در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته می‌شود که آیا ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی جدید می‌باشند؟ آیا زمان ورود بازیکنان بزرگ‌تر در بازارهای مالی است؟

 

بار دیگر ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران بزرگ املاک و دیگر کلاس دارایی‌ها چشمک می‌زنند. اما نوسانات مطلق اخیر بازار ارزهای دیجیتال و غیرقانونی خواندن آن در برخی کشورها باعث شده این بازار بسیار ضعیف شود و درک این موضوع را که چرا سرمایه‌گذاران بزرگ، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک مدعی جدی در مقابل دیگر دارایی‌ها نمی‌بینند، آسان می‌کند. بااین‌حال ریز شدن در ساختار این ارزها باعث می‌شود شایستگی‌های این رمزنگارها بهتر درک شوند.

کل ارزش بازاری ارزهای دیجیتال از ۱۷٫۷ میلیارد دلار در آغاز سال ۲۰۱۷ به ۸۰۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۸ رسید و یک رکورد  ۴٫۵۰۰ درصدی در رشد ارزش را ثبت کرد. درواقع مقایسه سودهای معاملات ارزهای دیجیتال در سال گذشته بسیار شوکه کننده بود. حال برای بار دیگر این رمزنگارها به سرمایه‌گذاران بزرگ املاک، بورس و دیگر کلاس دارایی‌ها چشمک می‌زنند، اما آیا سرمایه‌گذاران آن‌ها را جدی می‌گیرند؟

ساختار فناوری

بلاک چین که فنّاوری زیرساخت بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال است-پتانسیل از کار انداختن صنایع بسیاری را دارد. اساساً پایگاه داده شفاف و غیرمتمرکز فنّاوری بلاک چین بسیار امن است و تمامی معاملات غیرقابل دست‌کاری هستند. درحالی‌که از نقطه نظر تکنولوژیکی انقلابی در جریان بود، بسیاری بر این موضوع که مفهوم ارزهای دیجیتال اهداف ایدئولوژیک را عمیق‌تر می‌کنند، بحث می‌کردند. پیشگامان ارزهای دیجیتال به طبیعت غیرمتمرکز بودن این ارزها جذب شدند چراکه آن را یک جایگزین مناسب برای سیستم سنتی پول می‌دانند. غیرمتمرکز بودن این سیستم به معنای برقراری مکانیسمی شفاف است که عدالت را برقرار می‌کند، صفاتی که در یک سیستم پولی سنتی مشاهده نمی‌شود. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

همچنین بسیاری فکر می‌کنند بازار ارزهای دیجیتال یک حباب است و افرادی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند درواقع بر روی پولشان قمار کرده‌اند که یا آن را از دست می‌دهند یا چند برابرش می‌کنند. با اضافه کردن نوسانات این بازار و عدم ثبات و کنترل آن متوجه می‌شویم که چرا بسیاری این بازار را رقیب جدی برای دیگر کلاس دارایی‌ها نمی‌بینند. هرچند ریسک‌های احتمالی رمزنگارها برای بسیاری از سرمایه‌گذاران قابل‌درک نیست ولی بهتر است برای درک بیشتر این ارزها مطالعات بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

نوسان: غرب وحشی

 

نوسانات شدید ارزهای دیجیتال در سال گذشته برای همه مشهود بود همچنین تصحیح اخیر ملاکی بر تائید آن بود. در هفته اول ۲۰۱۸، کل ارزش بازار به بیشترین مقدار خود یعنی مرز ۸۰۰ میلیارد دلار رسید. ولی چند هفته بعد، این رشد شارپ به‌شدت سقوط کرد و انتقادات علیه کریپتوکارنسی ها شروع شد. و طی یک هفته ارزش بازار از ۸۰۰ میلیارد دلار به زیر ۳۰۰ میلیارد دلار رسید و این یعنی ۶۰ درصد کاهش ارزش.

بااین‌وجود و با توجه به تمام صحبت‌های مطرح‌شده بسیاری از استراتژیست ها این موقعیت را به‌عنوان یک فرصت عالی می‌بینند. استراتژیست های مالی جهان دویچه ماسائو میراکی، هیروشی توری و تائو سو می‌گویند:

اگرچه بسیاری از سرمایه‌گذاران بازارهای مالی در طول سرمایه‌گذاری‌شان متوجه ورود دارایی به حباب می‌شوند اما همچنان به ریسک سرمایه‌گذاری خود ادامه می‌دهند. در حال حاضر تعداد سرمایه‌گذاران بنیادی ریسک‌پذیر به‌صورت روزافزون افزایش می‌یابد.

ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال

تقریباً غیرممکن است که برای یک کریپتوکارنسی ارزش دقیقی مشخص شود، زیرا هیچ صورت مالی یا ضرایب جریان نقدی وجود ندارد که سرمایه‌گذاران با استفاده از تکنیک‌های صوری و سنتی آن‌ها را تحلیل کنند. فقدان یک چارچوب مناسب ارزیابی در این بازار باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال از دیدگاه بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران بنیادی حذف شود.

هرچند ویژگی‌هایی از این ارزها وجود دارد که می‌تواند ارزش آن‌ها را اثبات کند:

  • کاربرد: این ویژگی مستقیماً با عملکرد ارز در ارتباط است. ازآنجاکه مردم اقدام به سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال و نگه‌داشتن آن می‌کنند، پس کاربرد با ارزش ارز دیجیتال همبستگی مثبت خواهد داشت. به‌طور مثال بیت کوین برای مبادلات کالا به کالا کاربرد دارد و به معامله گران این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های معاملاتی بانکی (یا هر سوم شخص دیگری) و زمان انجام معاملات را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد. بنابراین بیت کوین به شما این اجازه را می‌دهد تا در یک معامله که محدودیت زمانی و هزینه‌ای ندارد شرکت کنید. همچنین مهم است که بین کوین و توکن (بیشتر بخوانید؛ ارزهای دیجیتال) تفاوت قائلشیم به دلیل اینکه هرکدام کاربرد متفاوتی دارند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان
  • کمبوداکثریت ارزهای دیجیتال به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در زمان‌های مشخص و از پیش تعیین‌شده و به تعداد محدود عرضه شوند. به این معنی که برخلاف پول‌های رایج که بانک‌های مرکزی به پشتوانه اعتبار دولت‌ها آن‌ها را چاپ می‌کنند و باعث ایجاد تورم می‌شوند، ارزهای دیجیتال این قابلیت را نخواهند داشت. اصول بنیادی اقتصاد بیان می‌کند که عرضه محدود و افزایش تقاضا موجب افزایش ارزش دارایی خواهد شد. با توجه به عرضه محدود، کریپتوکارنسی ها به‌عنوان یک ابزار مناسب ذخیره ارزش شناخته می‌شوند.

یک روش ساده دیگر برای ارزیابی بیت کوین که پدر ارزهای دیجیتال لقب گرفته است، مقایسه عرضه پول رایج با بیت کوین در شرایط فعلی است. ارزش کل عرضه پول جهان (ازجمله سکه، اسکناس، حساب‌های بازار پول، سپرده‌های زمانی و پس‌انداز / حساب‌های جاری) به ۹۰٫۴ تریلیون دلار می‌رسد.

در حال حاضر، اگر بیت کوین فقط ۱۵٪ از ارزش‌گذاری را تشکیل دهد، ارزش آن به ۱۳٫۵۶ تریلیون دلار خواهد رسید. فرض کنیم که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین (تعداد ثابت بیت کوین) استخراج‌شده است، که برای هر بیت کوین حدود ۶۱۹۰۴۷ دلار هزینه می‌شود! این می‌تواند ارزش نهایی بیت کوین باشد.

فرصت سرمایه‌گذاری بنیادی

در مراحل اولیه پیشرفت این فنّاوری بسیاری از ارزهای دولتی وارد این صحنه شدند. Mike Novogratz، مدیر یک شرکت میلیارد دلاری پوشش ریسک، یک صندوق ۵۰۰ میلیارد دلاری بر روی ارزهای دیجیتال تشکیل داده است که روند نهادینه‌سازی ارزهای دیجیتال را تسریع کرده است.

حتی بازارهای مالی نیز بستر معاملات را آماده کرده‌اند، به‌طور مثال Coinbase یک سرویس مدیریتی برای سرمایه‌گذاران بنیادی این ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کرده است. در نظرسنجی اخیری که توسط Triad Securities انجام شد، ۶۲% درصد از سرمایه‌گذاران بنیادی وارد این بازار شده‌اند و یا علاقه‌مند ورود هستند. این‌ها دلایلی هستند که نشان از گسترش ارزهای دیجیتال دارند. در سال ۲۰۱۷ بسیاری از صندوق‌های پوشش ریسک، ارز دیجیتال را به‌عنوان کلاس دارایی خود در نظر گرفتند، می‌توان انتظار داشت تعداد این صندوق‌ها در ۲۰۱۸ بسیار بیشتر می‌شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان