هدف نهایی بسیاری از سرمایه‌گذاران که روزانه بازار سهام را دنبال می‌کنند، افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌هایشان است. چه کسی است که نخواهد پول بیشتری بسازد؟ و پول برای زندگی بهتر داشته باشد؟ اما ثروت تنها به معنای داشتن مبلغ پول بیشتر نیست، بلکه در کنار پول به معنای داشتن آرامش در سرمایه‌گذاری‌ها و لذت بردن از جهان هستی است.

برنامه داشته باشید

برای داشتن ثروت در زندگی، باید با برنامه و اهداف مالی خود به آرامش برسید. آیا پول خود را به نحوی سرمایه‌گذاری می‌کنید که موجب افزایش آرامش خاطر شما شود؟ در بیشتر موارد سبد سرمایه‌گذاری شما می‌تواند رشد داشته باشد و یا برعکس، ارزش خودش را از دست بدهد. مهم این است که مطمئن شوید پول نقد کافی برای دنیایی که می‌خواهید در آن زندگی کنید، در اختیار دارید.

جهان خود را تعریف کنید. با دوستان و خانواده خود وقت بگذرانید. از هر عامل منفی که شما را پایین می‌آورد اجتناب کنید. چه چیزهایی باعث می‌شود شما لبخند بزنید و هرکدام از آن‌ها چقدر هزینه در برمی‌گیرند.

استراتژی سرمایه‌گذاری تدوین کنید

این مرحله همان‌جایی است که تحلیل‌های شما این اطمینان را باید بدهند که سرمایه‌گذاری شما متعلق به جهان تعریف‌شده توسط شما است و برنامه مالیتان در راستان اهداف بلندمدت مالی قرارگرفته اند.

برای رفع نیازهای بلندمدت، در نظر بگیرید که پولتان را در سبدهای مختلف قرار داده‌اید. به این کار حسابداری ذهنی می‌گویند، شما نیاز دارید که پول سرمایه‌گذاری‌تان در پنج، ده یا بیست سال آینده در دسترستان باشد. اولین و مهم‌ترین دوره، دوره کوتاه‌مدت است و برنامه شما باید با حداقل ریسک مواجه باشد. بیشتر پول خود را در سبد کوتاه‌مدت قرار دهید و سپس به سراغ سبدهای بعد بروید.

سبد کوتاه‌مدت باید با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری سهام به‌منظور حفظ تعادل جهت صعود آرام همراه باشد. آخرین سبد به معنای زیاده‌روی هم می‌تواند تفسیر شود. بااین‌حال سبد آخر به‌منظور حمایت مالی در دوران بازنشستگی شما است. (همچنین دانلود کنید؛ فایل برنامه ریزی بازنشستگی در اکسل)

بخشی از سرمایه‌گذاری‌تان باید شامل پول نقد باشد که به شما در خواب راحت شبانه کمک کند. نه‌تنها باید پول نقد کافی در دسترس داشته باشید، بلکه باید بخشی از آن را در سبد سهام خود سرمایه‌گذاری کنید.

خریدوفروش در زمان مناسب

ایده اصلی اینجاست؛ زمانی که دیگران از ترس و هیجان وارد موقعیت فروش می‌شوند شما بخرید. اگر یک‌چشم انداز مناسب و مثبت داشته باشید در طول مسیر خود همیشه احساس غرور می‌کنید و ایده پیگیری سیدهایتان در زندگی، شما را خوشحال‌تر از قبل می‌کند. اکثراً می‌گویند این کار ساده نیست-و البته که حق با آن‌ها است. این همان‌جایی است که تحلیل تکنیکال به میان می‌آید. (بیشتر بخوانید؛ مقالات آموزشی در رابطه با تحلیل تکنیکال).

این مقاله با توصیه سایر مشاوران مالی در طول فرآیند برنامه‌ریزی مالی، تفاوت چندانی ندارد و فقط به‌گونه‌ای دیگر و با دیدی متفاوت‌تر به زندگی بیان‌شده است. بخش‌های مهم زندگی شامل صرف وقت با خانواده، دوستان، آشنایان، بازدید از مکان‌های موردعلاقه و شناخت عشق است. و داشتن برنامه مالی مناسب به شما کمک می‌کند که به این بخش‌های مهم زندگانی دست‌یابید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان