افراد ازلحاظ قانونی، الزامی برای نگهداری پرونده و اسناد مالی ندارند. اما انجام ندادن این کار می‌تواند از دیدگاه مالی و مالیاتی بسیار پرهزینه باشد. صورتحساب بانک و یا تسهیلات شما ممکن است صحیح نباشد و شما هم متوجه آن نشده باشید و زمانی آن را متوجه شوید که کار از کار گذشته باشد. ممکن است قسطی را فراموش کنید و دیرتر پرداخت کنید و شامل جریمه دیرکرد در پرداخت شوید. و یا ممکن است نسبت هزینه به درآمد خود را بررسی نکنید و یا اصلاً از آن اطلاعی نداشته باشید. بنابراین پیگیری امور مالی شخصی شما، امری منطقی است.

متخصص استخدام کنید یا خودتان انجام دهید؟

ثبت درآمد و هزینه‌های شما، کار دشواری نیست (شما نیاز به دانش حسابداری ندارید تا از اعداد سر دربیاورید) اما برای انجام درست این کار زمان و تلاش لازم است. اینکه چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید، کاملاً به نظر شما بستگی دارد. شما می‌توانید یک کارشناس استخدام کنید (برای این کار با مشاوران ما تماس بگیرید) یا خودتان همه کارها را انجام دهید و یا ترکیب این دو باهم، پیشنهاد می‌شود حتماً ازنظر کارشناسان مرتبط در این زمینه بهره‌مند شوید.

گزینه ۱: استفاده از متخصصین

اگر زمان ندارید و یا معتقد هستید که زمان شما بیشتر از این‌ها ارزش دارد، پیشنهاد می‌کنیم از یک متخصص در زمینه حسابداری شخصی بهره ببرید (جهت اطلاع بیشتر کلیک کنید). یک مشاور حرفه‌ای انتخاب کنید که یک یا همه موارد زیر را با توجه به اهداف مالی شما انجام دهد:

  • مشاور نگهداری اسناد: این مشاور فقط می‌تواند خدمات اضافه‌ای شامل پرداخت قبض و صورتحساب‌ها، بررسی صورتحساب‌های بانکی و بررسی وضعیت وام‌های شمارا انجام دهد. نرخ هزینه مشاوره حسابداری شخصی می‌تواند ساعتی باشد و بسته به نوع خدمات، هزینه‌ها متفاوت است.
  • حسابداری: این مشاور فردی است که در دانشگاه مدرک تخصصی حسابداری را اخذ کرده است و می‌تواند تمامی امور حسابداری شمارا انجام دهد. نرخ این مشاور به‌مراتب بیشتر است.
  • مدیر مالی: این مشاور مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی در زمینه مدیریت مالی دارد و می‌تواند تمامی امور مالی شمارا به‌سادگی مدیریت کند. (مشاوران گروه مالی سامان خدمات مشاوره مالی را در سطح استاندارد بین‌المللی ارائه می‌دهند)

برای امور بسیار معمولی مالی، گزینه اول (مشاور نگهداری اسناد) همان مشاوری است که شما نیاز دارید. اکثر مردم از حسابدار شخصی استفاده نمی‌کنند. فقط ثروتمندان می‌توانند از هزینه‌های مشاوره حسابدار شخصی بربیایند. مشاور اسناد شما می‌تواند قرارهای ملاقات شمارا هم برنامه‌ریزی کند. این نوع مشاوره بسته به درخواست شما می‌تواند حضوری یا آنلاین باشد.

گزینه ۲: خودتان حسابداری کنید

برای این منظور می‌تواند از نرم‌افزارهای بسیاری که در بازار برای حسابداری شخصی طراحی‌شده‌اند بهره ببرید. این نرم‌افزارها در پلت فرم‌های مختلف قابل‌اجرا هستند. نرم‌افزاری را تهیه کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • ایجاد بودجه ماهیانه
  • پایش وضعیت مالی
  • پرداخت آنلاین صورتحساب و قبض
  • مدیریت دارایی
  • همگام‌سازی حساب بانکی

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما به‌صورت کاملاً رایگان تماس بگیرید.

گزینه ۳: ترکیب دو گزینه فوق

شما می‌توانید با مشاور مالی‌ای کار حسابداری خود را شروع کنید که به شما در یادگیری حسابداری شخصی کمک کند. به دنبال مشاوری باشید که در نرم‌افزار موردنظر شما تخصص داشته باشد. با استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط و تکمیل اطلاعات مالی شما قادر خواهید بود در مدت کوتاهی حسابدار شخصی خود شوید. مشاور همچنین می‌تواند به‌صورت دوره‌ای (به‌طور مثال هر دو یا سه ماه یک‌بار) امور مالی و پیشرفت یادگیری شما در حسابداری شخصی را کنترل کند و مطمئن شود که تمامی امور مالی را به‌درستی انجام داده‌اید و به شما بازخورد بدهد.

آیا برای تدوین طرح بودجه مالی نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید.