایش روند استفاده از مواد شیمیایی، فرآیند ساخت و چاپ مکانیزه چک قادر به تولید چک های تمیز و شفاف بود. کارت های چک که در سال ۱۹۶۰ معرفی شدند، پیشگامان کارت های اعتباری امروز بودند. کارت های اعتباری و بدهی و سایر اشکال پرداخت الکترونیک پس از رواج چک ها معرفی و به شدت محبوب شدند، به طوری که امروزه چک ها کاربرد چندانی ندارند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان