سرمایه گذاران روش های مختلفی برای تعیین زمانِ ورود و خروج از معاملات دارند. کسانی که تحلیل تکنیکال را بر تحلیل فاندامنتال ترجیح می دهند از نمودارهای مختلف تکنیکال استفاده می کنند، آنها به دنبال الگوهایی مثل مثلث صعودی، سر و شانه و کف دو قلو هستند. این الگوها به سرعت در میان سرمایه گذاران حقیقی محبوب شدند، اما بزرگترین چالش در استفاده از این الگو ها تصمیم گیری برای خروج از یک موقعیت معاملاتی است. (همچنین بخوانید؛ الگوهای قیمتی رایج در تحلیل تکنیکال).

اکثر معامله گران، زمانی که یک موقعیت معاملاتی وارد روند معکوس می شود، نیاز به استراتژی خروج را درک می کنند، اما کمتر سرمایه گذاری، برنامه ریزی برای برنده شدن در چنین معاملاتی را دارد. معامله گرانِ باتجربه، در کسب سود و خروج به موقع خبره شده اند، به طوری که قیمت در نقطه ای بسیار نزدیک به نقطه خروج آنها بسته می شود. کلید، انتخاب روش درست برای برآورد نقطه خروج و متعهد ماندن به روش انتخابی است.

اهداف خروج مختلفی باتوجه به نوع الگو تکنیکال وجود دارد، اما بیشتر آنها بر پایه حمایت و مقاومت استوارند. در حالی که هیچ راه مطمئنی برای پیش بینی مقاومت آینده وجود ندارد، الگوهای نمودار به شما یک نقطه شروع خوب برای برآورد نقطه خروج از معامله می دهند. یکی از راهکارهای مناسب، اندازه گیری ارتفاع الگو و اضافه یا کم کردن آن به/از نقطه شکست است.

اجازه دهید به مثال زیر نگاهی بی اندازیم؛ درصورتی که یک معامله گر بتواند مثلث صعودی زیر را شناسایی کند می تواند هدف خود را در نقطه ۲۵ قرار دهد. این هدف با اضافه کردن مقدار ارتفاع الگو به نقطه شکست الگو توسط قیمت، حساب شده است.

شما همچنین می توانید از ارتفاع دیگر الگو ها برای این منظور استفاده کنید، برای مثال در یک روند نزولی می توانید از کسر ارتفاع الگو سر و شانه برای شناسایی هدف بهره ببرید. تنها تفاوت این است که در این حالت، قیمت از ارتفاع کسر می گردد. (همچنین بخوانید؛ تعیین مقاومت بعدی و اهداف قیمتی).

بسیاری از سرمایه گذاران محافظه کار از ارتفاع الگوی برای محاسبه حداکثر سود خود استفاده می کنند، اما اغلب تصمیم می گیرند موقعیت خود را پیش از آن ببندند، و اطمینان حاصل کنند که سود خود را قفل کرده اند.

مدیریت ریسک یک مهارت ضروری برای هر معامله گر است و قراردادن حد ضرر و حد سود، یکی از اولین اصول هر معامله است. اما تنظیم مداوم خروج و دریافت سود نیز مهم است و الگوهای تکنیکال، ابزار مفیدی برای کمک به شما در ایجاد یک استراتژی معاملاتی موفق هستند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان