تأثیر ارز خارجی چیست؟

تأثیر ارز خارجی به سود و زیان حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خارجی به علت تغییر در ارزش دارایی‌های مبادله شده با یک ارز خارجی به‌جز ارز پایه شرکت یا ارز داخلی، گفته می‌شود. افزایش ارزش ارز داخلی به این معنی است که سرمایه‌گذاران خارجی در صورت تبدیل سود به‌دست‌آمده به ارز پایه، بازده پایین‌تری خواهند داشت و برعکس.

ساختار تأثیرات ارز خارجی

سرمایه‌گذاری‌های خارجی به دلیل نوسانات ارزی و نرخ تبادل ارز بین کشورها، بسیار پیچیده است. سرمایه‌گذاری با کیفیت بالا در یک کشور خارجی ممکن است به دلیل ضعیف بودن ارز محلی، بی‌ارزش باشد. خرید دارایی‌های داخلی توسط بدهی (وام) خارجی به دلیل کاهش سریع ارزش ارز داخلی یا افزایش سریع ارزش ارز خارجی در چندین مورد موجب ورشکستگی شده است.

ارز چگونه بر سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد

تغییرات ارزی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در سرمایه‌گذاری‌های خارجی داشته باشد. سرمایه‌گذاری در اوراق با یک ارز باارزش می‌تواند باعث افزایش بازدهی شود، درحالی‌که سرمایه‌گذاری در اوراق مبتنی بر یک ارز باارزش پایین باعث کاهش بازدهی خواهد شد.

برای مثال، تعدادی از شاخص‌های سهام اروپا در سه‌ماهه اول ۲۰۱۵ به بالاترین مقدار خود رسیدند، اما سرمایه‌گذاران آمریکایی (با ارز پایه دلار) به دلیل کاهش قیمت یورو نسبت به دلار در سه‌ماهه اول ۲۰۱۵ با بازدهی بسیار کمتری روبه‌رو شدند.  در همین حال نوسانات یورو باعث افزایش بازده Deutsche Borse Dax شد.

کامودیتی هایی که به دلار قیمت‌گذاری می‌شوند ممکن است در زمان افزایش قیمت دلار با کاهش شدید تقاضای جهانی مواجه شوند. این کاهش تقاضا به‌طور مستقیم بر درآمد تولیدکنندگان تأثیر می‌گذارد هرچند بخشی از این خسارت توسط ضعف در ارز خارجی جبران می‌شود.

چگونه تأثیرات ارز خارجی را کاهش دهیم

زمان سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی، بازده به‌طور مستقیم به هر دو عامل عملکرد سرمایه‌گذاری و ارز پایه بستگی دارد.

در حالت ایدئال، سرمایه‌گذار بیشترین سود را زمانی که ارزش سرمایه‌گذاری بین‌المللی به‌طور هم‌زمان با تقویت نرخ ارز افزایش می‌یابد، خواهد برد. مهم است به خاطر داشته باشید که ریسک نوسانات ارزی بر روی بازده احتمالی تأثیر می‌گذارد.

سرمایه گذران خارجی با سرمایه اولیه بالا می‌توانند با استفاده از ابزارهای مختلف مالی مانند options, forwards، قراردادهای آتی ارز و غیره ریسک نوسانات ارزی را پوشش دهند. برخی از سرمایه‌گذاران نیز از صندوق‌های قابل معامله ETF مبتنی بر جفت ارز به‌عنوان اهرم استفاده می‌کنند.