همان‌طور که بازار ارزهای دیجیتال در اوایل امسال عقب‌نشینی داشت، یک بانکدار باسابقه عنوان کرد که امسال روند سال قبل بازار ارزهای دیجیتال تکرار می شود. اکی ماتسوموتو، مدیرعامل شرکت خدمات مالی ژاپنی Monex Group Inc، روز سه‌شنبه در محله ژاپنی‌های نیویورک سخنرانی و بیان کرد که علیرغم فشار سازمان‌های تنظیم مقررات بین‌المللی، کریپتوکارنسی ها می‌توانند مسیری که ابزارهای مشتقه ۳۸ سال پیش طی کردند، در پیش بگیرند. این مدیر اجرایی مالی کار حرفه‌ای خود در زمینه ابزارهای مشتقه مالی در سال ۱۹۸۷ و در شرکت Solomon Brothers آغاز کرد و ۱۲ سال بعد در Goldman Sachs مشغول به کار شد، همان‌جایی که مسئول صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت بانک شد. (همچنین بخوانید؛ جهان کریپتوکارنسی ها چقدر رشد خواهد کرد؟).

Matsumoto همچنین افزود؛ ” تنظیم‌کننده‌های مقررات در دهه ۱۹۸۰ واقعاً از ابزارهای مشتقه متنفر بودند اما خیلی زود مجبور به پذیرش آنها شدند. آنچه امروز در جهان ارزهای دیجیتال در حال وقوع است بسیار شبیه به رویداد ۱۹۸۳ و ابزارهای مشتقه است که دیر یا زود چارچوب‌های قانونی این ابزار نوین هم ثابت خواهند ماند”.

معامله‌گر کهنه‌کار ژاپنی در وال‌استریت و در Monex Group که در سال ۱۹۹۹تأسیس‌شده بود، خدمت کرده است. در اوایل این هفته، Monex، که مشارکت اصلی آن در تجارت آنلاین اوراق بهادار است، کسب و کار خود را در Coincheck و در مبادلات نوین توسعه داد.

ژاپن همچنان مرکز تجارت دیجیتال است

مدیرعامل شرکت Monex در زمینه پتانسیل ارزش‌افزوده معامله اخیر به شرکت، خوش‌بین است و خاطرنشان کرد که سهام Monex از ماه گذشته تاکنون دو برابر شده است. تصمیم یک شرکت دولتی ژاپن که تحت نظر قوانین سخت مقرراتی است، برای خرید یک شرکت کوچک خرده‌فروشی دیجیتال یک اقدام نمادین است. در ماه مارس بیت کوین به دلیل افشای خبر متوقف کردن معاملات بیت کوین توسط Binance که بزرگ‌ترین مرکز مبادله رمزنگار دیجیتال ژاپن است، با کاهش شدید روبه‌رو شد.

طبق گزارش آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA)، این کشور همچنان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجارت ارزهای دیجیتال با حجم معامله ۳۴۰ درصدی بیت کوین در سه سال (تا پایان مارس ۲۰۱۷) بوده است. در پایان ماه مارس ۲۰۱۸، نزدیک به ۳٫۵ میلیون شهروند ژاپنی اقدام به معاملات ارزهای دیجیتال در ۱۷ بازار داخلی کردند.

آنچه امروز در جهان ارزهای دیجیتال در حال وقوع است بسیار شبیه به رویداد ۱۹۸۳ و ابزارهای مشتقه است که دیر یا زود چارچوب‌های قانونی این ابزار نوین هم ثابت خواهند ماند

به دنبال مسیر مشتقات مالی

ماتسوموتو در حال بررسی مسیر پیشرفت ارزهای دیجیتال در کلاس ابزارهای مشتقه مالی است. مدیرعامل شرکت Monex گفت: تنها چند نفر مشتقات را درک می‌کردند و همه آنها هم دانشمندان حوزه فیزیک و مهندسی مالی بودند اما پس از گذشت پنج سال از ظهور مشتقات تمام اساتید و مدرسان مالی آنها را در کالج‌های اقتصاد تدریس می‌کردند.

درحالی‌که موانع زیادی ازجمله مالیات ۵۵% در معاملات خرده‌فروشی ارزهای دیجیتال در ژاپن برای معامله‌گران وضع‌شده است، Matsumoto اما نسبت به آینده این کلاس از دارایی‌ها در بازارهای ژاپن خوش‌بین است.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبعگروه مشاوران مالی سامان