شاید چندین صنعت پس از انتشار ویروس کرونا صدمه دیده باشند اما ایرلاین ها، کرونا ویروس را مقصر بسیاری از ضررهای چند ماهه اخیرشان می دانند. بیایید با واقعیت رو به رو شویم، این روزها کسی نمی خواهد سوار هواپیما شود وسینی های آلوده به ویروس را لمس کند. شرکت ها، سفرهای کاریشان را کاهش داده اند، رویدادهای سراسر جهان محدود و بسیاری از همایش ها کنسل شده اند و دولت ها از شهروندانشان می خواهد کمتر به سفر بروند. ایرلاین ها به منظور جلوگیری از افزایش هزینه ها، بسیاری از پروازها را لغو و تبلیغات خود را چندین برابر کرده اند. British airline Flybe نیز به تازگی ورشکست شده است.

همچنین بخوانید؛ نوسانات قیمتی سهام شرکت های دارویی تحت تاثیر اخبار مرتبط با ویروس کرونا

امروز، اتحادیه جهانی تجارت هوایی و انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی IATA زیان ایرلاین ها ناشی از شیوع ویروس COVID-19 را بیش از 113 میلیارد دلار پیش بینی کرده است. بدترین ضربه به خطوط هوایی شرق آسیا و جنوب شرقی آسیا خواهد رسید و پیش بینی می شود این صنعت در ایالات متحده و کانادا 21.1 میلیارد دلار درآمد از دست بدهد.

خطوط هوایی کاهش دو رقمی در تقاضا را تجربه می کنند و در بسیاری از مسیرها ترافیک ها کاهش یافته است. هواپیما ها در آشایانه هایشان پارک شده و به کارمندان مرخصی داده اند. در این مواقع دولت ها باید از صنعت حمل و نقل هوایی پشتیبانی کنند.

Alexandre de Juniac ، مدیر کل و مدیر عامل IATA

در این میان، بسیاری وقوع یک بحران را می بینند اما وارن بافت نگاه عمیق تری دارد. شرکت بافت به نام Berkshire Hathaway در هفته گذشته یک میلیون سهام Delta Airlines را به مبلغ 45 میلیون دلار خریداری کرده است.

همچنین یکی از پرتعداد ترین واژهای جستجو شده در گوگل در سه ماه گذشته، عبارت “how to cancel flight” بوده است.

گردآوری در گروه خبر مشاوران مالی سامان