در میان تمام چیزهای دیگر، بلاک چین برای شفافیتش شناخته‌شده است. دفتر کل، هر معامله‌ای را ثبت می‌کند و آن را به معدن بازمی‌گرداند (بیشتر بخوانید؛ بلاک چین در صنعت بانکداری). بااین‌حال این شفافیت مانع از پذیرش بلاک چین در وال‌استریت شده است، جایی که محرمانه بودن اطلاعات مشتری و تراکنش‌ها برای انجام معاملات ضروری است. اما ممکن است این اوضاع به‌زودی تغییر کند.

با توجه به مقاله اخیر بلومبرگ، یک عملیات ذهنی ریاضی که به‌عنوان فرضیه دانش صفر شناخته‌شده است، امکان رمزگذاری معاملات بر روی پلت فرم‌ها را فراهم کرده است، درنتیجه دامنه و وسعت استفاده از بلاک چین در وال‌استریت گسترش می‌یابد. سازمان اتحادیه اتریوم Ethereum بیان کرده که درحال‌توسعه Quorum است.

تا به امروز تنها Zcash امنیت حریم خصوصی معاملات بر روی بلاک چین را تائید کرده است. سرویس Zcash به کاربران اجازه محرمانه ماندن حجم معاملات و اطلاعات شناسایی در تراکنش‌ها را می دهد. اتریوم که محبوب‌ترین پلت فرم پیاده‌سازی بلاک چین است این قابلیت را ندارد. node اصلی بلاک چین به‌عنوان بخشی از پروژه Metropolis بهبود پیداکرده است.

شفافیت در معاملات، نقطه فروش منحصربه‌فرد بلاک چین در اثرات شبکه ای است. بااین‌حال، این شفافیت بزرگ‌ترین مانع پذیرش بلاک چین توسط وال‌استریت بوده است. در یک شبکه blockchain، سفارش‌ها به‌عنوان قراردادهای هوشمند منتشر می‌شوند که برای معدنچی‌ها قابل‌مشاهده هستند. این امر موجب بروز بی‌عدالتی در سیستم بازار خواهد شد همچنین امکان سو استفاده از این اطلاعات در صف‌های فروش و خرید وجود دارد. بر اساس گفته بنیان‌گذار Zcash؛ فرضیه دانش صفر کارا است و اطلاعات برای دیگران منتشر نخواهد شد.

چندین شرکت خدمات مالی در حال بررسی استفاده از بلاک چین‌ها در معاملات خود هستند. برای مثال، Goldman Sachs Group (GS) جدیداً اعلا کرده که قصد استفاده از بیت کوین در یک عملیات معاملاتی را دارد. به همین ترتیب JPMorgan  که بخشی از کنسرسیوم Quorum را تشکیل می‌دهد اقدام به ساخت دفتر کل بر روی بستر اتریوم کرده است. انجمن جهانی اقتصاد یک بررسی جامع از مؤسسات خدمات مالی جهانی انجام داده و متوجه شده که ۸۰ درصد از مؤسسات مالی برای شروع استفاده از تکنولوژی بلاک چین آماده هستند. همچنین آژانس بین‌المللی اعلام کرد که اینترنت وارد دوره دوم یا عصر بلاک چین، شده است.
گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان