مقدمه‌ای بر تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یک روش ارزیابی سرمایه‌گذاری است که شامل تحلیل‌های آماری فعالیت بازار است. در این تحلیل با استفاده از نمودارهای قیمت و سایر شاخص‌ها، الگوی هایی به دست می‌آیند که می‌توانند در تصمیم‌گیری برای انجام معاملات استفاده شوند (همچنین بخوانید؛ آیا ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی جدید می‌باشند؟)

اساساً تحلیل تکنیکال، پیش‌بینی قیمت آتی با توجه به نمودار قیمت و اندیکاتورهای تکنیکال است، شما چیزهایی در نمودار قیمت می‌بینید که کارگزاران وال‌استریت هم می‌بینند.

تحلیل تکنیکال می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود، که می‌تواند شامل، الگوهای قیمتی، اندیکاتورهای آماری و اسیلاتور ها، تحلیل زمانی و یا ترکیب همه این موارد باشد. تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال و بنیادی در استفاده از داده‌های تاریخی قیمت و حجم معاملات است. تمرکز تحلیل تکنیکال بر آینده است، و بهترین پیش‌بینی کننده حرکات آتی قیمت، همان داده‌های تاریخی معاملاتی در گذشته هستند.

یک اصل اساسی در تحلیل تکنیکال این است که نمودار قیمتی، تمامی اطلاعات لازم و موجود را نشان می‌دهد و با توجه به تحلیل آماری قیمت می‌توان آینده را پیش‌بینی کرد. ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما درواقع عرضه و تقاضا بازار را بررسی می‌کند تا روند قیمت را تعیین کند.

تحلیل تکنیکال بر سه اصل زیر استوار است:

 • قیمت در طول روند حرکت می‌کند
 • بازار اصلاح دارد
 • تاریخ تکرار می‌شود

چه کسانی تحلیل تکنیکال را گسترش دادند؟

بسیاری از افراد عادی و اساتید دانشگاهی. معامله‌گران زیادی در دهه‌های گذشته رفتار بازار را موردبررسی قراردادند و الگوهای قیمتی بسیاری را با توجه به رفتار روند طراحی کردند. آن‌ها همچنین از داده‌های بسیاری برای محاسبه اندیکاتورها و تحلیل‌های زمانی بهره بردند.

نمودار فوق، روند قیمت بیت کوین بر اساس دلار را نشان می‌دهد و اندیکاتور استفاده‌شده برای تحلیل تکنیکال در این نمودار Stochastic RS نام دارد. این شاخص چیزی فراتر از روند قیمت به ما نمی‌دهد بااین‌حال به ما می‌گوید که آیا بیت کوین در حال حاضر در منطقه اشباع خرید قرار دارد یا فروش، همچنین به‌طور نسبی نشان می‌دهد که سطح قیمت بازار، چه نسبتی با ارزش واقعی دارد.

 • اندیکاتورها: اندیکاتورها مبتنی بر محاسبات ریاضی با توجه به داده‌های قیمتی و حجم در طول تاریخ هستند که به ما در پیش‌بینی حرکات آتی قیمت کمک می‌کنند.
 • اشباع فروش: زمانی که دارایی در وضعیتی قرار می‌گیرد که بیش از مقدار واقعی فروخته‌شده است و یا بدون دلیل بنیادی خاصی در حجم زیاد توسط معامله‌گران فروخته‌شده است. این نقطه بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری است زیرا دارایی ارزان‌تر از ارزش واقعی خود مورد معامله قرار می‌گیرد.
 • اشباع خرید: وضعیتی که در آن دارایی بدون دلیل بنیادی‌ای در معرض خرید با حجم بالا قرار می‌گیرد. این نقطه بهترین زمان برای فروش دارایی است زیرا پیش‌بینی می‌شود قیمت به‌شدت افت کند.

بر اساس این اندیکاتور به‌راحتی می‌توان متوجه شد که آیا موقعیت سرمایه‌گذاری به‌صورت هوشمندانه انتخاب‌شده است یا خیر- به‌طور نمونه، اندیکاتور در شکل فوق نشان می‌دهد که قیمت در منطقه اشباع خرید قرار دارد. یک معامله‌گر هوشمند با نگاه به این اندیکاتور متوجه می‌شود که این ارز دیجیتال بسیار فراتر از قیمت واقعی در حال معامله است و یا به‌اصطلاح در سقف قیمت معامله می‌شود و انتظار دارد بازار خود را اصلاح یا متعادل کند.

با توجه به وجود اندیکاتور و الگوهای تکنیکال مختلف، یک سرمایه‌گذار هوشمند، قبل از انجام معامله اندیکاتورهای دیگر هم موردبررسی و پایش قرار می‌دهد.

چطور متوجه شوم چه‌کار باید بکنم؟

احتمال دارد سؤالات زیادی برایتان به وجود آمده باشد، سؤالاتی از قبیل:

 • چگونه می‌توانم از این اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال استفاده کنم؟
 • این اندیکاتورها را کجا می‌توان پیدا کرد؟
 • چطور مطمئن شوم اندیکاتور درست را انتخاب کرده‌ام؟
 • سیگنال چیست؟

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما تماس بگیرید)

بااین‌حال نکته هایی در این زمینه وجود دارند که بد نیست به آن‌ها هم اشاره‌ای داشته باشیم:

 • در تحلیل تکنیکال هیچ الگوریتمی وجود ندارد که معجزه کند و به شما دقیقاً از وضعیت آینده قیمت خبر بدهد. بسیاری از مشتریان (گروه مشاوران مالی سامان) پس از صحبت با مشاوران ما این سؤال را می‌پرسند که “آیا بهتر است الآن بخریم یا بفروشم؟”. به یاد داشته باشید، ابزارهای تحلیل تکنیکال فقط برای کمک در تصمیم‌گیری معامله‌گران توسعه داده‌شده‌اند.
 • انتظارات خود را مدیریت کنید. تحلیل تکنیکال به شما یک گوی پیش‌گویی نمی‌دهد. اما به شما در تعیین جهت‌گیری کلی روند قیمت دارایی کمک می‌کند (برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید).
 • مهم نیست چقدر در این زمینه مطالعه داشته باشید. پارامتر مهم‌تر برای افزایش موفقیت، تمرین است. سعی کنید تمرین داشته باشید بعد از مطالعه علم تکنیکال. تحلیل تکنیکال را بر روی سهام، سکه، ارز، رمزنگار و …. انجام دهید و نتایج خود را پایش کنید.
 • تشنه دانش باشید. هرگز خواندن و یادگیری را متوقف نکنید. یادگیری را دوست داشته باشید. یادگیری چیزی نیست که فقط برای مدت کوتاهی آن را بخواهید، یادگیری یک مهارت است و باید آن را به دست آورید.
 • آمادگی مشارکت. مطمئناً مشاوران ما دوست دارند در این زمینه از علم معامله‌گران فردی مانند شما هم بهره ببرند. سعی کنید دانش خود را در این زمینه بالا ببرید تا در صورت تمایل بتوانید با گروه مشاوران مالی سامان همکاری داشته باشید. برای ارسال درخواست همکاری کلیک کنید.
 • در اویل تمرین تحلیل تکنیکال شاید دلسرد شوید. اما با اعتمادبه‌نفس و اعتقاد به توانایی‌های خود می‌توانید این مسیر را با موفقیت طی کنید. در صورت نیاز می‌توانید از مشاوران ما در این زمینه استفاده کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان