مشاوره مالی یکی از مباحث پرطرفدار این روزها است. از مشاوران خودکار، کارگزاران و مشاوران مستقل مالی تا برنامه ریزان مالی، وجود دارند افرادی که پول شما را مدیریت کنند. آیا این به معنی استخدام یک فرد حرفه ای جهت مدیریت پول و برنامه ریزی مالی است؟ نه لزوماً.

با کمی هوش، مقدار کافی زمان و مطالعه هدفمند، ممکن است بتوانید خودتان مشاور مالی خودتان باشید. بدیهی است که هیچکس برای شما به صورت رایگان کار نمی کند و اگر یک مشاور مالی استخدام کنید، باید دستمزد خدمات وی را بپردازید. (همچنین بخوانید؛ در چه صورت به مشاور مالی نیاز ندارید).

خودتان انجام دهید

زمانی که صحبت از مباحث مالی می شود، برخی از افراد توانایی برنامه ریزی برای آینده مالی خود را دارند. درصورتی که پنج معیار ذیل را در خودتان می بینید، می توانید بهترین برنامه ریز مالی برای زندگی خود باشید؛

  1. از مطالعه و یادگیری مطالب مالی شامل؛ مالیات، سرمایه گذاری، وام و برنامه ریزی مالی لذت می برید. مقادیر زیادی از این دست کتاب ها، مقالات مرتبط و پژوهش های مالی در خصوص برنامه ریزی شخصی مالی، سرمایه گذاری و تامین مالی وجود دارد. اگر شما هم این موضوع را دوست دارید، شاید وقت آن رسیده که پول خود را مدیریت کنید. در واقع، samanwealth آموزش های بسیاری را در مورد موضوعات متنوع مالی و برنامه ریزی مالی فراهم کرده است.
  2. شما وقت دارید که وضعیت مالی فعلی خود را به طور منظم بررسی کنید و برنامه ای برای آینده داشته باشید. اگر شما در پایش هزینه های شخصی، پس انداز و سرمایه گذاری ها مهارت دارید، این احتمال وجود دارد که بتوانید یک برنامه ریز حرفه ای برای مباحث مالی خود باشید. گام اول در مدیریت هوشمند پول، پیگیری موفقیت آمیز پول و گام دوم، پس انداز است. اگر بدهی خود را خوب مدیریت کنید، تصمیمات مالی عاقلانه خواهید گرفت. درنهایت اگر قادر به استفاده از نرم افزارهای مالی باشید، قادر به برنامه ریزی برای اهداف مالی و بازنشستگی خود خواهید بود. (همچنین بخوانید؛ اهمیت تدوین طرح مالی سالانه).
  3. در اخذ تصمیمات مالی راحت و در مورد برنامه ریزی بازنشستگی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. در حال حاضر ممکن است پول زیادی نداشته باشید، اما اگر کار دارید و پس انداز و سرمایه گذاری می کنید، ممکن است چند صفر دیگر به انتهای ارزش خالص دارایی های شما اضافه شود. اگر با مدیریت مبلغ زیاد پول احساس راحتی می کنید، نیازی به مشاور ندارید، درصورتی هم که نیاز به مشاور مالی داشتید می توانید هر زمان یک مشاور استخدام کنید. (همچنین دانلود کنید؛ فایل برنامه ریزی بازنشستگی در اکسل).
  4. با نوسانات بازارهای مالی مشکلی ندارید و می توانید به راحتی بالا و پایین های بازار را مدیریت کنید. زمانی که به عنوان مشاور مالی، به خودتان خدمت می کنید، مهم است که با تماشای نوسان ارزش خالص سبد سهام راحت باشید. اگر شما می توانید نوسانات بازار را به خوبی تحمل کنید و در زمان روند نزولی شدید احساس فروش نداشته باشید، ممکن است به مشاور مالی خبره در بازار بورس نیاز نداشته باشید. (برای دریافت تحلیل بازارهای مالی، اینجا کلیک کنید).
  5. شما به اندازه کافی باهوش هستید که یک حساب بیمه بازنشتگی برای خود افتتاح کرده باشید. تا زمانی که در مسیر پس انداز و سرمایه گذاری و در حال نگهداری یک پرتفوی متنوع هستید، باید حساب بازنشستگی خودتان را هم مدیریت کنید.

جمع بندی

مدیریت پول و سرمایه گذاری علم فضایی نیست. اگر شما در هزینه های خود نظم دارید و برای پس انداز، برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری طرح و نقشه دارید، ممکن است صلاحیت خوبی برای مدیریت امور مالی خود داشته باشید. با یادگیری امور مالی شخصی و سرمایه گذاری اولیه بدون نیاز به صرف پول برای استخدام مشاور، می توانید ثروت خود را به راحتی افزایش دهید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان