بسیاری از افراد تصور می کنند که برنامه بودجه مالی یک طرح مالی خشک و بدون انعطاف است. هرچند که بودجه نباید از حقیقت فاصله داشته باشد. در ادامه این مقاله چند روش بودجه بندی ارائه شده است که می توانید باتوجه به اهداف و سلیقه خود یکی از آنها را به منظور مدیریت و برنامه ریزی مالی خود انتخاب و دانلود کنید. در ادامه برخی از محبوب ترین روش های بودجه بندی معرفی شده است.

به منظور دانلود برنامه بودجه آماده، کلیک کنید

برنامه بودجه سنتی

برنامه بودجه سنتی، طرح مالی است که اولین بار به ذهن هرکسی می تواند برسد. در این طرح، درآمد و هزینه های خود را لیست و اختلاف آنها را در ستون سوم محاسبه می کنید. هرچند که بدیهی است باید درآمد بیشتر از هزینه باشد.

بیشتر بدانید؛ تفاوت بودجه‌بندی و پیش‌بینی‌های مالی

سپس اهداف خود را در هربخش (خوراکی، تفریحات، سرگرمی، دارو، تحصیل و غیره) تعریف می کنید.

این روش بودجه بندی برای افرادی که جزئی نگر هستند و زمان بیشتری دارند، توصیه می شود. اما برای افراد مبتکر که به دنبال خلاقیت هستند، این طرح بودجه را پیشنهاد نمی کنیم. ( دانلود فایل پیش بینی شرایط مالی در زمان بازنشستگی).

بودجه 50/30/20

طرح مالی 50/30/20 یک برنامه ساده است که در آن هزینه های خود را به سه گروه؛ نیازها، خواسته ها و پس انداز تقسیم می کنید.

براساس این طرح مالی، 50 درصد درآمد باید صرف خواسته ها شود، 30 درصد به نیازها اختصاص می یابد و 20 درصد نیز پس انداز شود.

نیازها باید شامل نیازهای اساسی باشند. به طور مثال برخی از خوراکی ها در دسته نیازهای اساسی و برخی دیگر در دسته خواسته ها قرار می گیرند. به عنوان مثال؛ میوه و سبزیجات و برنج در دسته نیاز اساسی قرار می گیرند در حالی که خرید کیک شکلاتی و یا ویفر کاکائویی با طعم پسته در دسته خواسته ها قرار می گیرند. ولی همگی در بخش مواد غذایی قرار دارند.

خالی از لطف نیست که در خصوص راهکارهای افزایش درآمد هم (اینجا کلیک کنید) بیشتر بدانیم.

طرح بودجه 80/20

این طرح مالی حتی از 20/30/50 نیز آسان تر است. طبق این استراتژی پس اندازی، شما پس انداز را افزایش و مابقی درآمد را خرج می کنید. در نظر داشته باشید که این نکات بودجه بندی می تواند باعث افزایش اثربخشی مدیریت برنامه ریزی مالی شما شود.

بیست درصد، حداقل مقداری است که باید پس انداز کنید. حداقل باید برای بازنشستگی خود پس انداز داشته باشید. بقیه موارد شامل پس انداز برای هزینه های اضطراری، تعویض و یا خرید خانه، تعمیر مسکن و سایر موارد می تواند شود.

بسته به میزان پس انداز شما، درصد بودجه می تواند به 70/30 و یا 60/40 نیز تغییر کند.

(آیا می دانستید علاوه بر پس انداز باید سرمایه گذاری هم داشته باشید؟ برای مطالعه بیشتر در این زمینه کلیک کنید)

زیبایی این طرح بودجه این است که وقتی درصد پس انداز شما رعایت شود دیگر نگرانی هزینه های خود را نخواهید داشت.

آیا به دنبال یک فایل اکسل بودجه بندی مالی هستید؟ کلیک کنید

روش حساب های زیرمجموعه پس انداز

این همان روش قبل است با این تفاوت که بخش پس انداز خود را به صورت کمی، هدفمندتر می کنید. به طوری که براساس اهداف مالی خود تعیین می کنید که چقدر به پس انداز نیاز دارید.

شما چند حساب پس انداز باز می کنید و براساس اهداف مختلف مانند سفر، خرید ماشین، تعمیر خانه و غیره شروع به افزایش موجودی پس انداز می کنید.

ابزارها و نرم افزاری بودجه بندی

این یک روش بودجه بندی نیست اما بیان آن خالی از لطف نیست. بسیاری از افراد که می خواهند بودجه بندی کنند می توانند بدون صرف زمان، یک اپلیکیشن بودجه بندی یا برنامه ریزی مالی دانلود کنند.

به منظور آشنایی با نرم افزار های مالی و یا دانلود آن ها، اینجا کلیک کنید.

گردآوری شده توسط تیم تولید محتوای گروه مشاوران مالی سامان