عمده ارزهای دیجیتال به دلیل اعتراضات سران کنگره SEC و CFTC علیه کریپتوها، هفته‌ای قرمز را سپری کردند. بیشتر اخبار مربوط به این بازار منفی بودند و به همین دلیل کل ارزش بازاری رمزنگارها به ۲۸۱ میلیارد دلار رسید و در ۴ فوریه ۳۷٫۸% کاهش را تجربه کرد. لازم است به این نکته اشاره‌کنیم که ارزش بازاری این ارزها مبلغ ۴۲۲ میلیارد دلار را هم تجربه کرده بود.

در میان ده ارزی که بیشترین تعداد معامله را داشتند، ریپل (Ripple) بیشترین کاهش را در هفته گذشته یعنی ۱۳٫۶% کاهش را تجربه کرد. اما ارز دیجیتال چینی NEO بهترین بازیگر هفته گذشته لقب گرفت اما درمجموع ۵٫۷% رشد داشته که نسبت به سایر ارزها رشد چشمگیری نیست. (بیشتر بخوانید؛ هرآچه که راجع به ارزهای دیجیتال باید بندانید)

در ادامه خلاصه‌ای از داستان‌هایی که بر قیمت و نوسانات قیمتی بیت کوین تأثیر می‌گذارد را بررسی می‌کنیم.

مقررات وضع‌شده

هفته‌ای که گذشت هفته‌ای پر از مقررات جدید برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بود. در ابتدای هفته گذشته خبرها حاکی از آن بود که چین قصد دارد کلیه مبادلات با بیت کوین را ممنوع اعلام کند. سپس جلسات کنگر برگزار شد که در آن سران کنگره نارضایتی خود را نسبت به موضع بیت کوین در بازارهای مالی ابراز کردند. جی کلاینت، رئیس هیئت‌مدیره کنگره SEC تمامی ICO هایی که در حوزه اوراق بهادار قرار می‌گیرند را بی‌معنی خواند. همچنین موارد دیگر هم در کنگره مطرح شد مانند این سؤال که اساس اتریوم چیست و چرا باید دارای ارزش باشد.

در هند نیز قانون اخذ مالیات از دارندگان ارزهای دیجیتال در حال وضع شدن است. گزارش دیگری حاکی از آن است که اکثر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ژاپنی به دلیل مالیات ۵۵ درصدی حاصل از سرمایه، قصد خروج از کشور رادارند.

در همین حال IRS، یک گروه نرم‌افزاری را برای ساخت هوش مصنوعی جهت شناسایی افرادی که مالیات ارزهای دیجیتال را نداده‌اند، استخدام کرده است. ممکن است Coinbase هم درآیند شامل این وضعیت شود.

همبستگی بین Cryptocurrency و بازار سهام؟

کاهش هم‌زمان شاخص‌های این دو بازار موجب شده است که بسیاری به دنبال کشف و تحلیل همبستگی بین بازار ارز دیجیتال و سهام بروند. تحلیلگران Deutsche Bank معتقدند که همبستگی معکوس بین شاخص نوسان و قیمت بیتکوین وجود دارد. تحلیلگران مورگان استنلی دریافتند که همبستگی ۳۰ روزه بین بازار سهام و قیمت بیتکوین ۰٫۳ است، این در حالی است که مقدار ۱ به معنای همبستگی صددرصدی است. بد نیست بدانید که بیت کوین به‌عنوان یک کلاس دارایی محسوب می‌شود که به سایر دسته‌ها وابسته نیست.

سرانجام، Data Trek، یک مشاور تحقیقاتی، داده‌های ۹۰ روزه مربوط به بیت کوین و سهام را تحلیل کرد و متوجه وجود همبستگی بیش‌تر از ۰٫۳ شد. لذا پیش‌بینی می‌شود در ادامه این ماه همچنان بازار بیت کوین قرمز باشد.

Goldman سقوط بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند

تحلیلگران Goldman Sachs پیش‌بینی کرده‌اند که ارزش اکثر ارزهای دیجیتال به صفر می‌رسد و ممکن است دیگر رشد را تجربه نکنند. این شرکت هیچ برنامه زمانی در این خصوص ارائه نکرده‌اند. اما این خبر بد می‌تواند جنبه مثبتی هم داشته باشد آن‌هم ورود پول‌های واقعی به سمت دیگر بازارهای مالی است. به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران بزرگ این عرصه دیگر به افق‌های بلندمدت فکر نمی‌کنند بلکه در مدت‌زمان کوتاه شرط‌های بزرگ می‌بندند.

آیا می‌خواهید در زمان سقوط بازارها شما سود کنید؟

آیا می‌خواهید در زمانی که بازارهای مالی در حال سقوط هستند شما سود کنید؟ برای این کار می‌توانید با مشاوران مالی ما تماس بگیرید.