قیمت طلای جهانی در زمان وجود ترس در بازار بیشتر می‌شود، اگرچه یکی از عمده دلایل این افزایش قیمت فروشندگان هستند، اما با تشدید تنش‌های تجارت جهانی شاهد خسارات خالص خواهیم بود. باوجود متلاطم بودن بازارهای اصلی، به‌ویژه حرکات قیمتی شارپ و نوسانات شدید در بازارهای سهام، قیمت طلا در هفته گذشته تغییرات بسیار کمی را تجربه کرد. پس‌ازاینکه هر اونس طلا محدوده قیمتی ۱۳۵۰ دلار را شکست، قیمت در محدوده ۱۳۳۰ دلار تنظیم شد. بی‌ثباتی موجود در بازارهای مالی مسئول تحولات اقتصادی اخیر بوده است.

داده‌های تورم در تقویم اقتصادی آمریکا در طول هفته بر بازار تسلط داشتند و پیامدهای مهمی برای سیاست‌های پولی به همراه خواهند داشت. آخرین اطلاعات قیمتی تولیدکنندگان در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود و به‌عنوان دسر مصرف‌کنندگان قیمت، در روز چهارشنبه سرو خواهند شد. پس از جهش قیمتی در ماه ژانویه، داده‌های قیمتی فوریه با پیش‌بینی‌های صورت گرفته تطابق داشت و تا به امروز تأثیر کمی از کاهش تورم در بازار دیده‌شده است که این امر از افزایش بازده اوراق قرضه جلوگیری کرده است.

پیش‌بینی‌های ماه مارس حاکی از افزایش قیمت‌های ماهانه بود، همچنین انتظار می‌رفت که نرخ‌های سالانه با توجه به تأثیرات کاهش قیمت در ماه مارس ۲۰۱۷، افزایش یابد. افت قیمتی بیش از انتظار در ماه مارس، موجب بیشتر شدن نگرانی‌ها در زمینه تورم می‌شود که باعث افزایش فشار بر روند کاهشی بازده اوراق قرضه می‌شود. دلار هم به‌نوبه خود تمایل دارد زمین‌بازی را از دست بدهد و ترکیب این موارد نوسانات قیمتی طلا را پی‌ریزی می‌کنند. با توجه به این موضوع که طلا برای پوشش ریسک در مقابل تورم بلندمدت بکار گرفته می‌شود و تورم تمایل دارد حمایت‌های تاریخی طلا را بشکند، وضعیت بسیار پیچیده‌تر شده است. افزایش تورم بیش از انتظار باعث فشار بر دلار و افت قیمتی طلا خواهد شد.

Federal Reserve نیز در روز چهارشنبه مصوبه نشست ماه مارس Federal Reserve Open Market Committee را منتشر خواهد کرد. بازارها به دنبال شواهد مسیر تغییر نرخ بهره در ماه‌های آینده خواهند بود، به‌این‌ترتیب حتی بیان کردن تغییرات نرخ بهره بر احساسات بازار تأثیر بسزایی خواهد داشت. شواهد نشان می‌دهد بسیاری از سیاست‌های پولی و مالی در نظر دارند طلا را در بازار ضعیف‌تر کنند. نظر سیاست‌گذاران فدرال رزرو در طول هفته به‌دقت زیر نظر گرفته خواهد شد، به‌خصوص پس از انتشار نرخ تورم.

روند پایه ریسک‌پذیری با تمرکز بر سیاسات تجاری هم این هفته بسیار مهم خواهد بود، همچنین تحولات تجاری چین و آمریکا تأثیر کلیدی بر روند قیمت خواهند گذاشت. اگرچه تعرفه‌ها در هر دو طرف اعلام‌شده است، اما تاکنون پیاده‌سازی و اجرانشده‌اند. بنابراین مذاکرات جهانی، باعث افزایش سفته‌بازی باهدف کسب سود از اختلاف تعرفه‌های آتی خواهد شد این در حالی است که افزایش بحران‌های لفظی در بازار باعث ترس شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال تدوین قرارداد موقتی NAFTA در ۱۳ آوریل در پرو است. یک موضع کلی در خصوص تجارت از سوی آمریکا باعث کاهش تنش‌های بازار می‌شود.

گزارش ماهانه وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده در هفته آتی منتشر می‌شود و تأثیر بسزایی بر تنش‌های موجود در بازار خواهد داشت. هر حرکتی که در خصوص ارز چین انجام شود باعث افزایش تنش‌ها خواهد شد، اگرچه خزانه‌داری در معرض سیاست‌گذاری در این مورد قرارگرفته است به‌ویژه که یوان از زمان گزارش قبلی مستهلک نشده است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان