الگوی تحلیل تکنیکال فنجان چیست؟

الگوی قیمت فنجان و دستگیره در نمودار قیمت بورس یک اندیکاتور تکنیکال است که شبیه یک فنجان دسته دار است، جایی که فنجان به شکل “u” است و دستگیره کمی رانش به سمت پایین دارد. فنجان و دسته سیگنال صعودی در نظر گرفته می شود، به طوری که سمت راست الگو حجم معاملات کمتری را تجربه می کند. شکل گیری این الگو ممکن است از هفت هفته تا 70 روز به طول بی انجامد.

الگوی کاپ و دستگیره چه چیزی به شما می گوید

ویلیام جی اونیل، مهندس آمریکایی، الگوی فنجان و دسته (C&H) را در مقاله 1988، “چگونه می توان از طریق سهام درآمد کسب کرد” تعریف کرد و از طریق مجموعه مقالات منتشر شده در Investor’s Business Daily، سال 1984، اندیکاتور تکنیکال را اضافه کرد. این اندیکاتور شامل اندازه گیری های چارچوب زمانی برای مولفه قیمت، و همچنین شرح مفصلی از پایین ترین سطح قیمت است که به شکل ظاهری منحصر به فرد فنجان معروف است.

زمانی که قیمت سهام این الگو را تشکیل می دهد، مقاومت های قدیمی را آزمایش می کند، احتمالاً فشار فروش سرمایه گذارانی که قبلاً در آن سطح خرید کرده بودند، بیشتر می شود. فشار فروش باعث می شود قیمت با تمایل به روند نزولی برای مدت چهار روز تا چهار هفته، قبل از آنکه بالاتر برود ادامه یابد. یک فنجان و دسته الگوی ادامه دهنده صعودی محسوب می شود و برای شناسایی فرصت های خرید استفاده می شود.

هرچه قسمت بالای دستگیره از بالاترین قیمت ها فاصله داشته باشد، احتمال بیشتری برای شکست مقاومت وجود دارد.

محدودیت های الگوی فنجان

قبل از تصمیم گیری در مورد معاملات، مانند تمام اندیکاتور های تکنیکال بورس و فارکس باید نتایج الگوی جام با سایر اندیکاتور ها مقایسه شود. به طور خاص با فنجان و دسته، محدودیت های خاصی دارد. اول اینکه ممکن است مدتی طول بکشد تا الگو کاملا شکل بگیرد، که می تواند منجر به تصمیمات دیرهنگام شود. در حالی که یک ماه تا یک سال بازه زمانی معمول برای تشکیل یک فنجان و دسته لازم است، اما در عین حال ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتد یا چندین سال طول بکشد تا خود را ثابت کند، در بعضی موارد ابهام ایجاد می کند. مسئله دیگر مربوط به عمق قسمت جام است. برخی اوقات یک فنجان کم عمق می تواند یک سیگنال باشد، در حالی که بار دیگر یک فنجان عمیق می تواند یک سیگنال غلط تولید کند. بعضی اوقات فنجان بدون دسته مشخص تشکیل می شود.

امروز بخرید؛ آموزش تحلیل تکنیکال (پیشرفته)

سوالات متداول

الگوی تکنیکال فنجان چیست؟

الگوی فنجان یا کاپ یا لیوان یک اندیکاتور تکنیکال است که در آن حرکت قیمت یک ابزار مالی یا سهام شبیه به “فنجان” است و به دنبال آن الگوی قیمت شکل می گیرد. این الگو به معنای یک فرصت خرید است که به مدت طولانی تحت امنیت قرار می گیرد. وقتی این قسمت از شکل گیری قیمت تمام شود، ابزار مالی ممکن است روند معکوس داشته و به اوج های جدیدی برسد. به طور معمول، الگوی فنجان و دسته بین هفت هفته تا بیش از یک سال طول خواهد کشید.

آیا الگوی یک فنجان و دسته صعودی است؟

به عنوان یک قاعده کلی، الگوهای فنجان و دسته یک الگوی صعودی است. ویلیام اونیل، بنیانگذار این انیدکاتور، چهار مرحله اصلی این الگوی تکنیکال را شناسایی کرد. ابتدا، تقریباً یک تا سه ماه قبل از شروع الگوی “فنجان”، یک ابزار مالی در روند صعودی به بالاترین سطح ممکن می رسد. دوم، ابزار مالی روند را ادامه خواهد داد و بیش از 50٪ از بالاترین سطح پایین رشد نمی کند و یک ته گرد ایجاد می کند. سوم، ابزار مالی به بالاترین سطح قبلی خود باز خواهد گشت، اما متعاقباً کاهش می یابد و قسمت “دسته” فنجان را تشکیل می دهد. سرانجام، قیمت دوباره رشد می کند، و از بالاترین حد خود که برابر با عمق نقطه پایین جام است، پیشی می گیرد.

چگونه الگوی فنجان و دسته را پیدا کنیم؟

فرض کنید که قیمت یک سهام اخیراً پس از حرکت چشمگیر به بالاترین سطح رسیده است، اما پس از آن اصلاح شده و تقریباً 50٪ سقوط کرده است. در این مرحله، یک سرمایه گذار ممکن است سهام را خریداری کند و پیش بینی کند که دوباره به سطح قبلی بازمی گردد. سهام سپس باشکست سطوح مقاومت، مجدداً رشد می کند و پس از آن به یک روند خنثی می رسد. در پایه پایانی الگو، سهام از این سطوح مقاومت فراتر رفته و 50٪ بیش از بالاترین سطح قبلی قرار می گیرد.

امروز بخرید؛ آموزش تحلیل تکنیکال (پیشرفته)