تا به امروز ویروس کرونا تأثیر زیادی بر بازارهای مالی داشته و تمام ابزارهای اصلی بازار را تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه تا الان اقتصاد چین بیشترین تأثیر را متحمل شده است، اما سایر بازارها نیز، این روزها فشار ناشی از ویروس کرونا را احساس می کنند.

اگرچه بسیاری از بازارهای بورس جهان این روزها در قیمت های بالایی بسته می شوند، اما سرمایه گذاران بسیار وحشت زده هستند به همین دلیل شاهد افت ناگهانی قیمت ها هستیم. در تاریخ 27 ژانویه 2020، وال استریت با افت 1.5 درصدی روبرو شد که بزرگترین کاهش این بازار در 6 ماه گذشته را نشان می دهد. در این میان، شرکت هایی مانند والت دیزنی NYSE: DIS ، استارباکس NASDAQ: SBUX ، فورد و اپل NASDAQ: AAPL اعلام کردند که در حال کاهش تعداد فروشگاه هایشان هستند و برخی از فعالیت های خود را در مناطقی که به این بیماری گرفتار شده اند کاهش می دهند. همچنین بزرگترین کاهش قیمت ها در بورس اوراق بهادار لندن، متعلق به شرکت های معدنی ریو تینتو LON: RIO و گلنسور LON: GLEN به دلیل ضعف احتمالی در تامین فلز از چین است. شرکت های هواپیمایی مانند American Airlines (NASDAQ: AAL) و بریتیش ایرویز، پروازهایشان را در مناطقی که به ویروس دچارشده متوقف کرده اند. همچنین به منظور مطالعه وضعیت مالی شرکت های هواپیمایی پس از بحران ویروس کرونا، اینجا کلیک کنید.

امروز، اقتصاد و بازارهای جهانی بسیار بهم پیوسته هستند و هرگونه عقب نشینی در یکی از اقتصادهای بزرگ، باعث ایجاد موجی از شوک ها در سایر کشورها می شود. به طوری که با شروع سال میلادی جدید، بیش از 400 میلیارد دلار از بازار های مالی چین محو شد و سرمایه گذاران بسیاری عقب نشینی کردند. پیش از این، بانک ملی چین نرخ بهره را کاهش داده بود و به منظور حمایت از اقتصاد کشور، 1.2 میلیارد یوان به سیستم بانکی چین تزریق کرده بود. در نتیجه، ارزش یوان به ویژه در مقایسه با دلار آمریکا کاهش یافت.

در ماه ژانویه، دلار استرالیا به مقدار 5.5 درصد کاهش یافت. Eurodollar یا EURUSD در دوره مشابه شاهد نوسان 3.5٪ بود ، چرا که در ابتدا دلار شاهد افزایش تقاضای مشتریان خواهان safe-haven بود، اما پس از آن سقوط کرد چرا که مشخص شد بانک مرکزی فدرالT سیاست های پولی را تغییر داده است.

در سوم مارس، فدرال رزرو در تلاش فوق العاده ای به منظور مدیریت ریزش اقتصادی ناشی از کورونا ویروس، یک کاهش اضطراری تاریخی را در نرخ بهره به میزان 0.5 درصد کاهش داد و بلومبرگ گزارش داد که در جلسه بعدی فدرال رزرو در 18 مارس، نرخ ها را مجددا کاهش خواهد داد. در همان تاریخ، بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره خود را کاهش داد و روز بعد از آن بانک مرکزی کانادا همین روند را دنبال کرد. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا نیز در ماه مارس نرخ ها را کاهش دهد، در حالی که گلدمن ساکس NYSE: GS  در گزارشی اظهار داشت که بانک مرکزی انگلیس در ماه مارس 0.5٪ نرخ را کاهش می دهد و انگلیس ممکن است به رکود نزدیک شود.

در همین حال، قیمت طلا با وجود نوسانات گاه به گاه، هنوز هم در نزدیکی بالاترین سطح خود معامله می شود. چرا که به طور سنتی، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن شناخته می شود. در نیمه دوم ژانویه، طلا 6.7٪ صعود کرد و به اوج قیمتی 11 ساله خود رسید. این واکنش قیمتی طلا ناشی از رفتار سرمایه گذاران در خصوص شیوع ویروس کرونا بود.

درحالی که طلا افزایش قیمت را تجربه می کرد، قیمت نفت خام تحت فشار بازار قرار گرفت. در همین حال، قیمت نفت خام حدود 17.04٪ کاهش یافته است، اگرچه بخشی از این کاهش به دلیل تصمیم اوپک است. تنها چند هفته پس از شیوع coronavirus، تقاضای نفت خام در چین به دلیل لغو پرواز، ممنوعیت سفر و توقف تولید، 20 درصد کاهش یافته است. چین از هر 100 بشکه تولید شده در سراسر جهان، 13 بشکه را مصرف می کند، که باعث کاهش نرخ مصرف جهانی نفت خام می شود. همچنین بخوانید؛ سه چارتی که پیشنهاد خرید طلا را دارند.

اما سوال بزرگتر: آینده بازارهای مالی تحت تاثیر ویروس کرونا چه می شود؟

اقتصاددانان بزرگ هنوز هم تأثیر کاملی را که ممکن است ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی داشته باشد، نمی دانند. این در حالی است که تحلیلگران می گویند که تأثیر کامل ویروس تا ژوئن (پایان سه ماهه دوم) مشخص نخواهد شد. آنچه مشخص است این است؛ در حالی که تعداد موارد جدید در چین کاهش یافته ، اما کورونا ویروس در سطح بین المللی گسترش یافته است و این باعث بروز شوک های بسیاری در بازارهای مالی خواهد شد. ایتالیا، کره جنوبی، فرانسه، آلمان و اکنون آمریکای شمالی با افزایش تعداد افراد آلوده روبرو شده اند و بسیاری از سازمان ها مانند سازمان توسعه اقتصادی هشدار می دهند که شیوع این بیماری می تواند باعث کاهش رشد اقتصادی جهانی در سال جاری باشد، همچنین بسیاری اقتصاددانان اظهار داشتند که بسیاری از کشورها با رکود اقتصادی مواجه خواهند شد. اگرچه پیش بینی می شود اقتصاد جهانی در این سه ماه عملکرد ضعیفی داشته باشد، اما پیش بینی می شود که رشد اقتصادی جهانی تا پایان سال بهبود یابد.

تهیه شده در گروه مشاوران مالی سامان