مشاوره مالی چیست؟

یک مشاوره مالی به مشتریانش راهکارهای مالی ارائه می دهد. مشاوران مالی می توانند خدمات مختلفی مانند مدیریت سرمایه گذاری، برنامه ریزی مالیاتی و برنامه ریزی املاک ارائه دهند. مشاوران مالی خدمات گسترده ای را از مدیریت سبد سهام تا فروش محصولات بیمه ارائه می دهند. (همچنین بخوانید؛ سؤالاتی که زمان ساخت پرتفوی باید بپرسید).

در کشورهای مختلف، مشاوران مالی نیازمند دریافت گواهی نامه های معتبر و مشخص به منظور اجازه فعالیت دارند.

ویژگی های کلیدی

  • مشاوره مالی یک حرفه است به طوری که تخصص خود را به منظور بهبود تصمیم گیری مشتری درخصوص امور مربوط به پول، امور مالی شخصی و سرمایه گذاری ارائه می دهد.
  • مشاوران مالی می توانند به صورت مستقل کار کنند یا ممکن است توسط یک شرکت بزرگ اقتصادی به کار گرفته شوند. مشاوران باید به منظور ارائه مشاوره مجوز دریافت کنند.
  • برخلاف کارگزاران بورس که به آسانی سفارشات را در بازار اجرا می کنند، مشاوران مالی، مشتریان را به منظور اخذ تصمیمات آگاهانه راهنمایی می کنند.

درک مفهوم مشاوره مالی

مشاور مالی یک اصطلاح کلی است و تعریف دقیقی از این حوزه وجود ندارد و انواع مختلف متخصصان مالی در این حوزه قرار می گیرند. کارگزاران بورس، نمایندگان بیمه، مشاوران مالیاتی، مدیران سرمایه گذاری و برنامه ریزان مالی همه اعضای گروه مشاوران مالی هستند. هرچند برنامه ریزان املاک و مستغلات نیز در این حوزه می توانند قرار بگیرند. با این حال باید در نظر داشت که تعریف اصلی مشاوره، ارائه راهنمایی است.

همچنین بخوانید؛ در چه صورت به مشاور مالی نیاز ندارید.

مثال هایی از مشاوره مالی

آنچه معمولاً از واژه مشاور مالی برداشت می شود می تواند شامل فروشنده کالا، بورس اوراق، یا یک نماینده بیمه شود. یک مشاور مالی باید یک کارشناس تحصیل کرده، دارای مجوز، باتجربه و حرفه ای باشد که به نمایندگی از مشتریان خود و بدون تعصب به سازمان های مالی باشد.

به طوری کلی، مشاور مالی یک مشاور مستقل و با هدف افزایش منافع مشتریانش است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان