اقتصاد یک دسته‌بندی وسیع است که شامل اقتصاد کلان و مالی است. اقتصاد کلان به رفتارهای بخش‌های بزرگی از بازار، مانند نرخ بیکاری کل کشور اشاره دارد. در مقابل، اصطلاح مالی در اقتصاد به روش‌های تولید و مدیریت پول اشاره دارد. زمانی که اقتصاددانان از مباحث مالی سخن می‌گویند به مواردی همچون نرخ بهره، قیمت‌ها و روند بازارهای مالی اشاره می‌کنند.

دو بخش از درخت اقتصاد

این دو بخش شامل اقتصاد کلان و مالی هستند که خروجی‌های اقتصاد هستند. معمولاً قانون‌گذاران، سیاستمداران، کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکار در خصوص مباحث اقتصاد کلان سخن می‌گویند. بااین‌حال دامنه موضوعات و برنامه‌های آن متفاوت است. اقتصاد یک علم اجتماعی است و چگونگی کارکرد بخش‌های توزیع و مصرف کالا و خدمات را در برمی‌گیرد.

اگر اقتصاد را به‌صورت یک درخت فرض کنیم، اقتصاد راهی برای توصیف پوسته آن و مالی راهی برای توصیف میوه درخت هست. پوسته و میوه هدف خاص خود رادارند. به‌عنوان پوسته، اقتصاد کلان روش سنجش چگونگی رشد اقتصادی در سطح کلان است. در مقابل مالی، آن چیزی است که اقتصاد تولید کرده (میوه): پول، سرمایه، اعتبار، دارایی، سرمایه‌گذاری و سایر موارد مشابه.

این اصلاحات به‌عنوان شاخص‌هایی به‌سلامت اقتصاد کشور کمک می‌کنند و نشان می‌دهند کدام مسیر رو به رشد و کدام مسیر روبه‌مرگ است.

مالی

میوه بازار پول، مالی است. مطمئناً مالی چیزی فراتر از پول است. مالی می‌تواند شامل بدهی، اعتبارات، بانکداری، دارایی و وام‌ها باشد. بسیاری از اقتصاددانان مالی را به‌صورت شخصی، شرکتی و عمومی تقسیم می‌کنند.

یکی از مفاهیم کلیدی مالی، ایجاد ارزش منصفانه محصولات یا خدمات است. شناختن چگونگی ارزیابی ارزش منصفانه برای سرمایه‌گذاران مهم است. سرمایه‌گذاران در بازار باید تصمیمات دقیق را بر اساس اعداد قابل‌سنجش اتخاذ کنند. دانش مالی برای این تصمیمات حیاتی است.

اقتصاد

اقتصاددانان از اقتصاد کلان برای توصیف بازارهای بزرگ مانند کل کشور و از اقتصاد خرد برای توصیف سیستم‌های کوچک‌تر مانند امور مالی شخصی استفاده می‌کنند. هنگام بحث در مورد اقتصاد کلان، اقتصاددانان اغلب در مورد نقش مداخله دولت در بازار، اغلب از اقتصاد کینزی و نظریه تقاضا سخن می‌گویند. این نظریه اقتصاد کلان، محصولی از اقتصاد افسردگی محسوب می‌شود، همان‌طور که Joh Maynard Keynes آن را در تلاش برای درک سیاست‌های ایالات‌متحده در دوران رکود بزرگ ایجاد کرد. اقتصاد کینزی بر تغییرات کوتاه‌مدت ناشی از مداخله دولت تمرکز دارد، درحالی‌که اقتصاد کلاسیک برای اثبات خود توصیه به ترک بازار می‌کند.

پیش‌بینی‌های اقتصادی

اقتصاددانان هر دو اقتصاد کلان و مالی را برای تصمیم‌گیری‌های خود استفاده می‌کنند. یک سرمایه‌گذار که مالی را درک می‌کند، بر اساس نرخ بهره، تورم و سایر پارامترها اقدام به اتخاذ موقعیت‌های سرمایه‌گذاری می‌کند. یک قانون گزار که اقتصاد کلان را درک می‌کند می‌داند که کدام سیاست مالی یا پولی بر اساس شیوه‌ای که اقتصاد درگذشته قبول کرده است، کار خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان