سواپ ارز که به نام مبادله متقابل ارز نیز شناخته می شود، یک معامله خارج از ترازنامه است که طرفین قرارداد اقدام به مبادله ارز و نرخ بهره در ارزهای مختلف می کنند. طرف های متعهد به مبادله ارز معمولا موسسات مالی هستند که یا خودشان یا به عنوان نماینده برای یک شرکت غیر مالی وارد معامله می شوند. هدف currency swap این است که ریسک نرخ مبادله ارزی پوشش داده شود و یا هزینه استقراض پول خارجی کاسته شود. (همچنین بخوانید؛ نگاهی عمیق به بازار مبادله یا Swap).

سواپ ارز بسیار شبیه به سواپ بهره است، به جزء اینکه در سواپ ارز، ارز نیز علاوه بر بهره مبادله می شود در حالی که در سواپ بهره، دارایی اصلی مبادله نمی شود.

در سواپ ارز و در تاریخ معامله، طرف های معامله مقدار معینی از دو ارز را تبادل می کنند. به عنوان مثال، یک طرف معامله ۱۰ میلیون پوند GBP و طرف دیگر ۱۴ میلیون دلار USD دریافت می کند. به طور خلاصه نرخ ارز GBP/USD 1.14 است و طرفین مجدداً همان نرخ ارز را با معامله معکوس می بندند.

از آنجا که swap ها می توانند برای مدت زمان طولانی ادامه یابند، بسته به توافق فردی، نرخ مبادله در بازار ارز (و نه بازار سواپ)، می تواند به صورت چشمگیری تغییر کند. این یکی از دلایلی است که موسسات مالی از بازار مبادله بر روی ارزهای اصلی بهره می برند. آنها دقیقاً می دانند چه مقدار پول دریافت و چه مقدار پول باید در آینده پرداخت کنند.

در طول مدت توافق، هر طرف قرارداد به صورت دوره ای بهره ای بر روی ارز مقصد به طرف مقابل پرداخت می کند. پرداخت بهره می تواند به روش های زیادی انجام شود. بهره می تواند به صورت ثابت، شناور، ترکیبی از هردو و یا کاملاً یکسان پرداخت شود. (همچنین بخوانید؛ دارایی‌های حساس به نرخ بهره).

در تاریخ سررسید، طرفین مقادیر اولیه ارز را تبادل می کنند و معامله را با همان نرخ اصلی می بندند.

مثالی از سواپ ارز

شرکت A قصد دارد صد میلیون دلار بدهی با نرخ بهره شناور را به وام بر روی GBP با نرخ بهره ثابت تبدیل کند. در تاریخ معامله، شرکت A، صد میلیون USD با شرکت B در مقابل ۷۴ میلیون GBP مبادله می کند. نرخ ارز GBP/USD در این مثال ۱٫۳۵ است.

در طول عمر معامله، شرکت A نرخ بهره ثابت برروی GBPبه شرکت B می پردازد و بهره شناور USD با نرخ شش ماهه LIBOR دریافت می کند.

برای مطالعه سایر مقالات آموزشی مهندسی مالی، اینجا کلیک کنید

بهره USD بر روی ۱۰۰ میلیون دلار محاسبه و بهره ترکیبی بر روی ۷۴ میلیون پوند بریتانیا محاسبه می شود.

در زمان سر رسید، مقدار اولیه دلار دوباره مبادله می شود. شرکت A مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار را دریافت و شرکت B میزان ۷۴ میلیون پوند خود را دریافت می کند.

شرکت های A و B ممکن است به دلایل متفاوتی این معامله را انجام دهند. یکی از دلایل احتمالی این است که شرکت آمریکایی به دلیل سرمایه گذاری در انگلستان نیاز به پوند بریتانیا جهت تسویه وام دارد و به طور بالعکس شرکت بریتانیایی نیاز به دلار آمریکا دارد. دو شرکت به دنبال یکدیگر می گردند و به یک توافق برروی سواپ ارز می رسند به طوری که نیازی به عملیات بانکی و طولانی تر شدن زمان بدهی پیدا نخواهند کرد. همانطور که پیشتر ذکر شد، نیازی نیست مبادله ارز در بند وام ترازنامه شرکت بیان شود.

با داشتن نرخ ارز تثبیت شده هر دو طرف می دانند چه چیزی دریافت و در پایان قراراداد چه چیزی در ازای آن پرداخت می کنند. درحالی که هر دوطرف به این نتیجه می رسند که قرارداد نتیجه مطلوبی به همراه خواهد داشت. در سناریوی فوق، فرض کنید پس از توافقات سواپ نرخ جفت ارز USD/GBP به ۰٫۶۵ کاهش پیدا کند. در این مورد شرکت B می تواند ۱۰۰ میلیون دلار را در ازای ۶۵ میلیون پوند دریافت کند اما قیمت بر روی ۷۵ قفل شده است و این امکان وجود نخواهد داشت.

درحالی که مقادیر تثبیت شده ارز به ریسک ارز وابسته نیستند، طرفین باتوجه به تغییر نرخ ارز، در معرض ریسک و پاداش قرار می گیرند، به این صورت که در پرداخت های بهره (ثابت و یا شناور) آنها باید براساس نرخ بازار، بهره را به طرف مقابل بپردازند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان