درحالی‌که قیمت نفت دوباره افزایش‌یافته است، گاز طبیعی و صندوق‌های قابل معامله مرتبط (ETF) تغییری نداشته‌اند. صندوق گاز طبیعی ایالات‌متحده UNG کاهش ۳٫۲ درصدی در یک سال را تجربه کرده است. سهام گاز طبیعی در شرایط بدتری قرار گرفت و شاخص صندوق گاز طبیعی FCG با کاهش ۶٫۲ درصدی مواجه شد.

گاز طبیعی، که به‌عنوان یک جایگزین ارزان و پاک برای سوخت زغال‌سنگ دیده می‌شود، بالاترین منبع سوختی در ایالات‌متحده و دیگر اقتصادهای توسعه‌یافته است.

بااین‌حال برای بهبود بهره‌وری هزینه‌ها بسیاری از تأمین‌کنندگان برق به دنبال منابع پاک برای تولید انرژی رفته‌اند. به‌طوری‌که در یک سال گذشته سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک نسبت به گاز طبیعی عملکرد بهتری داشته است. برای نمونه می‌توان به سهام  PowerShares WilderHill Clean Energy با نماد PBW و اولین شاخص انرژی سبز NASDAQ با نماد QCLN اشاره کرد.

در مورد انرژی خورشیدی نیز روند سرمایه‌گذاری صعودی است. پیش‌بینی می‌شود نصب و راه‌اندازی تأسیسات خورشیدی در سراسر جهان به ۱۰۴ گیگاوات در سال جاری و طی چند سال آینده به ۱۰۰ گیگاوات به ازا هرسال برسد. ETF انرژی خورشیدی گوگنهایم با نماد TAN طی سال‌های گذشته روندی نزولی را تجربه کرد اما تنها در ۱۲ ماه گذشته ۴۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش نیویورک‌تایمز بسیاری از شرکت‌های ساخت نرم‌افزار، پروژه‌های مرتبط با گاز طبیعی را رها کرده‌اند و به دنبال نوشتن نرم‌افزار برای انرژی‌های بادی و خورشیدی هستند و به گفته صاحبان این شرکت‌ها، نوشتن نرم‌افزار برای انرژی‌های پاک- ارزان، آسان و بسیار به‌صرفه‌تر است. شایان ذکر است بسیاری از منابع گازی موجود در حال بسته شدن هستند زیرا ازنظر اقتصادی دیگر جذاب نیستند.

هزینه‌های مطلوب

توانایی تأمین‌کنندگان انرژی‌های جایگزین برای کاهش قیمت‌ها، به ماندگاری آن‌ها در بازار جهانی انرژی پاک کمک می‌کند.

“هزینه‌های جهانی تولید برق از انرژی‌های جایگزین رو به کاهش است”. برای مثال هزینه تولید برق از هر دو فناوری بادی و خورشیدی در سال گذشته ۶ درصد کاهش داشته است. (با توجه به گزارش شرکت Lazard). داده‌های Lazard نشان می‌دهد که قیمت هر کیلووات ساعت انرژی خورشیدی حدود ۴ سنت و انرژی باد کمتر از ۳ سنت در هر کیلووات ساعت است. بااین‌حال، تأمین‌کنندگان انرژی، انرژی‌های خورشیدی و بادی را به‌عنوان مکمل‌های جایگزین برای منابع سوخت سنتی در نظر می‌گیرند.

Lazard همچنین گفته است؛ گرچه انرژی‌های جایگزین به‌طور چشمگیری در هزینه و انبارش با سوخت‌های فسیلی رقابت می‌کنند، اما این انرژی‌ها به‌تنهایی توانایی توسعه اقتصاد را در دهه‌های آینده نخواهند داشت. بنابراین راه‌حل بهینه در بسیاری از مناطق جهان، استفاده هم‌زمان از منابع انرژی جایگزین و فسیلی است.

سرمایه‌گذاران چه می‌گویند

درحالی‌که انرژی‌های جایگزین بخش گسترده‌ای از این صنعت را در برگرفته‌اند، بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل به پذیرش آن ندارند. بزرگ‌ترین ETF انرژی‌های جایگزین، صندوق گوگنهایم، در سال مالی منتهی به ۱۳ آوریل ۳۹۰ میلیون دلار دارایی دارد به‌طوری‌که بزرگ‌ترین صندوق ETF انرژی‌های فسیلی با نماد SPDR ۱۸٫۴ میلیارد دلار دارایی در ترازنامه خود ثبت کرده است.

انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذاران ممکن است تا حدودی به‌اندازه نسبی سهام انرژی‌های جایگزین منجر شود. ارزش بازاری بسیاری از این شرکت‌ها بسیار پایین است، برای مثال اولین شرکت خورشیدی FSLR با ارز ۷٫۴۶ میلیارد دلاری در بازار حضور دارد و در گروه صنایع متوسط قرارگرفته است.

همان‌طور که تحلیلگران لازارد می‌نویسند، بعید است که انرژی‌های پاک به‌طور کامل جایگزین گاز طبیعی شوند. راه‌حل بهینه در بسیاری از مناطق جهان، استفاده هم‌زمان از منابع انرژی جایگزین و فسیلی است. بااین‌حال انرژی خورشیدی و دیگر پلت فرم‌های جایگزین در گروه انرژی بر سوخت‌های سنتی فشار می‌آورند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان