پس از کسب سود در سبد سهام، آخرین چیزی که می‌خواهید از دست دادن آن‌ها است. محافظت از سبد سهام یک امر مهم و حیاتی در مدیریت سبد است. چند رویکرد برای این منظور وجود دارد: برخی از رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از خرید حق اختیار و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس. لازم است بدانیم که هر رویکرد چطور کار می‌کند و چطور می‌توانند از آورده‌های سبد سهام محافظت کنند. (همچنین بخوانید؛ مزایای ETF ها در مقایسه با صندوق‌های شاخص).

انواع روش‌های محافظت و انتخابات درست

توجه به خرید روش محافظتی معمولاً به دلیل ترس رخ دادن یک رویداد منفی در کوتاه‌مدت است که می‌تواند بر سبد سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارد. اول باید بررسی کنید که چرا به دنبال خرید یک رویکرد محافظتی هستید: آیا منتظر یک اصلاح در بازار هستید؟ آیا ترس از این موضوع دارید که یک خبر منفی بر بازار کوتاه‌مدت تأثیر بگذارد اما بازار بلندمدت همچنان قوی باقی بماند؟

ترس‌های مختص به سهام

اگر ترس‌های شما مرتبط با سهام است، پس‌خرید حق اختیار فروش در برابر کاهش قیمت سهام می‌تواند یک گزینه مناسب پوشش ریسک باشد. (همچنین بخوانید؛ ۵ اقدامی که زمان بازار صعودی باید انجام داد).

خرید یک گزینه فروش حق اختیار، به شما این حق و نه الزام را می‌دهد که اوراق خود را باقیمت ثابت و مشخصی بفروش برسانید. بنابراین اگر در خصوص نوسانات کوتاه‌مدت سهام نگران هستید، می‌توانید اقدام به خرید حق اختیار سهام به تعداد دارایی‌های خود و باقیمت مقررشده به میزان بیشترین ریسکی که می‌توانید متحمل شوید، کنید. در این صورت از نوسانات بازار در امان می‌مانید. (همچنین بخوانید؛ استفاده از ابزارهای مشتقه برای پوشش ریسک).

فرض کنید شما دارای ۱۰۰ سهام شرکت بهداشتی AAA باقیمت فعلی ۵۵۰ هستید و چشم‌انداز سهام را مطلوب می‌دانید. اما نگران برخی از نوسانات کوتاه‌مدت در دو ماه آینده هستید و دوست دارید به بازده حداقل ۵۵۰ واحد پولی برسید، مشخصاً اگر قیمت بالاتر رود شما خوشحال می‌شوید. بر اساس این پارامترها شما باید یک put Options به میزان ۱۰۰ سهام باقیمت ۵۵۰ واحد پولی و سررسید دوماهه خریداری کنید. بنابراین اگر قیمت سهام کاهش یابد شما همچنان دارایی خود را به‌طرف قرارداد ۵۵۰ می‌فروشید. اما اگر نوسانات سهام در کوتاه‌مدت به پایین‌تر از ۵۵۰ نرسید می‌توانید قرارداد options را اجرا نکنید. (همچنین بخوانید؛ مفاهیم اولیه حق اختیار – Options).

ترس مختص به صنعت یا یک بخشِ مشخص بازار

اگر از این موضوع ترس دارید که یک صنعت مشخص و یا یک بخش از بازار با روندهای نزولی در آینده مواجه شود، چند گزینه پیش رو دارید. اولین گزینه اینکه می‌توانید ETF مبتنی بر یک بخش بازار را بخرید. ETF ی را پیدا کنید که سهام مرتبط با بخش‌های موردنظر شما را با وزن‌های مشابه در سبد خود داشته باشد. برای مثال اگر شما نگران کاهش بخش فلزات اساسی و صنعت مس هستید می‌توانید اقدام به خرید چند واحد از “آتیمس صندوق س.آرمان آتیه درخشان مس-س” کنید. مشابه مثال قبل شما باید پارامترهای افق زمانی، کمیت و قیمت، انتظارات و سطوح پیش‌بینی‌شده را در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید یک ETF معکوس خریداری کنید. کلید خرید یک ETF معکوس این است که ETF را به انتخاب کنید که نام دارایی‌هایشان بانام سهام سبد شما مشابه است.

یک راهکار دیگر به‌منظور خرید موقعیت محافظتی این است که یک موقعیت دیگر با مقدار بالا در بازار ایجاد کنید. به این منظور که یک نماد با همبستگی منفی را به مقدار زیاد بخرید که بتواند اثرات کاهشی سهام را در بلندمدت خنثی کند.

جمع‌بندی

درک خرید رویکردهای محافظتی در مدیریت سبد سهام بسیار مهم است. خرید ابزارهای مشتقه، صندوق‌های قابل معامله در بورس از ابزارهای رایج پوشش ریسک در بازار هستند که به نوع و پیچیدگی سرمایه‌گذاری وابسته هستند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان