نرخ جفت ارز EUR/USD پس از چهار روز متوالی با کاهش قیمت، روز سه‌شنبه به کمترین مقدار خود رسید. قیمت این جفت ارز از سطح ۱٫۱۴۰۰ افت کرد و در حدود ۱٫۱۳۴۰ معامله شد که پایین‌ترین قیمت از جولای ۲۰۱۷ است. نرخ مبادله از اواخر هفته گذشته کاهش‌یافته، هرچند که حدود دو ماه نیم روند نزولی و مومنتوم ضعیف را تجربه کرد.

افت EUR / USD با افزایش شاخص دلار آمریکا (DXY) همراه است، که در ۱۳ ماه گذشته به بیشترین مقدار خود رسید. درست مانند نرخ مبادله، DXY از اواخر ماه مه در روند خنثی قرار داشت تا اینکه آخر هفته به ماکزیمم قیمت خود رسید. این شاخص با مقاومت میانگین متحرک هفته‌ای ۱۰۰ و ۲۰۰ دوره و همچنین میانگین متحرک ماهانه با دوره ۲۰، روبرو بود. شکست مقاومت‌ها باعث رشد بیش‌ازپیش دلار شد، اگرچه این اسکناس سبز نسبت به تمام ارزهای دیگر رشد نشان نداده، چراکه در جفت ارز USDCAD و USDCHF شاهد افزایش روند قیمت نبودیم.

روند USD/CHF از زمان تقویت ارزش دلار در سال گذشته و تغییرات شدید مومنتوم، تغییر روند نداده است و همچنان در محدوده یک سال گذشته قرار دارد. USD/CAD هم در محدوده کوچک‌تر اما در اوایل ژوئن آغاز شد و همچنان در محدوده ۳۰۰ پیپ معامله می شود.

نگرانی از وضعیت بحران مالی ترکیه در هفته‌های اخیر موجب شد تا معامله گران تکنیکال منتظر قرارگیری لیر بالای ۷ نسبت به دلار باشند. بازتاب معاملات هفته نشان از بازده ۴۶ درصدی ماهانه در این جفت ارز داشت. از سه‌شنبه گذشته نرخ مبادله این جفت ارز بیش از ۲۰ درصد رشد داشته و با کاهش ۷٫۴ درصدی امروز، این جفت ارز در نرخ ۶٫۳۵ مبادله می‌شود. اصلاحات امروز در بازار جهانی سهام موجب تسریع در روند بازار شده است، اما نگرانی‌های جاری همچنان موجب تقویت دلار می‌شود.

پس از ارائه آخرین گزارش‌های رشد و تقویت دلار شاهد افزایش معاملاتی آتی در بازار Futures بودیم. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که نرخ دلار در یک هفته جاری به بیشترین مقدار خود می‌رسد. همچنین یکی از دلایل کاهش ارزش یورو در بازار به دلیل افزایش موقعیت‌های فروش یورو در بازار آتی است به‌طوری‌که تابه‌حال ۱۱ هزار قرارداد فروش یورو در بازار آتی به ثبت رسیده است.

اگرچه شاخص دلار، سه بار میانگین متحرک را شکسته است اما EUR/USD تنها دو میانگین متحرک از سه میانگین را شکست داده است. در حال حاضر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در محدوده ۱٫۱۳۵۷ ساکن مانده است و وضعیت قرارگیری نرخ ارز هفته بعد نسبت به آن بسیار مهم است. میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای همچنین در محدوده ۱٫۱۴۶۵ قرار دارد، به‌طوری‌که در راستای دو مقاومت تاریخی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در چارت قیمتی هفتگی قرارگرفته است. همچنین ریتریسمنت ۵۰% از سال گذشته در نرخ ۱٫۱۴۴۸ یک همبستگی قوی با این خطوط به وجود آورده است. تمامی این نقاط در کوتاه‌مدت مؤثر هستند و فعلاً باید منتظر واکنش قیمتی باشیم. در مقابل سطح مقاومت ۱٫۱۴۰۲ دیده می‌شود که نشان از قیمت بسته شدن جفت ارز در هفته گذشته دارد.

حمایت ضعیف از جفت ارز در ۱٫۱۳۰۰ تنها به دلیل اهمیت روان‌شناختی است. همچنین نتایج انتخابات اعلام‌شده سال ۲۰۱۶ به‌عنوان سطح مقاومت در نیمه اول ژوئن سال گذشته عمل کرد. همپوشانی بیشتر در این سطح از افزایش ۱۶٫۸ درصدی فیبوناچی محسوب می‌شود که از روند صعودی که از اواخر ماه مه تا اواسط ژوئن انجام شد، به وجود آمده است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان