کار کردن به‌عنوان تحلیلگر سهام نیاز به استعداد و مهارت به‌خصوص دارد و یک حرفه بسیار جذاب است. این متخصصان بر روی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه تحقیق و پژوهش می‌کنند و توصیه‌های مربوط به خرید، فروش یا نگهداری را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. تحلیلگران معمولاً یک گروه خاص از شرکت‌ها یا یک صنعت به‌خصوص را موردمطالعه قرار می‌دهند. شرکت‌های کارگزاری که به‌عنوان بخش فروش در این صنعت در نظر گرفته می‌شوند، جهت ارائه مشاوره به سرمایه‌گذاران از تخصص و مهارت تحلیلگران بازارهای مالی بهره می‌برند. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که پول دیگران را مدیریت  و به‌جای آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، به‌عنوان بخش خرید در نظر گرفته می‌شوند، این شرکت‌ها نیز برای خرید ابزارهای مالی از مشاوره تحلیلگران سهام در بازار بهره می‌برند. اما این تحلیلگران در یک روز زندگی خود چه‌کار می‌کنند؟

دنبال کردن اخبار

معمولاً تحلیلگران سهام روز خود را بسیار زود شروع می‌کنند و  اخبار مرتبط با صنعت و شرکت‌ها را رصد و مطالعه می‌کنند. رصد و پایش اخبار از طریق روزنامه، تلفن، اینترنت، منابع داخلی و سایر منابع اطلاعاتی انجام می‌شود. آن‌ها همچنین روند توسعه بازارهای جهانی و اقتصاد کلان را دنبال می‌کنند. در طول روز، تحلیلگران تمام اخباری را که بر روی عملکرد شرکت یا صنعت موردنظرشان تأثیر می‌گذارد، دنبال می‌کنند و به‌تمامی اخبار دست‌اول دسترسی دارند. در روزهای پر نوسان بازار، پیگیری این اخبار مانند سوارشدن بر روی قطار هوایی است.

اطلاع به همکاران

یکی دیگر از جنبه‌های مهم کار تحلیلگران این است که همکاران خود را در جریان توصیه‌های مرتبط با خرید، فروش یا نگهداری قرار دهند تا کارگزاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بتوانند توصیه‌ها را به‌سرعت در اختیار مشتریانشان قرار دهند و یا در سرمایه‌گذاری‌هایشان تصمیمات مناسب اتخاذ کنند. این امر نیازمند تفکر خلاقانه و سرعت عمل است، به‌طوری‌که بتوانند در مدت‌زمان بسیار کم به داده‌های قابل‌اعتماد دسترسی پیدا کنند و اطلاعات پردازش‌شده را با یک روش کارآمد در اختیار همکارانشان قرار دهند. تحلیلگران باید تمام موارد بالقوه را پیش‌بینی کنند و آماده پاسخگویی به سؤالات باشند، همچنین ممکن است در برخی موارد به مشاوره تحلیلگران ارشد نیاز پیدا کنند.

ممکن است تحلیلگران در طول روز با همکاران، فعالین و سایر تحلیلگران ملاقات کنند و مبانی معادلات و معاملات را به‌خوبی درک و لمس کنند.

پایش گزارش‌ها و مسائل مرتبط با شرکت‌ها

تحلیلگران نسبت‌های مالی و درآمدی شرکت‌های تحت پوشش خود را پیش‌بینی و برآورد می‌کنند. شرکت‌ها در یک سال مالی اقدام به ارائه گزارش‌های آماری خود در هر سه ماه می‌کنند، تحلیلگران این گزارش‌ها را بررسی و نحوه عملکرد شرکت در یک دوره مشخص مالی را تعیین می‌کنند، همچنین مقادیر پیش‌بینی‌شده خود را با مقادیر واقعی شرکت مقایسه و تحلیل‌های مرتبط را ارائه می‌کنند. (همچنین بخوانید؛ نحوه محاسبه EPS).  تحلیل گران علاوه بر پیگیری اخبار عمومی و رویدادهای اقتصادی، هر تحول خاصی را که می‌تواند بر ارزش سهام  شرکت در گروه خاص خود تأثیر بگذارد، پیگیری می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک شرکت محصول جدیدی را معرفی کند که می‌تواند بر درآمد شرکت تأثیر بگذارد، تحلیلگران این خبر را ارزیابی می‌کنند و یافته‌های آن‌ها را در گزارش‌هایی که تولید می‌کنند، ارائه می‌دهند. ممکن است تحلیلگران این گزارش‌ها را به‌صورت روزانه به‌روز کنند.

ارتباط با مدیر شرکت

اغلب تحلیلگران با مدیران شرکت‌هایی که تحت پوشش‌دارند به‌صورت حضوری ملاقات می‌کنند تا بری برآوردها و پیش‌بینی‌هایشان به اطلاعات دقیق و به‌روزتر دسترسی پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند در ملاقات حضوری یا تماس‌های ویدئویی اطلاعات موردنظرشان را دریافت کنند. درحالی‌که مدیران اقدام به ارائه اطلاعات به تحلیلگران می‌کنند باید در نظر داشته باشند که اطلاعات تأثیرگذار بر قیمت و روند آتی قیمت سهام را در اختیار تحلیلگران قرار ندهند. چراکه این کار یک مزیت ناعادلانه برای تحلیلگران به ارمغان می‌آورد. هرچند که بسیاری از مدیران علاقه‌ای به ملاقات با تحلیلگران ندارند. هخمچنین تحلیلگران باید یک تصویر دقیق از پتانسیل سودآوری شرکت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند. پس باید در ارتباطشان با مدیران محافظه‌کار باشند چراکه خطر از دست دادن رابطه کاری با مدیران وجود دارد.

جمع‌بندی

تحلیلگران اغلب بیشتر از میانگین زمان کاری اکثر افرا به کار مشغول هستند، اما لزوماً اکثر زمان‌های خود را در جلسات خسته‌کننده با مدیران و سرمایه‌گذاران سپری نمی‌کنند. به‌طورکلی تحلیلگران اخبار را دنبال می‌کنند، همکارانشان را در جریان جدیدترین اطلاعات قرار می‌دهند، با مدیران شرکت‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، داده‌های خود را به‌روز می‌کنند و گزارش‌ها تحلیلی را در اختیار ذینفعانشان قرار می‌دهند.

منبعگروه مشاوران مالی سامان