تکنیک هیکین اشی یا heikin-ashi در ژاپنی به معنای میانگین نوار یا average bar است و می‌تواند با نمودار شمعی قیمت جهت شناسایی الگو و روندهای بازار و پیش‌بینی آتی قیمت‌ها مورداستفاده قرار گیرد. بیشترین بازده زمانی است که بازارها روند داشته باشند، چراکه پیش‌بینی بر روی روند انجام می‌شود. نمودارهای heikin-ashi همچنین برای حفظ موقعیت معامله‌گران به‌کاربرده می‌شوند و زمانی که روند به پایان می‌رسد آن‌ها نیز از معامله خارج می‌شوند.

نمودار معمولی شمعی از یک سری شمع یا کندل استیک باقیمت‌های “شروع، پایان، بالاترین و پایین‌ترین قیمت تشکیل‌شده است و توسط سری‌های زمانی جداشده‌اند. روش هیکین اشی اما از یک فرمول اصلاح‌شده به شرح ذیل استفاده می‌کند:

ساخت چارت قیمت

نمودار هیکین-اشی مانند یک شمعدان منظم ساخته‌شده است، به‌جز اینکه فرمول محاسبه هر نوار متفاوت است، همان‌طور که در فرمول‌ها نشان داده‌شده است. سری زمانی، بسته به نظر معامله‌گر که یک دقیقه باشد و یا هفتگی و ماهانه، توسط کاربر تعریف می‌شود. روزهای منفی با شمعدان پر و روزهای مثبت با شمعدان‌های خالی نشان داده می‌شوند. این رنگ‌ها نیز می‌توانند توسط کاربر تغییر داده شود، به‌طور مثال می‌توان از رنگ‌های زرد و سبز برای این منظور بهره برد. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

با توجه به نمودارهای فوق می‌توان به چند اختلاف بین دو روش نمایش چارت قیمت پی برد. هیکین اشی نگاه دقیق‌تری دارد، زیرا اساساً میانگین حرکت را در نظر می‌گیرد. در هیکن اشی کندل ها در طول روند صعودی سبز و نزولی، قرمز باقی می‌مانند، درحالی‌که در نمودار شمعی معمولی، شمعدان‌ها دارای رنگ‌های متفاوت هستند، حتی اگر جهت حرکت قیمت یکسان باشد. (همچنین در خصوص شمع های ژاپنی اینجا بیشتر بخوانید)

مقیاس قیمت هم در نظر گرفته می‌شود. قیمت نشان داده‌شده در نمودار شمعی معمولی، همان قیمت فعلی دارایی است و باقیمت بسته شدن شمع مطابقت دارد. ازآنجاکه هیکن اشی میانگین را در نظر می‌گیرد، ممکن است قیمت فعلی شمع باقیمت فعلی بازار تطابق نداشته باشد. به همین دلیل، بسیاری از پلت فرم‌های نمودار سازی، دو قیمت در محور y نشان می‌دهند: یکی برای محاسبه Heiken-Ashi و دیگری برای قیمت فعلی دارایی.

“نمودار شمعی یکی از ابزارهای تکنیکال است که معامله‌گران جهت تحلیل بازار می توانند از آن بهره ببرند. اگر علاقمند به یادگیری مباحث بیشتری در این زمینه هستید، اینجا کلیک کنید.”

استفاده از اشی در معامله

این نمودارها بر روی هر بازاری کاربرد دارند. بیشتر پلت فرم‌های نمودار ساز دارای ابزار هیکن اشی هستند.

پنج سیگنال اصلی وجود دارد که روند و فرصت‌های خرید را مشخص می‌کند:

  • شمع‌های توخالی یا سبز بدون سایه‌های پایینی، نشان‌دهنده یک‌روند صعودی قوی هستند: اجازه دهید سودتان بیشتر شود.
  • شمع‌های توخالی یا سبز یک‌روند صعودی را نشان می‌دهند: ممکن است بخواهید موقعیت بلندمدت خود را بیشتر کنید و از موقعیت‌های کوتاه‌مدت خارج شوید.
  • شمع با یک بدنه کوچک که توسط سایه‌های بالا و پایین احاطه‌شده است نشان‌دهنده تغییر روند است: معامله‌گران ریسک‌پذیر ممکن است در اینجا خرید یا فروش کنند، درحالی‌که دیگران باید برای تأیید صبر کنند تا روند مشخص شود.
  • شمع‌های پرشده یا قرمز نشان‌دهنده یک‌روند نزولی هستند: ممکن است بخواهید به موقعیت کوتاه‌مدت خود اضافه کنید و از موقعیت‌های بلندمدت خارج شوید.
  • شمع‌های پرشده یا قرمز بدون سایه‌های بالاتر، یک‌روند نزولی قوی را شناسایی می‌کنند: تا زمانی که تغییر روند صورت نگرفته در موقعیت فروش باقی بمانید.

با توجه به این سیگنال‌ها بسیار راحت‌تر از نمودارهای شمعی سنتی می‌توان موقعیت‌های معاملاتی را شناسایی کرد. سیگنال‌های گمراه‌کننده در این روش‌ها غالب نیستند و الگو و روندها بسیار آسان شناسایی می‌شوند.

شکل فوق نشان می‌دهد چگونه نمودارهای هیکین-اشی را می‌توان برای تجزیه‌وتحلیل و تصمیم‌گیری‌های معاملاتی در بازارهای مالی بکار برد. در سمت چپ، شمع قرمز بلند وجود دارد، و در ابتدای نزول، کندل ها کوچک‌تر هستند. همان‌طور که به انتهای هر روند نزدیک می‌شویم شاهد کاهش اندازه بدنه کندل ها هستیم و فشار خریداران/فروشندگان به‌تدریج افزایش می‌یابد.

هرچه طول شمع‌ها بیشتر باشد شاهد افزایش قدرت روند خواهیم بود و نشانی از بازگشت وجود ندارد. معامله‌گران می‌توانند نمای کلی روند را با هیکن نگاه کنند تا موقعیت معاملاتی مناسب را اتخاذ کنند.

همچنین از این نمودار می‌توان برای تعیین زمان باقی ماندن در معامله استفاده کرد. تا زمانی که شمع‌های هیکن تغییر رنگ داده‌اند می‌توان در معامله باقی ماند. هرچند که تغییر روند همیشه به معنای پایان روند نیست، بلکه می‌تواند بیانگر یک استراحت در مسیر باشد.

جمع‌بندی

تکنیک هیکن اشی در ترکیب با نمودار شمعی ژاپنی بسیار کاربردی است و باعث شناسایی هرچه راحت‌تر الگوهای معاملاتی می‌شود. نمودارهای شمعی ژاپنی معمولی ساده هستند درحالی‌که درروش اشی از فرمول‌های مبتنی بر میانگین بهره برده شده است. زمانی که از این روش به‌درستی استفاده شود می‌توان روند و تغییرات روند را به‌آسانی شناسایی کرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان