آیا بازار بورس سهام نزولی است؟ چه کاری باید انجام دهیم؟ آیا این یک فرصت است؟ آیا زمان خرید است؟ تمامی این سوالات بی ربط هستند. اکثر معامله گران و سرمایه گذاران بازارهای مالی خیلی به تعاریف خلاصه ای همچون سوال های فوق عادت کرده اند و فکر می کنند همه چیز را می توان در نقاط عملی ساده خلاصه کرد. این یک اوضاع جهانی است. بنابرانی بسیار متفاوت تر از آنچه که پیش تر رخ داده است باید عمل کنیم و باید همواره در حال یادگیری باشیم.

اول: اولین چیزی که مهم است میزان وجه نقدی است که در اختیار دارید. درک کنید که پولی که برای بدست آوردنش به سختی زحمت کشیده اید ممکن است در اوضاع نابسامان بازار از بین رود و یا با سرمایه گذاری نادرست آن را از دست دهید. (همچنین بخوانید؛ کارهایی که نباید در زمان رکود اقتصادی انجام دهید). زمان فعلی برای تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری جدید نیست. سرمایه گذاری در زمانی که پیش بینی آینده دشوار است بسیار پرریسک خواهد بود و هیچ تصمیمی برای زمان بندی هوشمندانه وجود ندارد. سعی کنید برای حداقل سه ماه پول برای تامین خانواده و موارد بهداشتی و دارویی و درمانی پس انداز کنید.

دوم: تشخیص دهید که این یک قلمرو جدید است. در عصر ارتباطات، اطلاعات زیادی در اطراف شما به صورت شناور وجود دارد. اخبار صحیح و نادرست و شوخی های زیادی در فضای مجازی در جریان هستند. اخبار صحیح را دنبال و وضعیت کشورهای درگیر با این ویروس جدید (کرونا ویروس) را مطالعه کنید. به اخبار داخلی توجه کنید. تعامل اجتماعی را کاهش دهید و به پیشگیری و مراقبت از خود و خانواده خود روی بیاورید. هچنین بخوانید؛ Pandemics و تاثیرات آن بر اقتصاد.

سوم: تمامی مشاغل تعطیل نمی شوند. بسیاری از مشاغل به تعامل با مشتری، توزیع و تولید برای بقا نیاز دارند. خدمات اضطراری همچنان مشغول به کار هستند. برخی از مشاغل به صورت موقت تعطیل شده اند و برخی هم به صورت کار از منزل در حال ادامه کسب و کار هستند. بسیاری از فعالیت ها مانند فعالیت های ورزشی به طور کامل تعطیل شده اند. به عنوان یک سرمایه گذار باید از تمام این موارد اطلاع داشته باشید. بسیاری از بازارهای مالی از این شرایط ترسیده اند. همچنین بخوانید؛ در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم.

چهارم: مانند زمانی که با قحطی رو به رو هستید رفتار نکنید. دوران قرنطینه در کشورهای مختلف متفاوت است و باتوجه به شرایط امکان تمدید شدن دارند. نمی توان ادعا کرد که ویروس به طور کامل از بین رفته است اما حداقل این را می دانیم که روند مبتلاین کاهشی بوده است. در این زمان نیازها و مایحتاج را به صورت منطقی تهیه کنید. همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی

پنجم: مسئولیت پذیر باشید. به نیازمندان در این شرایط در صورتی که می توانید کمک کنید. اگر در محله شما شهروندان مسن وجود دارند، به آن ها با رعایت اصول بهداشتی کمک کنید. به افراد اهمیت دهید. از ابزارهای شبکه های اجتماعی برای بودن در کنار عزیزان به صورت آنلاین بهره بگیرید.

ششم: در خصوص از دست دادن ارزش دارایی های سرمایه گذاری شده نگران نباشید. شرایط تغییر خواهند کرد. تفاوت مهمی بین ثروت و درآمد وجود دارد. آنچه که در حال حاضر مهم است جریان درآمدی است. همچنین بخوانید؛ نکاتی برای مسافران: حفظ آرامش درخصوص ویروس کرونا

هفتم: مثبت فکر کنید.

هشتم: انکار را رها کنید. کرونا ویروس واقعی است و تا به امروز جهان درمان آن را پیدا نکرده است. نیازی به ترس و وحشت نیست. اما این مهم است که تشخیص دهیم این موضوع جدی، جدید، بزرگ و کاملاً ناشناخته است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان