موضوعی که این روزها در جهان مالی بسیار مطرح است، افزایش مشاوران ربات در مقابل مشاوران مالی انسانی است. درحالی‌که مشاوران ربات آمده‌اند که بمانند، مشاوران انسانی هنوز در تبلیغات خدمات مشاوره اصرار می‌ورزند.

مشاوران رباتی و افزایش درگیری

مشاوران ربات این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهند تا آن‌ها هم در بازار مشارکت داشته باشند. همچنین این مشاوران بسیار در دسترس هستند و افراد با هزینه بسیار کم و حتی رایگان می‌توانند به انواع این مشاورها دسترسی داشته باشند. (مقالات مرتبط با مشاوران خودکار را اینجا بخوانید)

مشاوران خودکار هزینه مشاوره بسیار پایینی درازای خرید اولیه دریافت می‌کنند. این درحالی‌که است که مشاوران انسانی به ازای مدیریت سرمایه‌گذاری یک درصد مشخص از بازده و یا درآمد را به‌عنوان حق مشاوره برداشت می‌کنند. مشاور خودکار حق مشاوره دریافت نمی‌کند. درحالی‌که که ممکن است این موارد بسیار جذاب به نظر برسند، بسیاری از سرمایه‌گذاران با ارزش دارایی بسیار بالا به دنبال خدمات بیشتری هستند.

روابط

رابطه سرمایه‌گذار با مشاور پیچیده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران تنها با مشاوران انسانی دارای گواهی معتبر CFP کار می‌کنند. و معمولاً مشاور خود را به‌راحتی تغییر نمی‌دهند. آنها از مشاور انتظار دارند تا نیازهای آنها را درک کند تا بتواند آنها را در دستیابی به اهدافشان یاری دهد.

رابطه مستقیم با مشاور مالی زمانی که همه فعالیت‌ها آنلاین شود و متخصص‌ها و مشاوران مرتب تغییر کنند، سخت‌تر می‌شود. زمانی که یک مشاور CFP با مشتریانش ملاقات می‌کند در مورد شغل، سلامتی و اطلاعاتی در خصوص خانواده می‌پرسد. آنها سعی در درک نگرانی‌های مشتری و چگونگی تأثیر تغییرات زندگی بر تخصیص دارایی‌های فعلی دارند. هزینه‌های مشتریان مانند مراسم عروسی، از دست دادن درآمد به علت تغییر شغل و تغییرات قابل‌توجه زندگی از طریق جلسه‌های منظم مشاوره مشخص می‌شوند. مشتریان هیچ‌گاه یک‌شبه مشاوران را در جریان جزئیات مالی خود قرار نمی‌دهند بلکه در طول زمان با جلسات منظم این جزئیات مشخص می‌شوند.

اقتصاد

برای مشاوران خودکار، فعالیت در بازارهای مالی با عملکرد بالا و اقتصاد قوی بسیار راحت است چراکه روحیه مشتریان هم در این حالت بهتر است و هم نیاز به مشاوره شخصی ندارند. اما زمانی که بازار نزولی و شرایط اقتصادی بحرانی می‌شود، مردم تمایل دارند با مشاوران مالی انسانی مورد اعتماد صحبت کنند. سرمایه‌گذاران تمایل به تائید کلامی از زبان مشاوران دارند و نیاز دارند تا تنظیمات سرمایه‌گذاری خود را مجدداً با مشاورشان بررسی کنند. برقراری ارتباط با مشاور مالی می‌تواند سال‌ها به طول بی انجامد و همان‌طور که می‌دانیم، مشاوران ربات از تائیدات کلامی بی‌بهره‌اند. (همچنین دانلود کنید؛ Expert Adviser براساس استراتژی MACD).

تنوع

بسیاری از مشاوران رباتیک نقایص عمده‌ای دارند. آنها نمی‌توانند تنوع سبد سهام را به‌درستی انجام دهند. و اغلب حساب‌های فعلی را مدیریت می‌کنند. مشاوران انسانی سعی می‌کنند رویکرد جامع‌تری را دنبال کنند و تمام بخش‌های بازار را برای ایجاد تنوع در نظر بگیرند.

مشاوران ربو توانسته‌اند در قرن ۲۱ معرفی و وارد عرصه مالی شوند اما جهان هنوز به هر دو نوع مشاور نیاز دارد. ما معتقدیم تا زمانی که انسان‌ها روابط رودررو و تعاملات انسانی را ترجیح می‌دهند، مشاوران انسانی در بازار باقی می‌مانند. اما رویکردهای سرمایه‌گذاران متفاوت است و هریک سلیقه و سبک شخصی خود را دنبال می‌کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان