بازار ارز خارجی، که بازار ارز یا فارکس (FX) نامیده می شود، بزرگترین بازار مالی جهان است، به طوری که هر روز بیش از ۴ تریلیون دلار معامله را به خود اختصاص می دهد. بانک ها، شرکت های تجاری، بانک های مرکزی، شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه گذاران حقیقی از فعالان بازار ارزهای خارجی هستند و بازار ارز به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا به خرید، فروش، مبادله و پیش بینی پول های خارجی بپردازند. راه کارهایی برای سرمایه گذاری در بازار ارز وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته ایم؛

  • فارکس. بازار فارکس یک بازار ۲۴ ساعته نقدی (نقطه ای) است که در آن ارز ها به صورت جفت، مانند جفت ارز یورو / دلار آمریکا (EUR / USD)، معامله می شوند. از آنجا که ارزها به صورت جفت معامله می شوند، سرمایه گذاران و معامله گران اساساً روند صعودی یک ارز را در مقابل روند نزولی ارز متناظر پیش بینی می کنند. ارزها با توجه به قیمت بازار یا نرخ ارز به فروش می رسد. همچنین بخوانید؛ عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر بازار فارکس
  • بازار آتی ارز. منظور قراردادهای آتی یا futures بر روی ارزهای خارجی با تاریخ مشخص در آینده و قیمت و حجم مشخص است. گروه CME بزرگترین بازار آتی معاملات ارز است و قراردادهای آتی را در جفت ارز G10 و همچنین جفت ارزهای بازار نوظهور و محصولات e-micro ارائه می دهد.(همچنین بخوانید؛ ابزارهای مشتقه چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟)
  • Foreign currency options. درحالی که قراردادهای آتی نشان دهنده تعهدی برای خرید یا فروش یک ارز در یک تاریخ مشخص هستند، options  در ارز خارجی به صاحبان قرارداد حق – اما نه تعهد – خرید یا فروش یک مقدار ثابت از یک ارز خارجی در قیمت مشخص و تاریخ معین در آینده را می دهد.
  • صندوق های قابل معامله در بورس ETF. در برخی از بازارهای مالی بین المللی، تعدادی از صندوق های قابل معامله دربورس وجود دارد که ارزش آن ها براساس ارز پایه تعیین می شود. برخی ETF ها بر روی یک واحد پولی تمرکز و برخی مجموعه ای از ارزها را در سبد خود مدیریت می کنند.
  • گواهی سپرده (CD). این گواهی در برخی از بازارهای مالی وجود دارد و به معامله گران اجازه سرمایه گذاری در آنها را می دهد.

درست مانند تمام گزینه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بازار ارز های خارجی نیز با ریسک همراه است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان