مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی به شرایطی گفته می شود که به یک کشور یا شرکت اجازه می دهد یک محصول یکسان را با قیمت پایین تر یا ارزش بالاتر تولید کند. این شرایط به تولید کننده اجازه می دهد که مقدار تولید را نسبت به بازار افزایش دهد و از حاشیه سود بالاتری برخوردار شود. مزایای رقابتی به عوامل مختلفی از جمله ساختار هزینه، عنوان تجاری، کیفیت ارائه محصولات، شبکه توزیع، مالکیت معنوی و خدمات رضایت مشتری بستگی دارد.  

ساختار مزیت رقابتی

مزیت رقابتی به دلیل شرایط خاص و نقاط قوتش برای شرکت و سهامداران آن، ارزش بالاتری کسب می کند. هرچه مزیت رقابتی پایدار تر باشد، برای رقبا سخت تر می شود که آن را از آن خود کنند. دو نوع اصلی از مزیت رقابتی وجود دارد که عبارتند از؛ مزیت نسبی و مزیت مشتقه.

مزیت نسبی

توانایی شرکت در تولید یک محصول یا خدمات اثربخش تر از محصول رقبا که منجر به حاشیه سود بیشتر می شود، مزیت نسبی نام دارد. مصرف کنندگان منطقی بین دو محصول مشابه، محصول ارزان تر را انتخاب می کنند. به عنوان مثال، یک مالک خودرو، روغن موتور را از شرکتی خریداری می کند که با همان کیفیت مشابه سایر محصولات، از قیمت کمتری برخوردار است. اما برای محصولاتی که قیمت مشابه دارند، طبیعی است که فروش بالاتر می تواند موجب بازده بیشتر و در نتیجه افزایش حاشیه سود شود.

برای مطالعه سایر مقالات مرتبط، کلیک کنید.

از منظر اقتصادی، سیستم های داخلی کارآمد و مکان های جغرافیایی هم می توانند موجب خلق مزیت رقابتی نسبی شوند. مزیت نسبی صرفاً به این معنی نیست که محصول یا خدمات بهتر باشند، بلکه به این معنی است که، شرکت توانایی تولید محصول با ارزش بالا و قیمت پایین را دارد. به عنوان مثال، شرکتی که یک محصول را در چین تولید می کند، ممکن است هزینه های کار کمتری نسبت به شرکتی که در داخل تولید می کند، داشته باشد، بنابراین می تواند یک محصول مشابه را با قیمت پایین تر ارائه دهد. در زمینه اقتصاد بین الملل، هزینه فرصت، مزیت نسبی به همراه دارد.

شرکت آمازون یک نمونه بارز از یک شرکت متمرکز بر ساخت و نگهداری مزیت نسبی است. پلت فرم تجارت الکترونیک آمازون دارای سطح مقیاس و کارایی بسیار بالایی است که می تواند قیمت تمام شده را کاهش دهد و خرده فروشان را با مشکل مواجه کند.

مزیت رقابتی مشتقه

به مزیت رقابتی اطلاق می شود که محصول تولیدی شرکت یا سایر محصولات مشابه از نظر ارزش ارائه شده، برتر باشند. تکنولوژی پیشرفته، محصولات یا فرآیندهای محافظت شده با حق ثبت اختراع، نیروی انسانی برتر و هویت نام تجاری قوی، همه پیشرانان مزایای رقابتی مشتقه هستند. این عوامل از حاشیه سودهای وسیع و سهم بازار بزرگ حمایت می کنند.

شرکت اپل در تولید محصولات نوآورانه مانند آی فون معروف است. همچنین پرچمدار بازار محصولات الکترونیکی است به طوری که توانسته نام تجاری خود را به عنوان یک نام هوشمند به ثبت برساند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان