درمجموع هفت کوین وجود دارند که در دسته اکوسیستم کریپتوکارنسی ها قرار می‌گیرند. هدف از طراحی این کوین‌ها، تقویت سهولت استفاده از فضای رمزنگاری از طریق اجزای مختلف حمایت‌کننده شامل تبادل غیرمتمرکز، استانداردهای باز برای app ها و بسیاری از اجزای دیگر است. در ادامه کوین‌هایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند را معرفی می‌کنیم:

Nebulas (NAS)

همان‌طور که Google صفحات مختلف را نشان می‌دهد، Nebulas هم یک بلوک در حال تکامل است که پروژه‌های بلاک چین را نشان می‌دهد، قراردادهای هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps و دارایی‌ها با استفاده از الگوریتم رتبه‌بندی Nebulas بر اساس داده‌ها مرتب می‌شوند. Nebulas به‌عنوان Google دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، اما تمایز اصلی Nebulas این است که موتور جستجوی آن، خصوصی‌سازی اطلاعات کاربران را تسهیل می‌کند. این کار باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ و متمرکز نتوانند از اطلاعات مشتریان به نفع خودشان بهره‌برداری کنند.

توسعه‌دهندگان این سیستم درازای توسعه و اجرای Nebulas، کوین(NAS)  را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. Nebulas این کار پروتکل مشوق توسعه‌دهندگان نام گرفته است. به‌طوری‌که باعث افزایش مشارکت در توسعه شده است، پاداش‌ها بسته به اینکه چقدر dApp یا قراردادهای هوشمند بازدید داشته باشند، تعیین می‌شوند.

Waves (WAVES)

Waves یک پلت فرم منبع باز بلاک چین است که از توسعه قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند (درست مانند Ethereum) و به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن خودشان را خلق کنند. فرقی نمی کند که انگیزه آن جمع‌آوری منابع مالی برای پروژه‌ها، توسعه برنامه وفاداری و پاداش و یا ساخت app کریپتوکارنسی ها باشد، Waves می‌تواند پلت فرم مناسبی برای توسعه‌دهندگان باشد. افراد می‌توانند با Waves کمتر از یک دقیقه توکن خود را بسازند. Waves همچنین شامل یک مبادله غیرمتمرکز DEX است که در آن افراد می‌توانند به مبادله توکن های تولیدی خود با دیگر توکن های تولیدشده در سیستم بپردازند.

Salt (SALT)

فناوری امن و خودکار وام‌دهی SALT یک پلتفرم وام‌دهی در بلاک چین است که به کاربران درازای کریپتوکارنسی هایشان (ارزدیجیتال) وام به‌صورت پول نقد پرداخت می‌کند، ضمانت پرداخت اقساط، ارزهای دیجیتال مشتریان خواهد بود. SALT یک مدل جهت مشترک شدن در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در آن می‌توانند یکی از سه سطح عضویت را انتخاب کنند، در بالاترین سطح اشتراک، کاربر می‌تواند بیشترین مبلغ وام را دریافت کند، همچنین در پرداخت اقساطش انعطاف بیشتری دارد و در این سطح SALT از کوین‌های جدید هم پشتیبانی می‌کند.

Chainlink (LINK)

ChainLink خدمات غیرمتمرکز اوراکل است و به‌عنوان پلی بین دنیای دیجیتال بلاک چین و دنیای واقعی کسب‌وکار عمل می‌کند. Oracles اتفاقات دنیای واقعی را صحه‌گذاری می‌کند و تائید می‌کند که این اتفاقات را برای استفاده در قراردادهای هوشمند وارد دنیای بلاک چین می‌کند.

با استفاده از ChainLink، شبکه oracles داده‌های خارجی، داده‌های دنیای واقعی از طریق API ها، استخرهای داده و دیگر نقاط بازیابی داده را جمع‌آوری و به بلاک چین انتقال می‌دهد تا قراردادهای هوشمند به‌درستی کار کنند. ChainLink یک پروژه ERC20 است که بر روی پلت فرم Ethereum نوشته‌شده است.

Waltonchain (WTC)

Waltonchain یکی دیگر از پروژه‌های بلاک چین است که اینترنت اشیاء یا IoT را با فنّاوری بلاک چین مرتبط می‌سازد که یک سیستم مدیریتی برای صنعت زنجیره تأمین ایجاد می کند. با استفاده از حس‌گرهای نوآورانه RFID، اقلام در سراسر زنجیره تأمین برای افزایش دقت و شفافیت پایش می‌شوند.

Waltonchain دارای بلاک چین بومی خود است که بر اساس مکانیسم Proof of Stake & Trust (PoST) عمل می‌کند و قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند و به آن‌ها اجازه ساخت زیربلاکچین یا subchains را می‌دهد. Subchains به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا توکن خودشان را خلق کنند و از مکانیسم‌های مختلف جهت تائید تراکنش‌ها بهره ببرند.

Ethos (ETHOS)

Ethos یک نوع ارز دیجیتال است که به جریان اصلی بازار راه پیدا می‌کند و به هرکس اجازه می‌دهد تا صاحب یک ارز دیجیتال شود. Ethos خدمات زیادی برای پذیرش در بازار را توسعه داده است، به‌طور مثال می‌توان به؛ درگاه‌های پرداخت پول فیات، کیف پول‌های (wallets) چندمنظوره ارز دیجیتال، راهکارهای مدیریت ثروت و پلت فرم آموزشی، اشاره کرد. مزیت رقابتی Ethos، کیف پول چندمنظوره ارز دیجیتالش است، که به کاربران اجازه می‌دهد انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را در یک کیف ذخیره کنند. این کیف بر روی دستگاه‌های موبایل قابل‌نصب است.

Aion (AION)

Aion سومین نسل multi-tiered بلاک چین است که بر سه جزء اصلی بلاک چین تمرکز دارد: مقیاس‌پذیری، حریم خصوصی و قابلیت همکاری. شبکه AION خواهان ارتقاء قابلیت همکاری بین بلوک‌های مختلف هست، AION’s  token bridge قابلیت جابجایی کوین‌ها بین دو بلاک چین را فراهم می‌کند. این فرآیند مشابه SAWP در بازارهای مالی است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان